Euroopan historia on sotaisaa historiaa , molemmat maailmansodat on käyty Euroopan mantereilla ja itse se ei olisi pystynyt niitä lopettamaan ilman USA apua . Nyt keskusteluissa on Suomessakin vihjailu että Suomenkin pitäisi USA :n kanssa laittaa välit suunnilleen poikki .
NATO asia liittyy myös vahvasti näihin keskusteluihin . Media kuitenkin uskollisesti askaroi Trumpin persoonan ympärillä kuten myös monet poliitikot ovat lähteneet samaan lauluun mukaan . Asia on paljon merkittävämpi kuin USA presidentti tai edes ideologiset arvot . Marxilailainen , naapurimaan propaganda on kauas vaikutteista , joka on voimissaan Suomessakin vielä , kapitalismi on paha ja USA on paha on purrut ja elää vahvana Suomalaisessa poliittisessa vasemmistolaisessa maaperässä . Kumppaneiksi omaksi turvaksi huolitaan lopulta mikä tahansa kuin USA , joka osoittaa tietysti myös huonoa historian tuntemusta .
Sokeus Lähi-itää kohtaan
elää valheellisten narratiivien kautta että Israel on se paha , jonka juuret johtaa nekin Venäjän sylttytehtaisiin Kansallissosialismin viha on kytenyt juutalaisten vainojen jatkumona ja sai 70- luvulla liekkejä Venäjän ja Islamilaisen juutalaisvihan yhteistyöstä. Palestiinan nykyisen väestön yhdentymisen rakentumisen historia ajoittuu 70- luvulle , jolloin terroristijärjestö PLO alkoi ajamaan arabiväestöstä lähinnä koostuvaa joukkoa valtioksi . PLO nousu valtaan ja vaikutusvaltaisessa toimijaksi tapahtui monien veristen terroritekojen saattelemana Euroopassa . Näitä Eurooppa seurasi kyyneet silmissä ja kohta unohtaen . Silloinen Neuvostoliitto oli PLO läheinen liittolainen eikä tietysti ollut sitä vastaan vaikka länsimainen demokratia särkyisi joka on heidän ajatteluun kuuluva pyrkimys . Venäjän vaikutus nykyisen Palestiinan ”valtion ” syntyy on suuri ja on asiantuntijoita jotka ovat todenneet että Venäjän tiedustelupalvelu synnytti Palestiinan valtion . Euroopan huono historian luku tuli todistettua kun PLO pääsi YK :n jäseneksi , jota haluttiin siivota salonkikelpoiseksi Venäjän viisaan ajattelun avustuksella . Niinpä pikkuhiljaa YK sai moniin asioihin hyvin Israel vihamielisen luonteen uusien jäsenmaiden hyväksymisen kautta . Venäläinen propaganda on hyvin tehokasta vaikka sitä usein pidetään läpinäkyvänä . Se on myös hyvin suunnitelmallista ja kauaskantoista . Vihreät miehet oli Krimillä hyvin suunniteltu ja tiedostettu miten media toimii ja laskelmoitu että kun alue on vallattu niin sitten ”Eurooppalaiset hölmöt” vasta tajuavat .
Pahan akseli
Venäjän ja Iran ovat liittolaisia johon kuuluu myös Kiina ja olleet jo pitempään . Kiinan politiikkaa siedetään vaikka sen suhde kansainvälisiin sopimuksiin on vain rikkoa niitä . Tämän ryhmän selkeä ajatus on että demokratia alasajo ja länsimaiset arvot poistetaan ja keskeinen päämäärä tällä liitoumalla on Israelin tuhoaminen . Venäjän suhteet ovat olleet Islamilaiseen valtaan pitkään kiinteät . Syyskuun terrorihyökkäyksen edellisellä viikolla Hamas kävi Moskovassa hiomassa suunnitelmia hyökkäyksen jatkosta .
Kiina ei tietysti tuomitse Ukrainan sotaa mutta avustaa kyllä Irania Varmaan Iranin sota heikentää myös Venäjän sotakalustoa kun Iran ei pysty toimittamaan aseita , drooneja Venäjälle . Iranin ydinaseen kehittelystä on paljon tietoa tarkasti myös uraanin prosenttiluvujen puhtaudesta soveltaen ydinaseisiin , joka on sodan tärkein päämäärä ettei se kehitys jatku . Ei ole epäilystäkään minne ilmansuuntaan Iranilainen pappisvalta suuntaisi ydinaseensa , joka on ihan julkisesti heidän poliittinen tärkeä päämääränsä tuhota Israel . Viholliskuvia maailmalla on demokratian ja länsimaisen elämän tuhoamisessa on 3 . Yksi Ukrainan sota toinen Iran ja kolmas Kiina .
Euroopan avuttomuus ; suhde Natoon
Joka on surullista katsoen sivullisena tai USA näkökulmasta . Obama aikoinaan yritti patistella Euroopan johtajia että he kantaisivat vastuun ja pitäisivät lupauksensa NATO velvoitteista puolustusbudjetin osalta , mutta hänelle tarjottiin poliittista tahtotilaa vaikka muste oli kuivunut paperilla johon sitouduttiin jo ajat sitten . Nykyinen valkoisen talon isäntä ei ole hienostellut eikä välitä vaikka hyvän mauan rajat paukkuu rikki . On kuitenkin saanut aikaan liikettä ja budjetteja on maat nostaneet puolustusmäärärahoissa . Taas keskusteluissa Natosta hukkuu kun halutaan puhua Trumpista enemmän kuin oman mantereen turvallisuudesta , joka on Euroopan johtajienkin kommenteista nähtävinä miten luokatonta on kommentointi , voisi ottaa jonkun median toimittajan kirjoitukset ja lukea ne , samaa tasoa .
Eurooppalainen sinisilmäisyys on vallitsevaa koskien kansainvälisiä järjestöjä ja myös natoa kohtaan . NATOn uudistumistarve on välttämätöntä ja pitäisi pystyä vastaamaan Trump uhkauksiin viisaudella ja myöntää ettei järjestö toimi . Jos ajatellaan niitä hetkiä kun Venäjän panssarivaunut peräkkäin ajoivat Kiovaa kohti ja jos NATOn joukot olisivat hävittäjälaivuineen kiertäneet Ukrainan yllä ja Venäjälle annettu selvä viesti jos panssarit ei käänny niin olisko Venäjän hyökkäys pysähtynyt ? Eurooppalainen ajattelu on hyvin naivia vedota 5. artiklaan tai kansainvälisiin sopimuksiin sodassa . Venäjä käyttää pelkoa hyväksi joka on hyvin tiedostettua miten Euroopassa toimitaan ja tiedetään miten eurooppalainen ajatuskuvio toimii ja miten mediat reagoi tapahtumiin . Ensimmäinen ajatus eurooppalaisessa ajattelusta on pelosta nouseva ydinsota jos vastustetaan vihollista miettimättä vastustajan ajattelua . Meillä Suomessa pelko toimi NATO asiassa niin että vankkumattomat USA vihaajat siirtyivät hetkeksi NATO kannattajiksi vaikka se oli hetkellinen mielenliike . Perustelut on puolustukselle Euroopassa ovat naivia olleet ja ovat edelleen , jopa Suomen poliitikot ovat lausuneet EU :n jolla ei ole mitään asevoimia .
NATOn 32 jäsenmaata kun kokoontuu niin sotilasjohtajilla ei ole edes päätösvaltaa vaan se menee poliittisen prosessin kautta ja siinä porukassa on paljon erilaisia kantoja vaikkapa Itään tai Islamilaiseen maahan hyökkäämiseen .
Iraniin hyökkäys oli Euroopan Nato-maiden häpeäpilkku , kommentit että se ei ole meidän sota ovat säälittäviä lausuntoja ja en yhtään ihmettele USA :n suuttumista asian suhteen .Ensin yritetään liittolaisia neuvoa pitämään lupaukset ja sitten kun varmasti Eurooppaa ja koko maailmaa koskeva vihollinen pitäisi nujertaa niin pelossa huudellaan poteroista. Ei ole historian tuntemusta , eikä tunnisteta realismia ei osata vastata omasta puolustuksesta eikä haluta tunnistaa oikeaa ja ainoa liittolaista . jonka kanssa yhteisiä intressejä ja historiallinen arvopohja lähimpänä demokratian ja vapauden nimissä . Kuka Eurooppaa auttaa jos ei USA ? Tai kuka olisi parempi liittolainen . Trumpin ja sen hallinnon moittimisen takana on hyvä syy ja jatke USA vihalle ja keskustelu halutaan vetää pääasioita ja suurista linjoista muualle . Kaksi kolmasosaa USA :n senaatissa vaaditaan Natosta irtautumiseen jota ei varmaan tapahdu mutta toivoa sopisi että Eurooppa ymmärtäisi omaa parastaan . Muut suurvallat tahtoo hukuttaa länsimaiset arvot ja tuoda tänne valvontayhteiskunnan jossa ihmisoikeudet poljetaan ja vapautta rajoitetaan .


No olet oikeassa Martti siinä että Marxilainen ajattelu taloustieteessä on kyllä paljon käytössä maailmalla ja valtaapitävät suuria kapitalisteja . Lähinnä katson länsimaisesta vinkkelistä asioita .
Lainaus tekoälyltä:
Marxilainen ajattelu on historiallisesti ja teoreettisesti vaikuttanut useissa maissa, joissa on pyritty soveltamaan sosialismiin ja kommunismiin pohjautuvia järjestelmiä. Vaikka marxismi itsessään on teoreettinen järjestelmä, sen sovellukset ovat vaihdelleet suuresti.
Wikipedia
Wikipedia
+1
Tässä on keskeisiä maita ja alueita, joilla marxilaisella ajattelulla on ollut merkittävä rooli:
Neuvostoliitto (ja itäblokki): Marxilais-leniniläinen ajattelu oli valtionideologia, joka muovasi yhteiskuntarakennetta, taloutta ja politiikkaa. Neuvostoliitto toimi mallina monille muille sosialistisille maille.
Kiina: Kiinan kommunistinen puolue on soveltanut marxilaisuutta (erityisesti Maon aatteita) omassa kontekstissaan, ja marxilainen teoria on edelleen virallisen ideologian perusta.
Kuuba: Kuuban vallankumouksen jälkeen maa on nojannut marxilais-leniniläiseen ideologiaan.
Vietnam: Vietnam on marxilais-leniniläinen valtio, joka on integroinut markkinatalouselementtejä marxilaiseen sosialismiin.
Laos: Laos on myös yksi nykyisistä sosialistisista valtioista, jotka noudattavat marxilaista ajattelua.
Pohjois-Korea: Vaikka maa on kehittänyt oman Juche-aatteen, se on saanut alkunsa marxilaisesta teoriasta, vaikkakin se on sittemmin eriytynyt siitä merkittävästi.
Wikipedia
Wikipedia
+1
Marxilaisen ajattelun kehitys ja akateeminen vaikutus:
Länsi-Eurooppa (erityisesti Saksa, Ranska, Italia): Marxilainen filosofia ja teoria (esim. Frankfurtin koulukunta) ovat olleet erittäin vaikutusvaltaisia akateemisessa maailmassa ja yhteiskuntakritiikissä.
Hyvä, Timo Gummerus! Luit läksysi. Kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin avaa suunsa.
Joo nuo valtiot onkin hyviä esimerkkejä hyvästä talousosaamisesta . 😅
Mitä kukin sitten pitää hyvänä talousosaamisena? Toiset mittaavat sitä osakekursseilla ja pörssin indekseillä, toiset kansantuotteen tasaisena jakautumisena ja yleisenä hyvinvointina.
Taloudenhoito näkyy ennenkaikkea tuottavuutena .Se ei ole mielipide asia miten valtiotaloutta hoidetaan , verojen kautta pidetään hyvinvointiyhteiskuntaa pystyssä . Nuo marxilaisen talouden maat jakavat lopulta hyvin epätasaisesti rahaa . Kaikissa maissa valtaapitävät ovat todella rikkaita ja kansa köyhää . Marxilainen sosialismi voi näyttää hyvältä paperilla mutta käytännössä ei . Tiede ja tuottavuus on huonompaa kuin markkinatalousyhteiskunnissa
”Marxilainen sosialismi voi näyttää hyvältä paperilla mutta käytännössä ei.” Tämä pitänee paikkansa minkä tahansa talousteorian suhteen. Toteat sen itsekin: ”Kaikissa maissa valtaapitävät ovat todella rikkaita ja kansa köyhää .” Suomi on kansanvaltainen maa, joten rikkaus kerääntyy taloudellisen vallan käyttäjille. Nykyinen hallitus on heidän asiallaan. – – – Mitä se tuottavuus sitten on? Sitä mitataan tuotosten suhteella panostukseen. Esiin nousee kaksi kysymystä: onko panoksiin laskettu todella kaikki oleellinen ja onko tuotettu oikeasti hyödyllistä vai lähinnä tarpeetonta ja haitallistakin?
Historiasta ei kannata kaivaa argumentteja varomattomasti ja tarkoitushakuisesti. Todennäköisesti Euroopan sotaisin hallitsija 1800-luvulla oli Iso-Britannian kuningatar Victoria. Vaikka Euroopassa vallitsi suuressa määrin rauha 1815 – 1914. Tulos saadaan, jos lasketaan mukaan lukemattomat hänen nimissään lähetetyt rangaistusretkikunnat ja erilaiset siirtomaasodat. Kuitenkaan Victoriaa ei pidetä mitenkään erityisen militanttina hallitsijana.
Otsikko vaivaa edelleen: Sokea ja avuton Eurooppa. Minä näen toisin. Euroopan silmät ovat avautuneet näkemään Trumpin hallinnon epäluotettavuuden. On ryhdytty rakentamaan Yhdysvalloista riippumatonta turvallisuutta. Tätähän jo Augustin Ehrensvärd tarkoitti hakkauttaessaan Viaporin Kuninkaanporttiin lauseen: “Eftervard stå här på egen botn och lita icke på främmande hielp – Jälkimaailma, seiso täällä omalla pohjallasi äläkä luota vieraan apuun”.
Onhan tuota ehdotusta esitetty useinkin, muttei sille löydy edes todellista tahtotilaa. Historian valossa on selvää ettei Eurooppa olisi selvinnyt ilman USA ta eikä myöskään tänä päivänä . Silmät ovat avautuneet juuri Euroopan saamattomuden ja epäyhtenäisyyden kautta Ukrainan sodan myötä . Iso osa Euroopan maita kuuluu Natoon ja Ukrainan sota paljasti sen heikkouden jonka edellinen naton pääsihteeri ja nykyinen ovat reilusti tunnustaneet että NATO on Ukrainan sodan suhteen ollut heikko ja Iranin sota toisti tätä todellisuutta . Miten Euroopalainen puolustusliitto sitten toimisi ilman USA ta no ei tietysti mitenkään , vaikka Euroopalla olisi tiedustelu ydinase pelote kunnossa niin se yhtälö on lähes mahdoton käytännössä toteuttaa . EU on esimerkki tästä . sen hyödyt olisi muutamilla sopimuksilla saavutettu , mutta nyt on rakennettu byrokraattinen himmeli , joka ei ole ainostaan tuonut monia tuhoavia voimia vaan myös demokratiavajetta ja talouskasvu laahaa USA jäljessä pahasti . Eurooppalainen sinisilmäisyys on luonut himmelin jonka suunnasta ei kukaan halua kantaa vastuuta vaikka nähdään että se kärsii ja ongelmia kasantuu . Marxilaiseen tapaan on maahanmuuton kasvavia ongelmia yritetty ratkoa , mutta mitä enemmän on sitä rahalla yritetty korjata niin sitä huonommaksi asia mennyt . Sosiaalijärjestelmiin kohdistuvat paineet Euroopassa pakottavat toimimaan ja tietysti Eurooppalaiseen tapaa jälkikäteen , hitaasti ja liian pienin askelin . Kun Martti kirjoitit että Trumpista silmät avautuneet niin kyllä tuo NATO asia on vaatinutkin kovia sanoja kun niin jääräpäinen on Eurooppa ollut . Obama jo yritti taivutella mutta oli lopulta niin pehmeää ettei se onnistunut. Pelkästään Ranska ja Saksa osaavat olla erimielisiä monista asioista . Väistämättä joku suurvalta tarvitaan Euroopan yhteistyökumppaniksi . Yhtälö on selvä ja joka tahtoo siitä ottaa USA pois niin samall peukuttaa Kiinan tai Venäjän suuntaan ja tässä asiassa niiden silmien tulisi avautua , paitsi jos tahtoo vahvempia marxilaisia oppeja yhteiskuntaan . Erittäin huono argumentoida tai ratkoa Trumpilla Euroopan puolustuskysymyksiä Aatteista eikä politiikasta ole kysymys suhteessa USA han tai ei tulisi olla kun kysymys on rauhanturvaamisesta ja maanpuolustamisesta .
Kansakunta joka ei tunne historiaansa niin sillä ei ole tulevaisuutta .
”NATO on Ukrainan sodan suhteen ollut heikko ja Iranin sota toisti tätä todellisuutta.” Iranin sota ei kuulu NATO:lle lainkaan. Se on puolustusliitto, jonka tehtäviin ei kuulu tukea jäseniään hyökkäyssodissa. Kieltäytyminen sellaisesta on osoitus voimasta eikä heikkoudesta.
Täälläkin on virheellisesti kirjoiteltu Iranin ydinaseen kehittelyyn liittyen , se on ihan jaettu fakta , että Iranin ydinaseen kehittely oli edennyt kriittiseen vaiheeseen ja Iranin johto ei ole salannut heidän pääasiallista tehtävää eli Israelin tuhoamista . Taas halutaan sanoittaa ja supistaa NATO joskin muuksi mitä sen kuuluisi olla eli :
Naton (Pohjois-Atlantin liitto) ensisijainen tehtävä maailmanrauhan ja vakauden ylläpitämisessä on taata jäsenvaltioidensa vapaus ja turvallisuus poliittisin ja sotilaallisin keinoin. Vuonna 1949 perustettu puolustusliitto keskittyy estämään konflikteja ja ylläpitämään vakautta erityisesti transatlanttisella alueella.
Tärkein prioriteetti on kirjattu selvästi !
Ydinaseen käyttö on maailmanrauhaa järkyttävä asia ja vastuu tulee olla tästä tietysti NATOlla myös . Asia ei muuksi muutu vaikka Martti Pentti on erimieltä ,siitäkin huolimatta vaikka NATOn sisällä tiedostetaan NATOn heikkoudet ja tämä suoraan näiden kahden pääsihteerin suulla ilmaistu . Natoon on sotkeutunut vahva poliittisuus ja samankaltainen ajattelu luin EU rakenteissa vallitsee . Jäykkyys , epäyhtenäisyys , todellisuudesta syntyvä kuva erilainen jäsenmailla . Maahanmuuttoväestön iso osuus maissa aiheuttaa myös pelkoa terrorismista ja turvattomuudesta . Espanjan suhtautumisessa Iranin sotaan vaikutti varmasti myös kun turismi on iso osa Espanjan taloutta . Maahanmuutto on ollut tehokas keino tuottaa jännitteitä ja haasteita vastaanottaville maille . Seitsemän päivän sodan jälkeen naapurimaat eivät ottaneet sitä palestiinassa olevia arabeja vastaan kun tiesivät mitä se tuottaa heidän maalleen . Varsinkin maille jonka identtiteetti on huono ja kotiuttamiseen ei haluta hyödyntää tutkimustietoa . Muistista vapaasti lainattu Mooseksen kirjan kohta että muukalainen joka tarvitsee turvaa tulee ottaa vastaan ja hänen tulee elää maan tavan mukaan .
”Naton (Pohjois-Atlantin liitto) ensisijainen tehtävä maailmanrauhan ja vakauden ylläpitämisessä on taata jäsenvaltioidensa vapaus ja turvallisuus poliittisin ja sotilaallisin keinoin.” Juuri tästä syystä NATO:n ei tule osallistua Yhdysvaltojen rinnalla maailmanrauhan ja vakauden horjuttamiseen.
Martti kuvasi asiasta on hyvin suppea , ensisijaisesti poliittisesti pyrkiä rauhan saavuttamiseen tarkoittaa neuvotteluja ja niitä Trump on tehnyt välittäjän roolissa :
– Bahrainin kanssa
– yhdistyneisen arabiemiirikunnan kanssa
-Sudanin kanssa
-Marokon kanssa
(Aabraham -sopimukset )
– Ruanda-Kongo sopimus
– Hamas / Israel
+ muut rauhaneuvottelupyrkimykset
Iso asia Kiinan vallan ja vääryyden tuominen esille ja toimia siihen joille Eurooppa ollut täysin sokea .
Tämän jälkeen tulee sotilaallinen tapa toimia , varsinkin kun on kysymys ydinaseen käytön riskistä . On nyt eri asia tyyli ja tavat toimia mutta neuvottelupöydissä on edistytty hyvin . Sellaiset Trump ihailu myötäily kommentit jätän omaan arvoonsa jos ei haluta tasapuolisuuden ja objektiivisuuden kautta lähestyä asioita . Trumpin persoona ei ole kiinnostava niin että se aiheuttaa vihaa tai ihailua minussa ja sen ylivoimainen USA kansalaisten enemmistö halusi toiselle kaudelle , joka ei ole kuin korkeintaan mielipideasia mitä täällä Suomessa ajatellaan . Media vaan on ikävällä tavalla Suomessa hyvin puolueellinen juuri USA ja Israel uutisoinnissa . Itsekritiikkin puute oli ilmeinen Gazan sodan aikana kun terroristijärjestön uutiset tuli meille ”puhtaana” kuten Hamas halusi .
”Trumpin persoona ei ole niin kiinnostava, että se aiheuttaisi minussa vihaa tai ihailua.” Nuo vaihtoehdot eivät ole mielestäni olennaisia. Hänen persoonansa on kuitenkin hyvin kiinnostava. Samoin sekin on kiinnostavaa, että hän saa kannatusta maansa kristillisistä piireistä, vaikka on räikeästi julkisyntinen. Viime aikoina hänen toimintansa on ollut suoranaista jumalanpilkkaa.
No kommenttisi ei liity millään tavallaan varsinaisesti itse asiaan , kun vaan tahdot tuoda pahaa oloasi ulos 😅.
’Paha oloni’ liittyy nimenomaan siihen, että koen Donald Trumpin vastuuttoman hallinnon olevan uhka Euroopalle ja oikeastaan koko maailmalle.
No ymmärrän sen toki että hänen lausunnot ja usein uhkaileva tyyli herättää vastenmielisyyttä . Olen yrittänyt ymmärtää ihmisiä heidän historiansa kautta ja tietysti presidentin asemassa olevan ihmisen tekojen kautta . Kun media kovasti tarttuu Trumpin persoonaan ja sanomisiin niin toinen jos toinenkin asia jää sivuun . Trump ei ole ollut bisnesmaailmassakaan mikään suosikkipoika . Kuitenkin lukuisat onnistuneet neuvottelut kertovat sitä samaa mitä monet ovat todenneet kahdenkeskisistä neuvotteluista Trumpin kanssa että ne ovat sujuneet hyvässä hengessä . Ehkä monesti uhkaileva ja isolla egollakin lausutut kommentit hukkaan sen viestin ja päämäärän alleen , mutta Trump on ollut 10 vuotta valokeilassa että pitäisi jo nähdä hänen tyylinsä . Iso osa hänen äänestäjistäkään ei tykkää hänen persoonasta mutta politiikasta kyllä . Trumpin jatkuva vetoaminen maalaisjärkeen ja päämäärä uskottavaan tapaan toimia saa USA :ssa luottamusta . Siinä hän on varmasti onnistunut mitä on luvannut on pitänyt sisäpolitiikan osalta , mutta taitaa ulkopolitiikan haasteet tulla niin isoina vastaan että kannatus laskee selvästi . Ja oikeasti on ajateltava että onko 80- kymppisten paikka presidenttinä? Uskon että sekavuutta tulee jossain kohti välillä ja USA politiikan hoito erilaista kuin pienen valtion päämiehen . Usein kun noita uutisia penkoo taustojen ja kokonaisia lausuntoja niin saa erilaisen kuvan mihin ja mitä siinä on haluttu lausua .
”Trump ei ole ollut bisnesmaailmassakaan mikään suosikkipoika. Kuitenkin lukuisat onnistuneet neuvottelut kertovat sitä samaa, mitä monet ovat todenneet kahdenkeskisistä neuvotteluista Trumpin kanssa: ne ovat sujuneet hyvässä hengessä.” Trump on tunnettu monista konkursseistaan. Mitä tulee neuvotteluihin ’hyvässä hengessä’, pidän todennäköisenä, että Trumpia hävyttömästi imartelemalla on voinut saada aikaan millaisia sopimuksia vain on halunnut.
Autoritääriset ja selvästi Marxilaiset valtiot toimivat monesti loogisemmin kuin EU jossa on vielä paikoin halua pitää demokratiasta kiinni . EU ei ole lisännyt demokratiaa vaan se on heikentynyt kun valta keskittynyt Brysseliin suurimmaksi osaksi . . Mutta hedelmiä demokratian murenemisesta on jo saatu Euroopassa , ihmisoikeuksia kavennetaan ja julistetaan tuomioita aatteen hengessä . Marxilaisuus ei ole ainoastaan vasemmistolaisten ”omaisuutta” vaan se voi hyvin elää oikeammalla . Sen osoittaa jo EU jossa vasemmiston kannatus ei ole lähellekään siellä tasolla miten Marxismi vaikuttaa EU tasolla .
Kristilliseltä kannalta katsoen tämä suorastaan avaa ”pandoran lippaan” , jos uskomme että kun Jumala on totuuden ja oikeuden puolella ja jos voidaan nähdä demokratia ja ihmisoikeudet Jumalalta lahjana , että demokratia on niihin asioihin käytettävissä joissa me ihmiset emme kykene yksimielisyyteen . Nyt kun oikeuksien pohjana on Raamatullinen ihmiskuva Jumalan kuvaksi luotu ja tätä halutaan muuttaa toiseksi niin sen vaikutukset ovat todella suuria yhteiskuntaan . Marxilaisuudessa lopulta aina elää myös uskonnollisuuden vihakuva , joka vaikuttaa päätöksissä .
Bryssel oli Karl Marxin elämässä käänteen tekevä aika hänen siellä asuessa ja edelleen tämän miehen vaikutus elää Brysselissä
Kerro Martti miten eurooppa voi rakentaa turvallisuuden demokraattisen suurvallan tai liittoutuman kanssa ? Maailman historiasta ei löydy USA lisäksi muita ja sen panos tiedustelutietojen kanssa on Israelin avustuksella maailman parasta . Eurooppa ei yksin pärjää , ei ole todellista tahtotilaa eikä yhtenäistä näkemystä vaan ovat pullustuliitonkin politisoineet huonosti toimivaksi organisaatioksi . Asia NATOn suhteen ei muuksi muutu vaikka presidentti vaihtuu USA ssa , sama rampa ankka ilman uudistumista . Skenaario 3. maailmansodasta olisi vaikea kuvitella sen tapahtuvan missään muualla kuin Euroopan mantereella , jos ei ydinpommia laukaista . NATOn asioita ohjaillaan ja määritellään poliittisten tpimijoiden kautta ja NATOn sisäisen mandaatin auktoriteetti ei toimi . Kirkon miehetkin antaa lausuntoja Natosta mitä ja missä sen tulee toimia . Paavin puheet sotilaan moraalista ovat myös erikoisia . Sotilas saa esivallalta oikeutuksen tappaa vihollisia , moraalista ei ole sodassa kysymys ensisijaisesti . Armeija toimii täysin ylhäältä annettujen käskyjen mukaan , muuten se ei ole armeija
Paavi ei ole puhunut sotilaan moraalista vaan sodanlietsojien ja sotarikosten tekijöiden moraalittomuudesta. – – – Mitä tulee Yhdysvaltojen ’todelliseen tahtotilaan ja yhtenäiseen näkemykseen’, se murenee päivä päivältä, kun moraalisen selkärangan omaavat korkeat upseerit kieltäytyvät toteuttamasta Pete Hegsethin laittomia määräyksiä ja presidentin erottaminen virastaan näyttää yhä todennäköisemmältä.
Sinulla on Martti synkkä kuva USA tilanteesta 😅. USA on edelleen demokraattinen maa ja perustuslaki määrittelee rikotaanko lakia ja menevätkö asiat korkeimpaan oikeuteen jossa esim. presidentin asetuksia voidaan purkaa , kuten kävi Trumpin tulliasetuksen kanssa . Herkästi saattaa unohtua että Bidenin asetuksia korkein oikeus kumosi tukun kun eivät olleet perustuslain mukaisia .
Trump ei ole tuonut polarisaatiota USA :han vaan nostanut sen olemassa olevan polarisaation esille ja siitä johtuu vastakkainasettelu Trumpin tavan toimia lisäksi . Uskon että demokratia toimii USA :ssa vaikka siellä on myös tapa että oikeusistuimia kuormitetaan jatkuvasti . Kristillisen oikeiston tapa ärsyttää monia kun hengellistetään mutta sen todellinen vaikutus on vastavoima ideologialle ei niinkään suunta tulevaisuudelle. On hyvin tyypillistä että tietyt kristilliset piirit nousevat ja hihhuloivat ja hengellistävät tietyissä asioissa jotka jäävät myös USA taka- alalle jossain kohti Moraaliarvoista kuitenkaan kristittyjen ei tulisi olla erimieltä jos kumpuavat terveestä kristillisyydestä . Ihmettelenkin sitä miten kristitytkin hirtäytyvät toisen puolueen leiriin vaikka siellä on selviä ristiriitoja Raamatullisen opin kanssa . Nythän keskustelut ovat lähes poikkeuksetta vain toisen puolen haukkumista . En odota Trumpin loppua happy end yhtään enempää kuin Trumpin nousu ja tuho . Emme voi mitään sille mitä USA ssa tapahtuu , mutta se on sikäli mielenkiintoista mitä siellä tapahtuu kun voi sanoa poikkeuksetta tulee tapahtumaan Euroopassa . Wokea , dei – ideologiaa ei ole Euroopassa keksitty vaan USA sta rantautunut meille .
Osaatko Martti vastata mikä olisi Euroopan kumppani puolustusasioissa kun USA tuntuu sinulle kovin vastenmieliseltä ?
Tulipa pressaksi demokraattikin niin ulkopolitiikan suunta ei paljon muutu . Iranin kanssa neuvottelivat kolme edellistä presidenttiä ja Iran keksi suurtuotannon valmistaa ballistisia ohjuksia turvaamaan ydinaseen kehittelyä. Selvää ollut tiedustelutietojen valossa että ydinaseen käyttö ollut lähellä .
”USA tuntuu sinulle kovin vastenmieliseltä.” Yhdysvaltojen tämänhetkinen hallinto on vastenmielinen, ei pelkästään presidentti Trump vaan koko hänen lähipiirinsä. ’Trumpin tapa toimia’ näyttää olevan, että annetaan määräyksiä ennen kuin toimien laillisuutta on edes mietitty. Kun räikeimmät kumotaan, niiden aiheuttamat vahingot ovat jo peruuttamattomia. Toivon, että Yhdysvallat palaa mahdollisimman pian taas luottamuksen arvoiseksi suurvallaksi.
Aina USA politiikassa on kiehunut , nyt vaan mediahuomio on suurta kun on Trumpin tyyli ajaa asioita ”kultuurivallankumouksen keskellä” ja maailmanpoliittiset tilanteet vaikeat . Ennustan että välivaaleissa demokraatit saavat edustajahuoneen ja senaatti jää ehkä niukasti republikaaneille , mutga eipä se muuta yleistä ilmapiiriä . Pienet puolueet ovat niin alhaisilla kannatuslukemilla etteivät nouse kahden suuren ohi . USA ulkopolitiikka on mielestäni toiminut hyvin vaikka se on suurten kohujen keskellä jatkuvasti . Media ei ole tasapuolinen esimerkiksi tuomalla niitä neuvotteluja mitä Trumpin hallinto ja monet hänen edeltäjänsä hallinnot ovat käyneet Iranin kanssa . Sota Iranissa ei ole ollut päähänpisto vaan vahvasti yrityksiin saada ydinasesopimus ja tiedustelutiedot ovat olleet hälyttäviä . Jos ydinase olisi suunnattu Israeliin niin maailmansota olisi tullut ja Eurooppa romahtanut . USA sisäpolitiikassa on monia ongelmia mutta ulkomaiset investoinnit Trumpin johdolla ovat kasvaneet 8 kertaa suuremmiksi kuin Bidenin kaudella että maan talouskasvu on hyvää . Suomen kohtalon kysymys liittyy paljolti miten suhtaudutaan ulkomaisiin ja myös kotimaisiin yrityksiin ja niiden toimintaympäristöihin. Politiikan pitää muuttua muuten ei hyvinvointi yhteiskunta ei pysy pystyssä . Rahasta ja eduista puhuminen tulisi kohdistua yrityksien edellytyksiin tuottamaan veroja ja työllisyyttä maallemme . Suomessa ei nähdä yritysten konkurssien ja niiden toimintaedellytyksien surkeaa tilaa kiinnostavana asiana .
”Sota Iranissa ei ole ollut päähänpisto, vaan perustui vahvasti yrityksiin saada ydinasesopimus. Tiedustelutiedot ovat olleet hälyttäviä.” Barack Obama oli solminut Iranin kanssa sopimuksen, jonka Trump purki. Yhtään parempaa hän ei voi saada aikaan. Iranin ydinlaitosten pommittamisen viime vuoden kesäkuussa väitettiin lopullisesti tuhonneen mahdollisuudet luoda ydinase. Jos sota ei ole päähänpisto, se on tarkoin suunniteltu sotarikos. Mitä tiedustelutietoihin tulee, Hormuzin salmen sulkemista ei niiden mukaan nähtävästi osattu ennakoida. Rahaa on tuhlattu valtavia määriä ja ihmishenkiä on menetetty. Sotaa sanottiin käytävän Iranin naisten puolesta, mutta ensi töiksi tuhottiin tyttökoulu oppilaineen. Nähtävästi mitään toimivaa suunnitelmaa sodasta irtautumiseen ei ole.
Hormuzinsalmen sulkeminen ei tullut asiantuntijoille yllätyksenä, koska se on otettu huomioon Psrsianlahden alueen strategisissa arvoissa. Ja tuskin tuli Yhdysvaltain turvallisuusorganisaatioillekaan. Mediatietojen mukaan Trumpin hallintoa varoitettiin asiasta
Netanjahu piti helmikuussa Trumpin lähipiirille tunnin myyntipuheen hyökkäyssuunnitelmastaan Iraniin. Siinä hän vähätteli Iranin mahdollisuuksia sulkea Hormuzinsalmi.
Trumpin puheet ei aina kerro samaa mitä tiedetään ja tässä tapauksessa on ollut vahva usko ja päämäärä kiristää Irania vihdoin tekemään sopimuksen uraanin rikastamisesta , jota veivattu yli 10 vuotta . Missään muualla ei ole vastassa niin puhtaasti tiukka Islamilainen tulkinta kuin Iranissa . Se ei ole sekopäistä touhua( sairasta tietysti ) vaan tiukkaa uskonnon tulkintaa . Tämä on lopulta jatko- osa Gazan sodalle johon liittyy sama tulkinta Israelin hävittämisestä . Valmisteluja on tehty näihin nähtyihin tapahtumiin vuosia ja voisi sanoa että vuodesta 1979 lähtien jolloin se kirjattiin Iranin valtion tavoitteeksi . Kaiken nähdyn takana on ollut Iran ja se ihmetyttää miksi selvien todisteiden ja näkyvien päämäärien suhteen edelleen halutaan uskoa toisin ? Ydinaseen laukaiseminen Israelia kohti on selvä päämäärä ja siihen on pyritty . Ei Iran ole tarvinnut mitään sytykkeitä ennenkään pommittaa Israelia tai kysellä lupia . Iranin pappiskäsityksen mukaan se samanlainen tehtävä hävittää Israel kuin kristityille tehdä lähetystyötä vaikka tapa on hyvin erilainen .
Obaman ydinasesopimus oli susi ja sen ovat myöntäneet myös demokraatit .
Trumpilla ei ole mahdollisuutta tehdä edes yhtä hyvää sopimusta.