Narsismi – puolensa pitäminen
Meillä jokaisella on narsistisia piirteitä. Kanssaihmisissä niitä huomaa paljon helpommin kuin itsessämme. Aina kun kohtaamme ihmisiä niin kotona, työpaikalla, harrastuksissa, somekeskusteluissa (twitter, facebook, blogit) voi tulla esiin itsessämme ne piirteet, joita emme itsessämme tunnista tai häpeämme niitä.
Puolensa pitäminen on tärkeää, mutta milloin se menee narsismin puolelle?
Miten olisi hyvä keskustella?
Miksi kanssaihmisen on helppo päästä ihomme alle, jolloin hermostumme ja näytämme sen?
Tunnistatko itsessä narsistisia piirteitä?
Miten koet uskonnollisen keskustelun?
Mitä sinusta tulisi tehdä, jos on narsistin uhri?
99 kommenttia
Miten tunnistat ne?
Pekka toteat minulle:””Arilla on niin omaperäinen käsitys uskosta ja uskon elämästä,””
Kuinka käsitykseni olisi ”omaperäinen”, kyllä se löytyy täysin evankeliumista.
Aloitetaampa ensin mikä oli juutalaisuudessa tilanne eli Jumalan omaan kansaan liitettiin ympärileikkauksen kautta tasan tarkkaan 8pv vanhana, myöhästymisiä ei hyväksytty. Heillä oli tarkat käskyt kuinka elää ja rikkomisesta seurasi rangaistuksia (jopa kuolema eli kansasta erottaminen) mutta toisista rikkomuksista oli uhrattava uhri määrätyn mukaan, siis JO TEHDYISTÄ synneistä, ei voinut uhrata ”etukäteen”. Siis kansa ei ollut tietämätön käskyistä mutta kuten voimme lukea Raamatusta he eivät kyenneet noudattamaan käskyjä, ei heillä ollut voimaa siihen (synnin orjuus). Näin siis Jumala oli hyljännyt kansansa synnin tähden.
Ollaanko tästä samaa mieltä?
Ei Jumala ole kansaansa hyljännyt.
Martti Pentti lausahdat:”” Yksinkertaiset selitykset eivät toimi. Niihin takertuminen on silmien ja korvien sulkemista. Jeesuskin kehotti näkemään ja kuulemaan.””
Minulle taasen juuri evankeliumin ymmärtäminen on niin yksinkertainen ettei mitään rajaa, siis kuten Jeesus sanoo että Jumala ilmoittaa sen lapsenkaltaisille, siis ei siinä tarvii olla korkeasti koulutettu vaan nöyrtyä tunnustamaan ettei ole ennen ymmärtänyt evankeliumia yhtään, siis tulee nollata ennen oppimansa.
Mitä elämä ”pimeydessä” on, ei siellä kuule Totuutta vaan elää valheessa, sitä luulee olevansa oikeassa uskossa ja uskoo valheelliset selitykset rakkaudesta.
Saanen tässä nyt tuoda yksinkertaisen näkökulman armoon, siis tämä on yksi osa siitä. Siis jokainen ihminen tekee syntiä ja Raamatun mukaan synnin palkka on kuolema, siis kun synteihinsä ”kuollut” kohtaa Jeesuksen kutsun parannukseen (evankeliumin) niin kun Jumala herättää tämän ”kuolleen” henkensä kautta uuteen elämään armosta eli ihminen saa kaikki ennen tehdyt synnit anteeksi ja samalla todella ”näkee” sen saastaisuuden ja valheen jossa ennen eli ja joka oli johtanut ”kuolemaan” niin kun saakin Jumalan armosta uuden tilaisuuden Jumalan Hengen kautta aloittaa elämä uudestaan (uudestisyntyy) niin kun vielä Jumala on laittanut rakkautensa ihmisen sydämeen, niin onkin sydämen halu ja Jumalan voima välttää/voittaa ne kaikki synnit jotka aiemmassa elämässä johtivat kuolemaan, tätä on evnankeliumi ja armo.
Tässä kysymys Martti Pentille ja muillekkin eli onko vauvakaste lakia, siis kun täällä niin monesti tuodaan esille ettei ilman kastetta ole pelastusta tai kaste pelastaa tms. ?
Siis kun vauvat juutalaisuudessa liitettiin kansaan ympärileikkuksella niin se piti tehdä lain mukaan, poikkeuksia ei ollut.
Onko siis vauvan kastattaminen lakia?
Martti Pentti mistä ”laista” Jeesus puhui, eikö kymmenestä käskystä jotka voidaan yksinkertaistaa rakkauden kaksoiskäskyihin.
Se mitä lakia julistettiin ennen Johannes kastajaa oli Mooseksen laki, eikö se ollut selkeä kun kerran kaikki pienetkin asiat oli tuotu esille, eikö olisikin ”helppoa” elää sen mukaan kun ei tarvitsisi miettiä mitä saa ja mitä ei saa tehdä, miksi se ei toiminut?
Martti Pentti kuinka saat uskomme samanlaiseksi näissä kysymyksissä, minun usko on suoraan uskoa Jeesuksen sanoihin, sinä taasen otat välille ihmisiä ja hyväksyt ihmisten käskyt ohi Jeesuksen sanojen?
Se että onko ”muita” ”oikeita kristittyjä” ei ole pääasia vaan että itse seuraa Jeesusta.
Luuk. 18:8 Minä sanon teille: hän toimittaa heille oikeuden pian. Kuitenkin, kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?”
Martti Pentti tuot juuri sen esille että uskosi on täydellisesti perustettu kasteeseen, kaikki alkaa ja loppuu siihen.
Ajattelepa nyt esille tuomaasi usko tulee kuulemisesta, nyt kun kuulet Jeesuksen sanoja tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi niin et usko tuota vaan käännät katseesi ja uskosi kasteeseen, et tee parannusta etkä usko evankeliumia.
Arilla on niin omaperäinen käsitys uskosta ja uskon elämästä, että se on jopa kiinnostavaa. Muuten en voi käsittää sitä intoa ja kärsivällisyyttä mitä monet osoittavat, kun pitävät yllä keskustelua. Siitä huolimatta ettei se johda mihinkään.
Ilmoita asiaton kommentti