10 kuvaa Pride-marssilta

Helsingin keskustan 27.6. täyttäneeseen Pride-marssiin osallistui arviolta 100 000 ihmistä. Se on aavistuksen enemmän kuin Kauhavalla pidettävät vanhoilislestadioalisten suviuseurat kokoaa porukkaa. Kummassakin tapahtumassa silmiinpistävää on nuorten osuuus. Pridessä bongasin yhden Suviseurojen Tarratoimkunnan viestinkin (viimeinen kuva).

Katselin Pride-kulkuetta Mannerheimintien ja Aleksanterinkadun risteyksessä. Bongailin kiinnostavia kulkijoita ja uskonnollisia kylttejä ja banderolleja. Kolmen sepän patsaan edessä seisoi kristillisesti motivoitunut ryhmä, joka vastusti paitsi Setaa myös kaikkea Prideen liittyvää – tai näin tulkitsin heidän iskulauseensa.

Pitemmittä puheitta ja turhitta kommenteitta kuvakavalkadi, olkaa hyvät.

Edellinen artikkeli

5 KOMMENTIT

  1. Paavalin kirje roomalaisille 1

    KR92
    ” Jumalan viha ilmestyy taivaasta ja kohdistuu kaikkeen jumalattomuuteen ja vääryyteen, jota ihmiset tekevät pitäessään totuutta vääryyden vallassa. Sen, mitä Jumalasta voidaan tietää, he kyllä voivat nähdä. Onhan Jumala ilmaissut sen heille. Hänen näkymättömät ominaisuutensa, hänen ikuinen voimansa ja jumaluutensa, ovat maailman luomisesta asti olleet nähtävissä ja havaittavissa hänen teoissaan. Sen vuoksi he eivät voi puolustautua. Vaikka he ovat tunteneet Jumalan, he eivät ole kunnioittaneet ja kiittäneet häntä Jumalana, vaan heidän ajatuksensa ovat käyneet turhanpäiväisiksi ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.

    He väittävät olevansa viisaita mutta ovat tulleet tyhmiksi, ja he ovat vaihtaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavaisten ihmisten ja lintujen, nelijalkaisten ja matelijoiden kuviin. Sen vuoksi Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa. He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua eivätkä Luojaa – olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen. Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen, ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan.
    Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista mikä ei sovi.”

    • ”Jumalan viha ilmestyy taivaasta…”

      Samaan aikaan Pride-kulkueessa aurinko paistoi, sää oli upea ja ihmisillä näytti olevan hyvä päivä. Ehkä Jumala ei olekaan niin vihainen ja pienisieluinen kuin jotkut hänet kuvaavat olevan. Joskus ihmisen kuva Jumalasta kertoo enemmän ihmisestä kuin Jumalasta.

    • Joona: ”Jumalan viha ilmestyy taivaasta”. Toisille Jumala on vihan Jumala, toisille Jumala on rakkaus.

      ” Rakkaat ystävät, rakastakaamme toisiamme, sillä rakkaus on Jumalasta. Jokainen, joka rakastaa, on syntynyt Jumalasta ja tuntee Jumalan. Joka ei rakasta, ei ole oppinut tuntemaan Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus. Juuri siinä Jumalan rakkaus ilmestyi meidän keskuuteemme, että hän lähetti ainoan Poikansa maailmaan, antamaan meille elämän. Siinä on rakkaus – ei siinä, että me olemme rakastaneet Jumalaa, vaan siinä, että hän on rakastanut meitä ja lähettänyt Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi.
      Rakkaat ystävät! Kun Jumala on meitä näin rakastanut, tulee meidänkin rakastaa toisiamme. Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Mutta jos me rakastamme toisiamme, Jumala pysyy meissä ja hänen rakkautensa on saavuttanut meissä päämääränsä.
      Me pysymme hänessä ja hän pysyy meissä; tämän me tiedämme siitä, että hän on antanut meille Henkeään. Me olemme nähneet, että Isä on lähettänyt Poikansa maailmaan pelastajaksi, ja siitä me todistamme. Joka tunnustaa Jeesuksen Jumalan Pojaksi, hänessä Jumala pysyy, ja hän pysyy Jumalassa. Me olemme oppineet tuntemaan Jumalan rakkauden kaikkia meitä kohtaan ja uskomme siihen.
      Rakkaudessa ei ole pelkoa
      Jumala on rakkaus. Se, joka pysyy rakkaudessa, pysyy Jumalassa, ja Jumala pysyy hänessä. Jumalan rakkaus on saavuttanut meissä täyttymyksensä, kun me tuomion päivänä astumme rohkeasti esiin. Sellainen kuin Jeesus on, sellaisia olemme mekin tässä maailmassa. Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkottaa pelon. Pelossahan on jo rangaistusta; se, joka pelkää, ei ole tullut täydelliseksi rakkaudessa.
      Joka rakastaa Jumalaa, rakastaa myös veljeään
      Me rakastamme, koska Jumala on ensin rakastanut meitä. Jos joku sanoo rakastavansa Jumalaa mutta vihaa veljeään, hän valehtelee. Sillä se, joka ei rakasta veljeään, jonka on nähnyt, ei voi rakastaa Jumalaa, jota ei ole nähnyt. Tämän käskyn me olemmekin häneltä saaneet: joka rakastaa Jumalaa, rakastakoon myös veljeään.”

  2. Kivoja kuvia iloisesta juhlasta, ajatelkaa arviolta 100 000 ihmistä. Aikoinaan 1970-luvulla SETAn vapautuspäivillä oli ehkä korkeintaan jokunen sata ihmistä. Silloin elettiin oikeasti pelon vallassa, kehotuskielto oli voimassa ja osa porukasta joutui kai oikeuden eteenkin, vaikkei muistaakseni tuomioita jaettu.

    Mutta joo, ”uskovaisethan” ovat aina pyrkineet pilaamaan toisten juhlat, niin nytkin. Eduskuntatalon edessä oli oikein ”anti-pride” -mielenosoituskin. Poliisin arviolta tapahtumaan osallistui n. 30 henkeä. Vähän säälittääkin.

  3. Jatkoa vielä: En ihan ymmärrä, mikä Pridessa saa jotkut postaamaan aivan alatyylisiä kommentteja.

    En todellakaan heittäisi someen mitään negatiivista esim. Suviseuroista. Ymmärrän ja iloitsen, että siellä samanhenkiset ihmiset voivat ihan omina itsenään nauttia toistensa seurasta.

    Mitä se on heteroilta pois, jos yhden kerran vuodessa seksuaalivähemmistöihin kuuluvat ihmiset iloitsevat toistensa seurasta?

Olli Seppälä
Olli Seppälä
Kirjoittaja on eläkkeelle siirtynyt Kotimaan julkaisupäällikkö. Hän on kirjoittanut kirjan Jälleenlöydetty tie (2024), jossa pohtii muistelmanomaisesti uskon tietään ja muistojen merkitystä.