Piispainkokous käsittelee tällä viikolla Sleyn ja Kansanlähetyksen tilannetta – Katuvaiset järjestöt pahoittelevat tapahtunutta

Kuva: Jukka Granström

Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys (Sley) ja Suomen Evankelisluterilainen Kansanlähetys pahoittelevat viime syyskuisen Inkerin kirkon pappisvihkimyksen yhteydessä tapahtuneita asioita ja niistä aiheutunutta tilannetta. Kumpikin järjestö on valmis ohjaamaan työntekijöitään pappisvihkimysprosessiin Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa. Tämä käy ilmi tällä viikolla kokoontuvan piispainkokouksen esityslistasta.

Piispainkokous käsittelee 30.–31.1. kokouksessaan Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen (Sley) ja Suomen Evankelisluterilaisen Kansanlähetyksen kanssa käytyä selvitystä Inkerin kirkossa 3.9.2023 tapahtuneesta pappisvihkimyksestä.

Piispainkokouksen esityslistasta käy ilmi, että kumpikin järjestö on piispainkokoukselle antamassaan kirjallisessa selvityksessä pahoitellut tapahtunutta ja siitä aiheutunutta tilannetta. Kumpikin ilmaisee haluavansa parantaa viestintäänsä ja toimintaansa lähetyksen perussopimuksen mukaiseksi.

Kirjallisten selvitysten ja suullisten kuulemisten perusteella piispainkokoukselle on käynyt myös selväksi, että kumpikin järjestö on valmis ohjaamaan työntekijöitään pappisvihkimysprosessiin Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa.

PIISPAINKOKOUKSEN SAAMAN tiedon mukaan Inkerin kirkossa on ollut meneillään uusi prosessi, jossa Sleyn ja Kansanlähetyksen työntekijöitä oli tarkoitus vihkiä papiksi.

Selvityksessään Sley ja Kansanlähetys molemmat kieltävät olleensa tietoisia prosessista, vaikka Kansanlähetyksen oma työntekijä on ollut keskeisessä roolissa Inkerin kirkon uusien työntekijöiden rekrytoinnissa ja koulutuksessa.

Kummankin järjestön Suomessa asuvien työntekijöiden meneillään olleet pappisvihkimysprosessit Inkerin kirkon kanssa on nyt keskeytetty. Järjestöt toivovat kuitenkin tarkempaa ohjeistusta kumppanikirkoissa tapahtuvien pappisvihkimyksien osalta.

Sleyllä on Virossa työntekijä ja Ugandan pakolaisleirillä työskentelevä työntekijä, joiden mahdollisesta pappisvihkimyksestä järjestö on keskustellut kumppanikirkkojensa kanssa.

Uutista on korjattu 2.2.2024 klo 11.17: Järjestöt eivät pahoitelleet pappisvihkimystä vaan asian yhteydessä tapahtuneita asioita.

Lue myös:

Viisi suomalaisten järjestöjen työntekijää vihittiin jälleen Inkerin kirkon papeiksi Pietarissa – piispa Ivan Laptevia avustivat vihkimyksessä Aarre Kuukauppi, Juha Saari ja Daniel Nummela

Nyt puhuvat Inkerin kirkon papeiksi vihityt: ”Tavoitteeni ei ole toimia ketään vastaan vaan auttaa ihmisiä Jeesuksen luo”

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliNäkökulma: Uupuneet paimenet uusien roolien ja puuttuvan tuen rutistuksessa
Seuraava artikkeliMysteerikuva: Nyt on jaossa iloa ja kukkia, mutta kenelle ja miksi?

Ei näytettäviä viestejä