Taiteeseen ja kulttuuriin kohdistuneet suuret valtion tuen leikkaukset herättivät viime vuoden lopulla huolta erityisesti esittävän taiteen ammattilaisten parissa. Leikkaukset osuvat kipeästi teattereihin, orkestereihin ja museoihin ympäri Suomen.
Taiteen myönteiset vaikutukset ihmisten terveyteen ja hyvinvointiin ovat kiistattomia. Sitran nettisivuille koottujen tutkimustietojen mukaan taiteen ja kulttuurin harrastaminen parantaa mielialaa, edistää sopeutumiskykyä, lisää itsetuntemusta ja itseluottamusta sekä vähentää sosiaalista syrjäytymistä. Se suojaa myös stressiltä ja ennaltaehkäisee uupumusta.
Lukeminen, maalaaminen ja kulttuuritapahtumiin osallistuminen voi tutkimusten mukaan suojata myös dementialta. Musiikin kuuntelu auttaa ja nopeuttaa aivoinfarktista toipumista.
Sairaaloissa ja terveyskeskuksissa taiteen on todettu lieventävän niin psyykkisiä kuin fyysisiäkin oireita sekä vähentävän rauhoittavien lääkkeiden ja kipu- ja unilääkkeiden tarvetta ja käyttöä.
Siitä vallitsee melko laaja yksimielisyys, että Suomen on hillittävä velkaantumistaan. Säästäminen on välttämätöntä ja säästöt kohdistuvat laajasti koko yhteiskuntaan. Jokainen menettää jotain.
Kulttuurin kiistattomat terveysvaikutukset tulevat nyt näyttelemään suurempaa roolia kuin vuosikymmeniin.
TOISAALTA YHDYSVALTAIN presidentin Donald Trumpin käsittämättömän härskit lausunnot, päätökset ja teot heti toisen presidenttikautensa alkumetreillä ovat saaneet koko Euroopan tajuamaan, että emme voi enää luottaa varauksetta missään asioissa Yhdysvaltojen tukeen.
Puolustusmäärärahojen nopeaan ja merkittävään korottamiseen on suuret paineet kaikissa Euroopan maissa, Suomessakin. Rahaa löytyy aina siihen, mikä katsotaan kaikkein välttämättömimmäksi. Tässä maailmanajassa puolustuskyky ja turvallisuus ovat muodostuneet politiikan ykkösasioiksi.
Mielessäni herää kysymys, pitäisikö tällä perusteella myös kulttuurisektorin säästöjä tarkastella uudelleen. Kulttuuri luo ja ylläpitää henkistä kriisinkestävyyttä. Meillä suomalaisilla on tästä kokemusta sotarintamiltakin.
Jos kansalaisten psyyke pettää, kansakunnalla ei ole toivoa. Kulttuurin kiistattomat terveysvaikutukset tulevat nyt näyttelemään suurempaa roolia kuin vuosikymmeniin. Yhtä lailla kun satsaamme koko valtakunnan kattavaan sotilaalliseen puolustukseen, meidän kannattaa panostaa kulttuurin tukemiseen eli henkisen hyvinvoinnin ja taistelukestävyyden ylläpitoon koko maassa.
Näyttelijä, ohjaaja ja psykoterapeutti Kari Ketonen sanoo maaliskuun Askel-lehdessä, että huumorin tehtävä on olla valo pimeässä. Ketosen mukaan ne hetket ovat uskomattoman puhuttelevia, joissa ihmiset nauravat yhdessä, vaikka tilanne ei ole helppo eikä hauska.
Sama tehtävä on kaikella kulttuurilla. Nyt tarvitsemme kipeästi tuota valoa pimeässä.
Lue myös:
Näkökulma: Maailma on luisunut koston kierteeseen
Näkökulma: Tästä syystä allekirjoitin vetoomuksen äidin ja kahden pienen lapsen puolesta
Kolumni: Luopuminen on etuoikeus ja silti hirvittävän vaikeaa
Ilmoita asiavirheestä

