Pastori Ilmari Karimiehen kantelu Kai Sadinmaasta Helsingin tuomiokapituliin
TT Ilmari Karimies
KANTELU
1 (2)
27.7.2020
Helsingin hiippakunnan tuomiokapituli
KANTELU PASTORI KAI SADINMAASTA
Suomen ev.lut. kirkon työntekijät ja toimijat facebook-ryhmässä on julkaistu äskettäin kuolleen pastori, TT Anssi Simojoen muistokirjoitus. Anssi Simojoki toimi mm. SLEYn lähettinä Keniassa ja sikäläisen pappisseminaarin opettajana. Myöhemmin hänet erotettiin Suomen ev.lut. kirkon pappisvirasta Lähetyshiippakunta-yhteyksiensä vuoksi. Yhtenä hänen merkittävimmistä elämäntöistään on luterilaisten tunnustuskirjojen kääntäminen swahiliksi.
Em. facebookryhmässä pastori Kai Sadinmaa kommentoi muistokirjoitusta seuraavasti (kuvakaappaus, josta ilmenee keskustelua enemmänkin kantelun liitteenä):
Enpä tiedä mikä meriitti on Tunnustuskirjojen kääntäminen swahiliksi. Augsburgin tunnustus on pelon ja vihan uskontoa, ulossulkevaa ja tuomitsevaa totuuden omistamista.
Pastori Sadinmaa nostaa Tunnustuskirjoista erityisesti esille Augsburgin tunnustuksen. Augsburgin tunnustusta pidetään yleisesti luterilaisen kirkon tunnustuskirjoista keskeisimpänä ja luonteeltaan ekumeenisimpana sekä sovittelevimpana. Useat Luterilaisen maailmanliiton jäsenkirkot käyttävät tunnustuskirjanaan vain sitä. Tunnustus pyrkii osoittamaan, että evankelisen liikkeen uudistukset ovat yhteensopivia katolisen opin kanssa. Siksi se on muodostanut pohjan monille ekumeeniselle dialogeille. Luterilaisten ja katolisten välisessä dialogissa on jo pitkään työskennelty sen eteen, että katolinen kirkko voisi hyväksyä Augsburgin tunnustuksen katolisena tunnustuksena. Tunnustus on muodostanut myös perustan luterilaisten ja reformoitujen kirkkojen väliselle lähentymiselle, jotka käyttävät sen ns. variata-versiota.
Pyydän Helsingin hiippakunnan tuomiokapitulia tutkimaan
- 1. Rikkooko pastori Kai Sadinmaa virkavelvollisuuksiaan erityisesti papilta vaadittavan
käytöksen suhteen (mm. käyttäytyminen kristillisesti) kommentoimalla em. tavalla äskettäin menehtyneen kollegan elämäntyötä ja muistokirjoitusta? Keskustelussa on läsnä Anssi Simojoen ystäviä, joita kommentit loukkaavat. Katson, ettei kommentointi myöskään edistä hyvää työyhteyttä seurakunnissa.
Rikkooko pastori Kai Sadinmaa pappislupaustaan, erityisesti velvollisuuttaan pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa sekä olla julkisesti julistamatta tai levittämättä sekä salaisesti edistämättä tai suosimatta sitä vastaan sotivia oppeja? Pastorin julkisesti esittämää käsitystä keskeisimmästä luterilaisesta tunnustuskirjasta pelon ja vihan uskontona voidaan tuskin pitää positiivisena arviona, joka ilmaisee hänen sitoutumistaan siihen,
TT Ilmari Karimies
KANTELU
2 (2)
27.7.2020
Helsingissä 27.7.2019
Ilmari Karimies TT, pastori, teologian tuntiopettaja
LIITE Kuvakaappaus facebook-keskustelusta
Suomen ev.lut.kirkon työntekijät ja toimijat
KOTIMAA24.FI Muistokirjoitus: Anssi Simojoki ei hakenut riitoja, mutta hän joutui kirkkotaisteluun
OOM Antti Kruus ja 7 muuta
15 kommenttia
Tykkaa
Kommentti
Näytä vielä 3 kommenttia
Matti Hernesaho RIP. Hieno ura joka osoittaa konkreettisesti millainen murros kirkossa 1900 luvun jälkimmäisellä puoliskolla ja 2000-luvun alussa tapahtui. Vaikka Anssi joutui kirkossa sivuraiteille, hän jatkoi uskollisena pappiskutsumuksessa ja sai merkittävia asioita uskollisesti aikaiseksi. Swahilinkieliset tunnustuskirjat ovat uskomattoman hieno suoritus. Respect.
004 Tyldaa - Vastaa 160 Muokattu » Näytä vielä 1 vastaus
Markku Virta Minä luotan afrikkalaisten kykyyn päättää itsenäisesti omien pappisvirkojensa kelpoisuuksista. Ei sitä tarvitse Suomessa setäillä muistokirjoitusten yhteydessa. Eiköhän Simojoki muisteta Afrikassa ihan muista ansioista.
TyldkaaVastaa 13t
Ville Talola Et kuitenkaan luota siihen, että muut pohjoismaiset kirkot ovat tehneet oikean ratkaisun vihkia kaikki lain edellytykset täyttävät avioliittoon. Näin se toimii.
Me voimme knoppailla täällä Pohjolassa
akateemisilla teologiadebateillamme. Voit hetken m... Näytä lisää Tyld . Vastaa 12 t
Kai Sadinmaa Enpä tiedä mikä meriitti on Tunnustuskirjojen kääntäminen swahiliksi. Augsburgin tunnustus on pelon ja vihan uskontoa, ulossulkevaa ja tuomitsevaa totuuden omistamista.
40 kommenttia
Tottaihmeessä kristinusko on myös pelon ja vihankin uskonto. Lähtökohtanahan on pelko/pelottelu joutua helvettiin ikuisesti kidutettavaksi ja vihata pitää maailma ja jopa omia vanhempiaan…
Kantelu on täysin asiallinen ja tarpeellinen, kun kirkon pappi alkaa julkisesti vastustaa Kirkon tunnustuksen ydintä melkeinpä vihapuheena. Samaa sukupuolta olevat eivät täytä kirkkolain edellytyksiä avioliittoon! Keskustelussa tulisi sentään noudattaa hyviä tapoja ja vähän tuntea lainsäädäntöäkin ennen kuin esittää perättömiä väitteitä. Kirkkolaki on tasavertainen muiden Suomen lakien kanssa ja yhtä sitova.
Erkki O Auranen
Avioliitto on kuitenkin säädetty Eduskunnan päätöksen mukaisesti, ei kirkkolain mukaisesti. Kirkolla on vain vihkimisoikeus, mutta vihkimisoikeus on myös tietyillä oikeusoppineilla.
Maallisesti lakisääteisessä avioliitossa puolisot ovat tasavertaisia, Kristus ei ole miehen pää, eikä mies naisen pää. Tämä on tietysti onneksi meille naisille, kun meille palautetaan oma pää, jonka kirkkolaki aikoinaan vei.
Tunnustuskirjoista puheen ollen, jos niillä tarkoitetaan uskontunnustuksia, on esim. perisyntiä koskevassa tunnustuksessa kerrottu, että luonnollinen lisääntyminen johtaa perisyntiin eli himoon.
” II Perisynti Edelleen seurakuntamme opettavat, että Aadamin lankeemuksen jälkeen kaikki ihmiset, jotka lisääntyvät luonnollisella tavalla, syntyvät synnissä, so. ilman jumalanpelkoa, ilman luottamusta Jumalaan sekä pahan himon hallitsemina, ja että tämä alkusairaus ja perisynti on todella synti, joka tuomitsee ja tuo jo nyt mukanaan iankaikkisen kuoleman niille, jotka eivät kasteen ja Pyhän Hengen voimasta synny uudestaan. ”
Luonnollinen lisääntyminen on siis syntiä ja siksi tarvitaan ilmeisesti luonnoton, tai epäluonnollinen uudestu syntyminen kasteen kautta.
Pitäiskö tälle sepustukselle itkeä vai nauraa, ja mitä kukaan järkevä tekee tällaisella opilla, sillähän vain mainostetaan kirkollista kastetta peräti valheen kaikella voimalla ja peräti oudolla epäluonnollisuudella.
Onko muumimuki -systeemi synnitön ? Siinä kun ei ole himoa ollenkaan.
Oikeus kannella, eli tarkastaa viranomaisen toimintaa, on kyllä hyvä juttu. Se lisää luottamusta ja avoimuutta.
Kirkkolain 1 luvun 1 § “Suomen evankelis-luterilainen kirkko tunnustaa sitä Raamattuun perustuvaa kristillistä uskoa, joka on lausuttu kolmessa vanhan kirkon uskontunnustuksessa sekä luterilaisissa tunnustuskirjoissa. Kirkon tunnustus ilmaistaan lähemmin kirkkojärjestyksessä.”
Kirkkolain 5 luvun 3 §:n 2 momentti: “Papille, joka ei ole pysynyt kirkon tunnustuksessa, tuomiokapituli voi antaa kirjallisen varoituksen tai pidättää hänet pappisvirasta vähintään yhdeksi ja enintään kuudeksi kuukaudeksi. Jos pappi ei ole pappisvirasta pidättämisen kuluessa pyytänyt eroa pappisvirasta tai osoittanut tahtovansa pysyä kirkon tunnustuksessa, tuomiokapituli määrää hänet menettämään pappisvirkansa.”
Kirkkomme uskontunnustukset: https://evl.fi/tutki-uskoa/kirjat/uskontunnustukset
Kai Sadinmaan opetusvideo: https://www.youtube.com/watch?v=nmsES6RaBkg
Onko asian suhteen enää mitään epäselvää? Löytyykö videosta edes yhtään kohtaa, jossa Kai Sadinmaa pysyisi kirkon tunnustuksessa?
Apostolisessa uskontunnustuksessa papit tunnustavat seurakuntansa kanssa yhdessä joka sunnuntai uskkovansa, että Jeesus sikisi pyhästä hengestä. Kuitenkin kirkon oman tutkimuksen mukaan vain reilu puolet kaikista papeista ja vain puolet naispapeista uskoo niin. Valahtelevatko ne papit, jotka eivät usko Jeesuksen neitseestä syntymiseen, joka sunnuntai julkisesti seurakuntansa edessä? Myös Jeesuksen ylösnousemuksesta vallinnee jossain määrin toisistaan poikkeavia käsityksiä jopa papiston keskuudessa.
Samuel Kettunen. Evoluutioteorian kuten minkään muunkaan tieteellisen teorian (=selitysmallin), fokus EI ole Jumalan sivuuttaminen. Sitten on oma kysymyksensä, millä tavoin ne suhteutetaan vaikkapa kristillisen uskon kanssa. Tiedeusko ja jonkin tieteellisen teorian tekeminen kaikenkattavaksi maailmankatsomukseksi (tai sellaisena esittäminen) on eri asia.
Itse aiheesta sen vetran, että tämä blogikirjoitus ja siitä seurannut keskustelu on vähän turha.
Lisää kakkapaperia Kemijoejnpiisphalle
https://youtu.be/s1pBzFyeao4
Ilmoita asiaton kommentti