Missä on sinun todelliset oppi-isät ? 

Kristikunnan historiassa  uskonpuhdistuksen jälkeiset ajat  1500 luvun lopulta -1700 luvun alkuun olivat oikeita runsauden sarvia tuottamaan erilaisia uskonkäsityksiä . Yksi vaikuttavampia henkilöitä on ollut 

August Hermann Francke, Saksalainen teologi ja pedagogi , jonka oppikäsitys armonjärjestyksestä on hyvin laajalle levinnyt myös pietistisen liikkeen ulkopuolella . Se levisi metodikirkkoon ja vapaiden suuntien oppikäsityksiin . Ja rantautui myöhemmin myös meille Suomeen moneen herätysliikkeeseen . Suomessa sitä vauhditti kirjallisuuden laajeneminen  hengellisellä rintamalla .  Francken käsitys armonjärjestyksestä on vahvaa myös luterilaisiksi itseään tuntevaksi  piireissä ja tietysti sen vaikutukset näkyvät vapaa kristillisyydessä selvemmin  , jonka omaksuivat 1600- luvun jälkeen syntyneet kristilliset liikkeet. Sen ajattelun oli helppo kytkeytyä moniin kristillisiin oppisuuntiin , missä oli jo kasteen ja ehtoolisen merkitys muutettu ja missä nähtiin myös kirkollinen virkapappeus , joka synnyttää ajatuksen kääntymisestä tekemisen suuntaan ennemmin kuin nöyrytymisen suuntaan . Mikään oppi ei ole syntynyt tyhjiössä eikä pyörää voi ns keksiä uudelleen vaikka siihen tulisi virheitä niin pyörä pysyy pyöränä . Francken vaikutus on syvälle iskostunut käsitys armonjärjestyksessä jossa määritellään aikajärjestyksessä tapahtumat kääntymys tuli näkyä ennen uskoa ja pyhitys tuli seurata uskosta . Se oli portaittain etenevää ja piti tunnistaa eri vaiheet , joka johti uskonelämän tarkkailuun omassa ja toisten elämässä ja lopulta uskonkohde siirtyi tarkkailemaan Kristuksen sijasta omaa itseään . Siitä nousi myös tarve todistaa omaa uskoa ja väistämättä se johti myös lakihenkisyyteen . Alun pietisessä liikkeeessä oli enemmän luterilaisuuden sydänääniä , mutta kuten yleensä uudet ajatukset muovaavat uskonkäsitystä. Kaikkihan sanovat kristillisissä kirkoissa ja liikkeissä että oppi suoraan Raamatusta , myös ne liikkeet ja suunnat jotka eivät ole uskonoppia määritelleet tarkemmin , mutta heilläkin on perintönä tietyt dogmit jotka helppo tunnistaa julistuksesta vaikka niitä ei ole kirjattu ylös . Tästä usein johtuu  erilaiset raamatun tekstien  tulkinnalliset erot myös , kun focus ei ole Kristuksessa vaan itsessä . Henkilökohtaiset motiivit myös usein kumpuavat tästä ajattelusta vaikka ihminen ei itse sitä tiedosta . Joskus siitä henkilökohtaisesta todistuksesta tulee tärkempää kuin todistus Herrastamme . Tämä ajattelu sopii ihmisen loogiseen ajatteluun hyvin kun kiipeämme portaitakin yksi kerrallaan , kuitenkin Jumallisiin totuuksiin ei voida aina soveltaa porrasteoriaa, Alunperin armonjärjestys nousi kysymyksestä miten Jumalan ilmoituksesta kumpuava rakkaus ihmisen pelastukseksi kokonaisuudessa omistetaan.Tarve armonjärjestykselle liittyy vastineeseen katolilaisille , jotka uskonpuhdistuksen jälkeen korjailivat oppiaan 18 vuoden ajan josta Trenton kirkkolliskokouksess a julkistettiin suurimmat päätelmät ja muutokset . Seuraava lainaus luterilainen .net sivulta :

Oppi kiinnitti huomion Jumalan armotekoihin ihmiselle ja ihmisessä, ei vain taivaan tuomioistuimessa.

Opin tarkoituksena oli selittää johdonmukaisesti ja teologisesti eritellen, mitä ihmiselle tapahtuu, kun hän tulee pelastuksesta osalliseksi. ”Armonjärjestys” sana viittaa järjestykseen, jota Pyhä Henkinoudattaa armahtaessaan yksityisen ihmisen. Kysymys ei kuitenkaan ollut niinkään ajallisesta järjestyksestä, vaan pikemminkin pelastuksen Jumalallisesta syy-seuraus suhteesta: Jumala aukaisee silmämme, me näemme. Jumala avaa korvamme, me kuulemme. Pelastuminen on yksin Jumalan työtä ja tekoa. Pelastuminen on kokonaisuus, mutta se voidaan eritellä myös yksittäisiin pelastustapahtumiin. Armonjärjestysopissa pelastustapahtumat eriteltiin seuraaviin osiin: kutsu, valaistuminen, kääntymys, uudestisyntyminen, vanhurskauttaminen, pyhitys, uskon säilyminen, uudistuminen ja kirkastaminen.Tämä on mielestäni osoitus siitä kun Jumalan sanan keskipiste Jeesus Kristus muuttuu , niin uskoon tulee erilaisia painotuksia jotka ohjaa uskon kohteesta poispäin . Esimerkkinä Calvinin erilaiset näkemykset vaikutti lopulta harhaoppiseen uskonsuuntaukseen . Reformoidut baptistit edustaa Suomessa tätä suuntausta . Niin voi olla raamatullistakin opetusta mutta jos enneltamääräämisoppi sanoittaa uskoa että toiset on valittu kadotukseen niin siitä selvä johtopäätös että ei tiedä kuka on valittu ja kun Jeesus ei kuollut kuin vain valittujen puolesta niin ei voi olla varma saako synnit anteeksi . Frans Piper sanoittaa pelastusvarmuutta : kun uskot evankeliumin niin saat uskoa pelastukseen . Erilaiset uskonkäsitykset tuovat hajuja ja makuja seurakuntaelämään ja se aitous ihmisten väliltä heikkenee Jumala tietysti tahtoo että ihmisten erilaiset persoonallisuudet saisivat kukkia seurakuntaelämässä.  On vain yksi ratkaisu eli Kristus on korotettu ja armahdetut syntiset yhteisessä uskossa ylistävät Herraa . Raamattu puhuu Kristuksen tuoksusta ja se on tietysti rakkautta . armoa ja totuutta mitä hän on . Katsomme eri kristillisyyttä meidän omien kokemuksien kautta tietysti , mutta usein katse on ihmisissä ja yksikin ihminen joka edustaa tiettyä kirkkokuntaa tai suuntausta ja töpeksii tai on meitä kohtaan epämiellyttävä niin usein menee koko kirkko tai liike sen maineen mukana . Viisaus ja tieto on kätketty yksin Kristukseen ja avautuu meidän häviöiden, menettämisien , onnettomuuksien ja vaikeuksien kautta . joissa me syntisinä olemme toivottomia ja tunnemme kurjuutemme , joissa me mietimme syyllistäen itseämme ja tunnemme epäonnistuneemme elämässämme pahoin ja kuitenkin se tie on annettu ja sallittu Jumalalta , jonka kautta armo , totuus meille kirkastetaan . Ristin tie vie kuolemisen kautta tuntemaan Kristusta paremmin . Siksi katseemme ei tulisi kääntyä pois Kristuksesta .

Blogi tietysti sisältää lainatun tekstin lisäksi omia havaintoja ja päätelmiä uskonopin kehityksestä , ihan vapaasti oppineet ja kuka vaan voi tuoda omia käsityksiä opiksi ja ohjeeksi ja erilaisia näkemyksiä asian tiimoilta .

279 KOMMENTIT

  1. Niin kyllä muuttumisena Raamattu kuvaa ylösnousemus ruumista , mutta myös syntymänä kuvataan ylösnousemusta .
    Niin hyvä jos nämä asiat meille kaikille kirkastuisi , niin sitä paremmin ja enemmän, olemme siis oppilaita kaikki ja hyvä kun erilaisia käsityksiä nousee esille ja sitä kautta voi jokainen tarkastella omia käsityksiä ja uskomuksia . Uskon että oikea ymmärrys avaa enemmän meille Kristusta ja Jumalan pelastus – suunnitelmaa. Kiitos vaan kaikille kirjoittelijoille asian tiimoilta .

  2. Vielä edellä olevaan keskusteluun ”ruumiista ja ruumiista”:
    Jeesuksen haavat tunnistetaan myös taivaassa:

    Ilmestyskirja 1:7:“Katso, hän tulee pilvien kanssa, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, myös ne, jotka hänet lävistivät; ja kaikki maan sukukunnat vaikeroivat hänen tähtensä.”
    Sakarjan kirja 12:10: “He katsovat minuun, jonka he ovat lävistäneet, ja he valittavat häntä…” Sakarjan kirja 13:6 “Jos häneltä kysytään: ‘Mitkä ovat nuo haavat käsissäsi?’hän vastaa: ‘Ne ovat haavat, jotka sain ystävieni talossa.”

    Ylösnoussut Jeesus näytti haavansa: Johanneksen evankeliumi 20:27 – Jeesus näyttää kylkensä ja kätensä Tuomaalle. Luukkaan evankeliumi 24:39 – Jeesus sanoo: “Katsokaa käsiäni ja jalkojani.”

    Jeesus nousi kuolleista ruumiissa, jossa haavat olivat näkyvissä. Nämä haavat ovat edelleen osa hänen kirkastettua ruumistaan ja ovat tunnistettavissa myös hänen palatessaan. Haavat ovat ikuisesti nähtävissä. Ne ovat perillepäässeen, voittaneen seurakunnan ylistyksen kohteena!

    Haavat ovat voiton merkkejä, todistus rakkaudesta, iankaikkinen muisto lunastuksesta. Näky taivaasta: Ilmestyskirja 5:6“Ja minä näin valtaistuimen ja neljän olennon ja vanhinten keskellä Karitsan seisovan ikään kuin teurastettuna…”

    • 22:3 Eikä mitään kirousta ole enää oleva. Ja Jumalan ja Karitsan valtaistuin on siellä oleva, ja hänen palvelijansa palvelevat häntä

    • Sinua en Reijo ymmärrä minkälainen oppikäsitys sinulla on ? Kirjoituksesi aaltoilee josta en saa selvää , sen tosin aina muistat kirjoittaa – ”sakramentalisuus ” , luterilaisuudessa se tarkoittaa kastetta ja ehtoollista . Ja ne on todella täysin eri merkityksessä kuin helluntailaisuudessa . kuuliaisuuden askel ja muisteluateria vs Kristuksen kuolemaan kastettu ja Kristuksen ruumis ja veri . Kun halveksivasti näistä kirjoitat niin haluan uskoa että et ymmärrä niiden merkitystä , sillä muuten sinä pilkkaat Kristuksen sovitustyötä tietoisesti .
      Jumala on luonut meidät iankaikkisuus olennoiksi tänne ja vaikka meidän lihallinen ruumis rapistuu ja viimein kuolee , kuten siemenen pitää kuolla että siitä voi uutta nousta , joten Raamattu kuvaa asian .
      Ylösnousemus ruumis on ihmismuodon kaltainen , kuten Jeesuksella oli maanpäällä ja on taivaassa jossa on arvet ristiinnaulitsemisesta , mutta selvästi se ruumis on aineellinen koska niitä haavoja kosketteli Tuomaskin . Näitä on perusteltu raamatunkohdilla jo sinulle Reijo . Mikä on Reijo väärin ?
      Kysyn nyt kun oli kirjoituksia joissa olet väittänyt Jeesuksen uskoontulosta tai ruumiista että olisi ylösnousemusruumis ja sitten taivaassa vielä eri ruumis , ainakin sellaisen käsityksen saa sinun kirjoituksista ? Joskus olen kuullut että ihmiset olisivat vain joitakin henkiolentoja taivaassa ilman ruumista . Vastaa Reijo noihin pariin kysymykseen että ollaan kartalla mikä on eri käsitys ja katsotaan sitten Raamatun teksteistä mitä siitä sanotaan .
      Vaikea on tietää edes mikä on helluntailaisten oppi kun sitä opetetaan erilailla , sen toistaminen että se perustuu täysin Raamattuun on vain hokemaa .

    • Timo,

      Kyllä voi tulla siihen käsitykseen, ettet ymmärrä mitä kirjoitan. En usko kuitenkaan, että olet täysin tai edes osittain vilpitön. Olen varma, että alat ymmärtämään, jos vielä vaivautuisit lukemaan sen mitä et ymmärrä tai jopa luet kunnes ymmärrät. Eli näihin kahteen kysymykseen olen vastaillut koko ajan. Alkaa taas mennä vyyhti sekaisin!

  3. Reijo ei tämä ole mikään arviointikeskus , missä yritetään ottaa selvää ihmisten vilpittömyydestä. Tämä kotimaa 24 blogi-osasto . Me kaikki ollaan syntisiä ja vilpillisiä ja ehkä juuri siksi me totuutta täällä pohditaan ja etsitään. Olen kokenut että et vastaile kysymyksiin ja sitten kohdistat kirjoituksen henkilöä kohti ja negatiivisuutta tietysti . Eikö meidän Reijo kuitenkin pitäs pyrkiä toisten kunnioittamiseen , vaikka olemme erimieltä asioista . Enkä pilkalla kysy sinun näkemyksiäsi mutta et uskalla niitä tuoda esille . Olen paljon kysynyt sinulta ja et vastaile vaan joko kiellät kommentit , syytät kirjoittajaa tai tulee yksityisviestejä . Ei ole häpeä jos on väärässä kun kaikki olemme joissakin asioissa , sen Raamattu todistaa , mutta viisautta ei saa kuin heikkouden ja nöyryyden kautta . Vähetä minun tulisi ja hänen kasvaa ja siinä on meillä jokaisella koulua . Katse Kristukseen eikä toisiin ihmisiin . Ihmisenä jo kun tiedostan monia puutteita ja heikkouksia niin voi myös aidosti myöntää vahvuuksia , se on tervettä itsetuntoa ja näämme syntisyyden lisäksi myös sen minkälaiseksi Jumala on kunkin tehnyt , se on rikkautta ja uskon että sitä Jumalakin tahtoo että luodut armahdettuina syntisinä voisivat olla kiitollisia iankaikkisuuden toivosta ja yhteydestä kanssakulkijoihin .

    • ”Olen paljon kysynyt sinulta ja et vastaile vaan joko kiellät kommentit , syytät kirjoittajaa tai tulee yksityisviestejä.”

      Sama kokemus minulla vuodelta 2022. Kukaan muu ei ole minulta kieltänyt kommentteja. Tämä blogisti on jäänyt mieleen.

  4. Joo ei ole minulta kukaan muu poistanut kommentteja . Nään siinä ison eron kritisoimmeko toisen oppikäsityksiä kuin persoonaa ja siihen liittyviä asioita . Se voi olla herkemmälle ihmiselle ikävää , vaikka täällä tietysti suurin osa taitaa olla vanhempia miehiä ja osaa suhtautua kenties kritiikkiin erilailla . Toisaalta pitäs tietysti olla esikuvana ja vaikea tietysti käydä asioita läpi kun on erimieltä asioista , mutta nään tämän mahdollisuutena oppia suhtautumaan erilailla ajatteleviin ja toivoa tietysti että itse oppisi käyttäytymään kristittynä myös . Onhan tämä myös teologiasta ja muistakin aiheista kiinnostuneille tiettyä kaivelua ja etsimistä ja joutuu välillä sitä Raamattuakin lukemaan ohessa että miten se menee .Face to face on eri asia eikä silloin väännetä eikä käännellä eri uskontokuntien ihmisten välillä , että tämä siis on jopa ainutlaatuista että voi kohdata eri kirkkokunnista ja eri taustoista tulevia ihmisiä ja vaihtaa ajatuksia .

    • ” Nään siinä ison eron kritisoimmeko toisen oppikäsityksiä kuin persoonaa ja siihen liittyviä asioita.”

      Niin, blogissa kysytään mistä oppi on kotoisin? (0ppi) Isät ovat/voivat olla myös merkittävässä roolissa. Minäkään en kommenteissani kohdistanut kritiikkiä kyseisen blogistin henkilöön vuonna 2022. Esitin erilaista ymmärrystä Raamatun teksteistä. Siitä syystä minun kommenttini hylättiin. Jatkossa kaikki kommenttini evättiin. Sain myös yksityisviestejä blogistilta, vaikka en ole julkistanut email-osoitettani. En myöskään saanut vastausta kysymykseen, mistä email-osoitteeni oli kaivettu esiin?

      Timo, jaan myös ymmärryksen toisesta kommenttisi kohdasta: ”Toisaalta pitäs tietysti olla esikuvana ja vaikea tietysti käydä asioita läpi kun on erimieltä asioista , mutta nään tämän mahdollisuutena oppia suhtautumaan erilailla ajatteleviin ja toivoa tietysti että itse oppisi käyttäytymään kristittynä myös.”

  5. Kari ! minun blogeissa keskustelu rönsyää usein aiheesta toiseen enkä välitä siitä , mutta hyvä olisi tietysti se että tunnepuolelle ei kovin tulis kiihtymistä . Ensimmäisenä me aina kohtaamme omat tunteemme toisten kirjoituksista ja se on varmaan se kasvunpaikka ihmiselle miten siihen reagoi . Yleensä se nopea reagointi ensimmäisillä tuntemuksilla ei ole hyvä. Onneksi meillä on armo ja anteeksiantamus ja se meidän jokaisen vastuulla miten käsittelemme tunteitamme ja erilaisia katsontakantoja. Ajattelen on vapauttavaa myös kun oppii myöntämään virheitään ja anteeksipyytämään , jos läikkyy yli , vaikka täällä se on hyvin erilaista kuin elämässä jossa olemme fyysisesti näkyvästi vastakkain . Onhan se totuus että olemme eri isien ja äitien kasvattamia ja erilaisen elämän eläneitä kokemuksiamme kanssa ja vielä se että elämme nykyhetkeä monien erilaisten tilanteiden ja haasteiden kanssa , joka vaikuttavat aina meidän kirjoituksiin . Ehkä näihin kirjoiteitteluihin on jokaisella tarve ja syy ja myös merkityksiä joita on kenties vaikea tietää aina itsekkään . Onko se sitten johdatusta että tänne on eksynyt ? Jatkuuko tämä kirjoittelu kuinka kauan , sitä ei kai kukaan tiedä omalla kohdallaan .
    Olen kokenut Kari että olen usein samaa mieltä sinun kanssa sinun kirjoituksiesi kanssa . Saadaan tänäänkin jättää kaikki Jumalan armon hoitoon ja pyytää siunausta kaikille kirjoittajille ja lukijoille alkaneeseen viikkoon .

  6. Kiitos Timo! Näin se menee. Voi läikkyä yli. Raamatun tulkinta nousee aina jostain. Blogeilla on myös jokunen kirjoittaja, joka on sitä mieltä, että tulkitsee Raamattua oikein ilman mitään tunnustusta. Näillä kirjoittajilla voi kuitenkin samaan aikaan olla toisistaan eriäviä mielipiteitä. Vanhat kirkot ovat myös erillään.

    Evl kirkon tunnuksen alla purjehtivia on jakanut 40 vuotta virkakysymys. Kesäkuun 3. 2025 antoi vielä rajumman piikin hengellisiin lihaksiin. Tunteet pinnassa mennään varmasti jatkossakin, vaikka kuinka asialinjalla yritetään pysyä.
    Kiitos, että olet antanut tilaa kaikille kirjoittajille!

    Lopuksi toivotan sinua lainaten:
    ”Saadaan tänäänkin jättää kaikki Jumalan armon hoitoon ja pyytää siunausta kaikille kirjoittajille ja lukijoille alkaneeseen viikkoon .”

  7. Sanomaton on Pyhän Hengen väkevä voima, kautta aikakausien Raamatun kirjoittajien innoittamana ja Luther opettaa: ”Pyhä Henki on koonnut viisauden ja neuvon sanaan ja ilmoittanut sen meille Raamatussa niin ettei kukaan voi puolustella itseään, eikä kenenkään tarvitse muualta etsiä ja tutkia, mitä hänen on tietäminen autuutensa suhteen. Niin ei siis ole mitään korkeampaa tai parempaa opittavaa kuin mitä Raamattu opettaa Jeesuksesta Kristuksesta, Jumalan Pojasta, Vapahtajastamme, että hän meidän tähtemme ja edestämme kuollut ja kuolleista ylösnoussut”.

    Kalle Jokinen, Kristus ja Hänen uskova seurakuntansa, s. 174-175, Evankelisluterilainen Todistajaseura, 2005.

Timo Gummerus
Timo Gummerus
Armahdettu syntinen , luterilainen