Mielenterveyskuntoutujien kohtelu hengellisissä piireissä ja muuallakin

Otsikon henkilöihin ei osata vieläkään suhtautua luontevasti ja todellista kristillistä rakkautta osoittaen. Jos esimerkiksi joku hiukankin paljastaa kärsivänsä tämän alueen sairaudesta, häntä kohdellaan jatkossa aivan eri tavoin. Muutos asenteissa on silminnähtävissä!

Nämä kristittyjen ennakkoluulot ovat niin syvällä, että ihmiset eivät välttämättä edes tajua olevansa ennakkoluuloisia. Asenteet vaikuttavat pääasiassa alitajunnan tasolla, ei siis tietoisella. Muutama vuosi sitten eräillä hengellisillä kesäjuhlilla pappi rukoili erään mielenterveyspotilaan puolesta, joka oli pyytänyt esirukousta. Rukoillessaan hänen puolestaan pappi käytti tästä potilaasta ilmausta ”onneton”. Sanavalinta ei kerta kaikkiaan ollut asiallinen ja sopiva!

Tässä on meillä kaikilla itsetutkistelun ja parannuksen paikka. Näinkö toteutuvat Jeesuksen sanat, että kaikki tuntevat siitä meidät hänen opetuslapsikseen, jos meillä on keskinäinen rakkaus? (Joh. 13:35) (Jeesus tarkoittaa tässä tietenkin veljes- ja sisar-rakkautta, eikä mitään eroottista rakkautta ja lihallista himoa.) Monet kuntoutujat saavat kokea esimerkiksi vihaisia katseita, ohi katsomista ja mulkoilua liikkuessaan eri tilaisuuksissa. Kun mielenterveyskuntoutujia jatkuvasti kohdellaan naureskellen, ynseästi ja jäykästi, se saattaa usein vain huonontaa heidän vointiaan.

Tietenkin, kun tällaista käytöstä kohtaa, se tulee antaa anteeksi! ”Niin kuin Herrakin on antanut teille anteeksi, niin myös te antakaa.” (Kol. 3:13) Jumala on Jeesuksen Kristuksen sovitustyön tähden armollinen koko maailmalle. (Joh. 3:16, 17; Joh. 12:47b) Olkaamme samoin me toisillemme ja muillekin! ”Jeesus antoi henkensä lunnaiksi (eli osti verellään vapaaksi) kaikkien edestä.” (1. Tim. 2:6; ks. myös Ilm. 5:9, v:n -38 käännös) Tämän saamme joka ikinen eli kaikki uskoa.

23 KOMMENTIT

  1. Ote gradustani, s.32. ”Kristillisellä ja luterilaisella opilla tai uskolla on positiivisia vaikutuksia koko ihmisen hyvinvointiin. Tampereen yliopiston psykologian professori Markku Ojanen vertasi keskenään uskovia tai uskonnollisesti aktiivisia ja uskonnollisesti passiivisia tai vieraantuneita. Tulokset perustuivat tieteellisesti tasokkaisiin lehtiin. Uskovat sairastivat vähemmän, käyttivät vähemmän alkoholia ja huumeita eivätkä sortuneet yhtä usein rikollisuuteen, olivat onnellisempia, tekivät vähemmän itsemurhia ja olivat auttavaisempia kuin epäuskoiset. Ojasen mukaan oli ”vaikea löytää mitään muuta tekijää, jonka merkitys olisi ihmisen hyvinvoinnin kannalta yhtä suuri”, kuin usko. Markku Ojanen, Hyvään elämään, Terapia ja sielunhoito II, s. 371-372, Uusi Tie, 2000, Helsinki.”

  2. Alkoivat soimaan mielessä laulun sanat: Mä tahdon jatkaa uskoen, mä tahdon jatkaa uskoen, vaikk` oliskin joskus vaikeaa, mä tahdon jatkaa uskoen.

    Kyseessä on perinteinen hengellinen laulu ”Päättänyt olen seurata Jeesusta” (tunnetaan myös nimillä Takana maailma, edessä risti tai I Have Decided to Follow Jesus), jota Scopus-yhtye on esittänyt. Muistelemasi säkeistö kuuluu kokonaisuudessaan: ”Jos yksin jäisin, mä tahdon jatkaa, jos yksin jäisin, mä tahdon jatkaa, vaikk’ oliskin joskus vaikeaa, mä tahdon jatkaa uskoen.” Google AI.

  3. Ei meistä ole kuin pieni-% jokseenkin terveitä. Kuka tahansa voi menettää mielenterveytensä. Se on yksi pahimpia eksistentiaalisia pelkoja kuoleman pelon ohella. Kuolemakin voi ketä tahansa kohdata milloin tahansa, mutta normaali elämä ei ole mahdollista, jos joka hetki tiedostamme sen. Opin sen kun muutama vuosi sitten kuolema tuli hyvin lähelle.
    Nytkin se hiippailee vielä jossain nurkissani ja on aina matkassa mukana. Ei kuitenkaan aina mielessä. Siksi kuoleman tai vaikkapa mielenterveyden katoamisen pelko vaivaa jossakin määrin jokaista. Eikä niihin voi suhtautua niin etteivät ne muuta asenteita.
    Ne tekee sen aina, kun niiden kanssa joutuu silmäkkäin. Heti, jos kerron omasta sairaudestani, niin minuunkin aletaan suhtautumaan toisin, kuin aikaisemmin. Silloin kun joku toinen kertoo omasta vaikeasta sairaudestaan, niin voin kertoa omastani. Silloin tiedän että saan ymmärrystä, mutta muut tietysti järkyttyvät ja alkavat suhtautua minuun uudella tavalla. Vastuu muiden suhtautumisesta on siis minulla.

    • Toiset voivat tietää sairaudestasi, vaikket itse ole sitä kertonut heille. Kyllä uskovaiset puhuvat toisistaan selkämme takana. Mielestäni vääriä asenteita vastaan voi kyllä taistellakin.

  4. Rakkaat veljet! Itsessämme olemme kyllä heikkoja, mutta Herra on heikoissa väkevä. Eikä väkevä Herra ole antanut meille pelkuruuden henkeä, vaan voiman ja rakkauden ja raittiuden hengen. Sen tähden salatussa voimassa eteenpäin, sillä Herra elää. Amen.

    Väinö Malmivaara, Kristuksen rakkaus, s. 122, Kuva ja sana, 1946.

    En kuitenkaan ole kääntynyt nykykörtiksi. Mutta tämä teksti on hyvä. Väinö Malmivaara siis oli piispa ym. ja kuului herännäisyyteen.

  5. ”Katsokaa, minkä kaltaisen rakkauden Isä on meille antanut, että meitä kutsutaan Jumalan lapsiksi.” 1 Joh. 3:1.

    Meitä varten Jumala loi taivaan ja maan; (1. Moos. 1:1) meitä varten hän lähetti maailmaan Poikansa, joka meidän sijastamme otti synnin, kirouksen ja kuoleman päälleen, meidän tähtemme nousi ylös, astui taivaaseen ja puhuu siellä hyvää puolestamme. Tosiaan kun Jumala on meidän puolellamme, kuka silloin voi olla meitä vastaan! (Room. 8:31) Isä rakastaa meitä niin, että hän antaa meille Poikansa; Poika rakastaa meitä niin, että hän antautuu kuolemaan tähtemme. Voisiko Jumala enempää rakastaa kuin antaa ainoan Poikansa ja kaikki hänen kanssaan?

    G. TÖRN, Armoa Armosta, päivän teksti, SLEY, 1966. Sulut ovat allekirjoittaneen lisäys.

  6. Mikähän on seurakunnassa sen varmempaa kuin se, että syntien anteeksiantamus tapahtuu lahjaksi Kristuksen tähden ja että Kristus – eivät meidän omat tekomme – on syntien sovitus? Pietari sanoo: ”Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta.” (Ap. t. 10:43).

    Tunnustuskirjat, s. 183, SLEY, 1948.

JÄTÄ VASTAUS

Rantanen Mika
Rantanen Mika
Teologian maisteri, uimamaisteri ja koulutettu hieroja.