Kuvassa kaksi Apostolien tekojen kommentaaria eli selitysteosta
Hans Hinrich Wendt. Die Apostelgeschuíchte. Kritisch-exegetischer Kommentar über das Neue Testament. Göttingen 1899.
Apostlagärningarna tolknin av Evad Lövestam.
Stockholma-Falköping 1988. ISBN 91-526-1-492-1

Alemmassa kuvassa ylempää vasemmalta aloittaen
Missel de L’Assemblée Dominicale. Publications de Saint-André. Èditions Brepols. Présentations, introductions et commentaires par Robert Gantoy, Romain Swaeles et Dieudonne Dufrasne. 1997.
Kristikunnan klassikkoja. Augustinus tunnustukset. Confessiones. Suomentanut Otto Lakka. tarkistanut Yrjö-Otto Lakka. Jyväskylä 1961. ISBN 951-617-486-8.
Elias J. Pentti. Ambomaa. Lähetyskenttä sarja. 1958.
Armon Järjestys Autuuteen, Jesusen Pyhän Evangeliumin jälken Neljäsä Kanssapuhesa. Oulu 1838.

Sunnuntai 24.5.2026
Helluntaipäivä
Pyhän Hengen vuodattaminen
Helluntaita vietetään vanhan laskutavan mukaan 50 päivää pääsiäisen jälkeen,7×7=49 päivää meidän laskutapamme mukaan.
Iso juhla
Vanhastaan Pyhällä maalla helluntai oli sadonkorjuun juhla. Sato oli korjattu ja siitä iloittiin. Kiitettiin Jumalaa. Siihen oli liitetty myös Tooran eli Lain antamisen juhla. Toora on Raamatun vanhin osa. Niinpä helluntaina Jumalan sanan saamisen ilo täytti mielet. Se oli hyvin iso juhla. Ihmisiä tuli Jerusalemiin eri puolilta maailmaa. Jerusalem oli täynnä väkeä. Jotkut puhuivat jopa yli miljoonasta ihmisestä joinakin vuosina.
Väkeä monesta maasta
Jeesuksen elämän aikoihin juutalaisia oli eri puolilla maailmaa. Yksistään Rooman valtakunnassa noin kolme tai neljä kertaa enemmän juutalaisia asui muualla kuin Pyhällä maalla. Lisäksi tulivat monet kauempana idässä ja etelässä asuneet juutalaiset.
Nämä muualla asuvat puhuivat asuinmaansa kieliä. Halu heillä oli käydä Pyhällä maalla, ainakin joskus, jos mahdollista, jos olosuhteet sen saivat. Niinpä helluntain epistolassakin kerrotaan monista juhlille tulleista ihmisistä ja monista kielistä.
Kieli-ihme
Vanha juutalainen perinne kertoo, että Siinain vuorella Jumala antoi Kymmenen käskyn lain ”kaikilla maailman 70 kielellä”, mutta vain juutalaiset ottivat sen vastaan. Niinpä heistä tuli Valittu kansa, Jumalan oma kansa.
Jeesuksen elämän ajan tienoilla, tuona aikakautena, esiintyi useampia tapauksia, missä kieli-ihme oli esiintynyt. Ne oli koettu liturgian aikana Kirjoitusten eli Ketuvim -tekstin lukemisen yhteydessä. Voimme päätellä, että myös helluntain kieli-ihme oli tapahtunut aamupäivän noin kello yhdeksän liturgian aikana kolmannen lukukappaleen aikana. Tuon ajan liturgian kolme tekstiä olivat: Laki eli Toora, Profeetat eli Neviím ja Kirjoitukset eli Ketuvim.
Kieli-ihmeen merkitys
Kieli-ihmeen erityinen luonne oli siinä, että kuulijat ymmärsivät puhutun sanoman. Evankeliumi kohtasi itse kunkin kuulijan heidän omalla sydämensä kielellä. Näin kieli-ihme on lähetystyön valtaisa tehtävän anto: Sanoma Kristuksesta on saatettava kaikille kansoille, kaikille kielille, jokaiselle maailman ihmiselle hänen omalla kielellään.
Helluntain kieli-ihme julisti, että Raamatun alkukertomusten Baabelin kielten sekoituksen aikakausi oli saanut uuden käänteen. Baabelin kielten sekoitus oli Jumalan rangaistus epäjumalan palvonnalle. Jeesuksen sovitustyö poisti kielten kirouksen. Tilalle tuli Vapahtajamme siunaus. Kielten merkitys muuttui. Niille tuli kulttuurisen rikkauden ilmauksen asema. Jokainen meistä saa ylistää Jumalaa omalla kielellään ja oman kulttuurinsa puitteissa. Näin jokaiselle on oma tehtävänsä rikastuttaa koko ihmiskunnan yhteistä kulttuurien kirjoa, antaen oman antinsa yhteiseen maailmanlaajuiseen aarteistoon. Kielet toki säilyivät erilaisina, ja vaiva niiden opetteluun, mutta nyt ne eivät enää estä kansojen yhteyttä. Evankeliumi yhdistää kaikki kansat yhteiseen sisarussuhteeseen kutsuen.
Toinen lukukappale eli epistola: Ap. t. 2:1–13
Apostolien teoista, luvusta 2
Kun sitten koitti helluntaipäivä,
he olivat kaikki yhdessä koolla.
Yhtäkkiä kuului taivaalta kohahdus,
kuin olisi käynyt raju tuulenpuuska,
ja se täytti koko sen talon, jossa he olivat.
He näkivät tulenlieskoja, kuin kieliä,
jotka jakautuivat ja laskeutuivat itse kunkin päälle.
He tulivat täyteen Pyhää Henkeä
ja alkoivat puhua eri kielillä sitä,
mitä Henki antoi heille puhuttavaksi.
Jerusalemissa asui hurskaita juutalaisia,
joita oli tullut sinne kaikkien kansojen keskuudesta,
mitä taivaan alla on.
Kun tämä ääni kuului,
paikalle kerääntyi paljon väkeä,
ja hämmästys valtasi kaikki,
sillä jokainen kuuli puhuttavan omaa kieltään.
He kysyivät ihmeissään:
”Eivätkö nuo, jotka puhuvat, ole kaikki galilealaisia?
Kuinka me sitten kuulemme kukin oman synnyinmaamme kieltä?
Meitä on täällä partilaisia, meedialaisia ja elamilaisia,
meitä on Mesopotamiasta, Juudeasta ja Kappadokiasta,
Pontoksesta ja Aasian maakunnasta,
Frygiasta, Pamfyliasta, Egyptistä ja Libyasta Kyrenen seudulta,
meitä on tullut Roomasta,
toiset meistä ovat syntyperäisiä juutalaisia,
toiset uskoomme kääntyneitä,
meitä on kreetalaisia ja arabialaisia
– ja me kaikki kuulemme heidän julistavan
omalla kielellämme Jumalan suuria tekoja.”
He eivät tienneet, mitä ajatella.
Ihmeissään he kyselivät toinen toiseltaan:
”Mitä tämä oikein on?”
Mutta jotkut pilkkasvat:
”He ovat juovuksissa, makeaa viiniä täynnä.”


Helluntain aihetta esitellään ja tekstit näytetään täällä
https://www.kirkkovuosikalenteri.fi/kalenteripaiva/sunnuntai-24-5-2026/
sama ruotsiksi
Pingsten presenteras och texterna förevisas här.
https://www.kyrkoarskalendern.fi/kalendar-dag/sondag-24-5-2026/
Apostolien tekojen ensimmäistä lukua voi lukea
Pipliaseuran sivustolta
Panen viitteen suomennoksiin 2020, 1992, 1938, 1548 ja 1973 käännöksiin
osoitteesta
https://www.raamattu.fi/raamattu/UT2020,KR92,KR38,AGUT,UTNS73/ACT.1
Tässä viitteessä käännöksiin ruotsiksi, pohjoissaameksi, vienankarjalaksi, venäjäksi ja englanniksi:
https://www.raamattu.fi/raamattu/B2000,Biibbal,KAR11,SYNOD,GNBUK/ACT.1
Kiitos!
Huomisesta pyhästä, Exaudi, saamme aloittaa Pyhän Hengen odotuksen. Tässä on minun vaatimaton panokseni helluntai-teemaan, ikivanha 1200-luvun sekvenssi upouutena sävellyksenäni ja sanoituksenani:
https://youtu.be/m17UJGYUTIA
Helluntain kollehtarukous on aina puhutellut minua: ”Tule, Pyhä Henki, ja lähetä taivaallisen valosi säteily. Tule, köyhien Isä. Tule, lahjojen antaja. Tule, sydänten valo, sinä paras lohduttaja, sielun suloinen vieras ja lämpö. Työssä sinä olet lepo, helteessä vilvoitus, murheessa lohdutus. Oi ihmeellinen valo, täytä uskollistesi sydämen syvyydet. Ilman sinua, Henki, ei mikään ole ihmisessä puhdasta. Pese se mikä on likaista, kastele se mikä on kuivaa, paranna se mikä on haavoittunut. Murra se mikä on kovaa, lämmitä se mikä on kylmää. Etsi kaikki eksyneet. Anna uskovillesi, sinuun luottaville, pyhät lahjasi. Anna uskon vahvistus, anna autuas loppu, anna ikuinen ilo. Aamen.”
Olli-Pekka Ylisuutari
Pastori, Espoonlahden seurakunta
Olli-Pekka
Kiitos sinulle!
Olet säveltänyt ja sanoittanut todela ihanan teoksen.
Kuuntelin sen ja ihastuin heti.
Olet saanut aikaan suloisen aarteen.
Iloni on suuri, että olet jakanut sen meille!
Lämmin kiitos! 🙂
Olen kuunnellut bible.is -sivustolta
Andorran valtion virallisella kielellä
katalaaniksi
Efesolaisjeen.
https://live.bible.is/bible/CATBSS/EPH/1?audio_type=audio_drama
Olen kuunnellut bible.is -sivustolta
Andorran valtiossa ymmärretyllä kielellä
kanadan ranskaksi
Efesolaisjeen.
https://live.bible.is/bible/FRAPDVC/EPH/1?audio_type=audio_drama
Olen kuunnellut bible.is -sivustolta
Andorran valtiossa puhutulla kielellä
espanjaksi yhdeksänä versiona
Efesolaisjeen.
https://live.bible.is/bible/SPADHH/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPAERV/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPANTV/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPAR60/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPAR95/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPNNVI/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPNTLA/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPAPDT/EPH/1
https://live.bible.is/bible/SPAWTC/EPH/1?audio_type=audio_drama
Tässä kuunneltavaksi
bible.is -sivustolta
Andorran valtiossa käytetyllä kielellä
ranskaksi
Efesolaisje
https://live.bible.is/bible/FRABIB/EPH/1
https://live.bible.is/bible/FRADPI/EPH/1
https://live.bible.is/bible/FRALSN/EPH/1
https://live.bible.is/bible/FRNTLS/EPH/1
Kuuntelin nämä ja osan myös luin samaan aikaan.
Minulle on joskus kerrottu, että juutalaiset viettivät helluntaita luomisen päätösjuhlana. Kun Jumala oli tehnyt kuuden päivän luomistyön, Hän lepäsi. Sapatti olisi siis vanhan luomisen juhla ja vastaavasti kristittyjen ”Helluntai” uuden luomisen juhla. ”Kirkon” syntymäpäivä tapahtui ylösnousemuksen jälkeen, Voi tässäkin olla jotain perää.
Me uskomme kolmiyhteiseen Jumalaan. Uskontunnustuksessa järjestys on : Isä, Poika ja Pyhä Henki. Oikeastaan nykyihmisille järjestyksen pitäisi olla: Pyhä Henki, Poika ja Isä. On nimittäin niin, että ilman Pyhää Henkeä ei ymmärrä Jeesuksen merkitystä, varsinkaan neitseestäsyntymistä ja ylösnousemusta. Pyhä Henki näet Lutherin mukaan valistaa ymmärrystämme uskon asioissa. Toiseksi ilman uskoa Jeesukseen ei pysty lähestymään Isä Jumalaa. Jeesushan sanoi: ”Ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani”. Käskyjen selitykset Lutherin mukaan alkavat: ”Meidän tulee peljätä ja rakastaa Jumalaa, niin että….” Nykyään näyttää siltä, että suurelta osalta meidänkin kansaamme puuttuu Jumalan pelko ja kunnioitus juuri opetuksen puutteesta johtuen. Puheet ja käytös ovat sen mukaista (kurittomuutta).
Sanotaan, että 65% viestinnästä on nonverbaalista. Yksi kieli, jota kaikki ymmärtävät on rakkauden ja lämmön kieli. Muistan sen ajan, jolloin rakkaudesta ei paljon puhuttu. Kuitenkin lapsina vaistosimme tasan tarkkaan, miten rakkauden ilmapiiri vallitsi kodissamme. Minäkin tiesin aina, että minua rakastettiin, syvästi ja sydämellisesti, vaikka usein kiukuttelinkin. Kerran olin yksin saunassa talon alakerrassa ”liian kauan”. Isäni tuli hädissään saunaan ja huomasi, että olin saanut häkää. Hän otti minut syliinsä ja kantoi yläkertaan. Joka rappusella hän huokaili: ”rakas Valma, älä kuole; olet minulle rakas, kaikki kaikessa!”. Olin silloin ehkä 16-17-vuotias; sen verran tajuissani, että kuulin huokaukset. Lupasihan Taivaallinen Isämmekin kuulla heikot huokauksemme, kiitos Jeesukselle.
”Olkaa hyvä ja ottakaa!” Näin ennen emännät sanoivat kun tarjoilivat vieraille ruokaa tai kahvia. Jeesus antoi oppilailleen lähetyskäskyn. Hän sanoi: ”Ottakaa Pyhä Henki. Jonka synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksiannetut.” Me saamme levittää evankeliumin sanomaa Jeesuksen valtakirjalla ja Pyhän Hengen voimalla: ”Avaa suusi niin minä sen täytän. Älä pelkää!”
Valma
Kiitos hyvästä kommentistsi!
Panin merkille isäni toimittaman ja suurelta osalta kirjoittaman Ambomaa-kirjan päätymisen kirjoituksen kuvitukseksi. Teoksessa on luku Kuinka uusi seurakunta syntyy. Lainaan siitä alun: ”On tavattoman kiintoisaa ja samalla riemullisen rohkaisevaa seurata, miten johonkin syrjäiseen kulmakuntaan asteittain muodostuu uusi, kaikkia toimintamuotoja kehittävä seurakunta.”
Luku loppuu sanoihin: ”Seurakunnan innostavien syntyvaiheiden seuraaminen antaa kuitenkin rohkeutta ja luottamusta siihen, että seurakunnan Herra ei ole jättävä alkamaansa työtä kesken.”
Martti
Kiitos erinomaisen hyvistä kommenteistasi!
Isäsi toimittamaan ja isolta osalta kirjoittama teos on mielestäni erittäin hyvä.
Olen kiitollinen Jumalalle kaikesta Namibiassa tehdystä työstä.
Kiitos myös teidän perheellenne!
Onhan siellä yksi paha virhekin, sivulla 8: ”Länsirajalla oleva Kalahari on myös karua.” Kalahari on näet idässä, lännessä maa rajoittuu Atlanttiin.
Martti
Tekevälle sattuu
Juuri niin. Tiedän, että isäni olisi mieluummin tehnyt työtään Ambomaalla kuin koonnut Swakopmundin kaupungissa satojen kilometrien päässä kirjaa suomalaisten luettavaksi.
Martti
Kiitos lisätiedoistasi kirjan syntyä kuvaten!
Joskus jotkin työt vaativat myös sellaisen tekemistä, mikä on välttämätöntä tehdä, vaikkei se ehkä kuulukaan työn hauskimpiin hommiin.
Ainakin isäsi on saanut kokoon lukijalle selvästi yleiskuvan antavan teoksen Ambo -lähetyksen alkupuolen ajoista.
Swakopmundin kaupungista vielä: se mainitaan Marja Väisälän kirjaan kirjoittamassa luvussa Maailman eteläisin suomalainen koulu. ”Suomessa asuva lukija varmaan ihmettelee, miksi koulu on Swakopmundissa, satojen päässä lasten kodeista. Paikan valintaan on vaikuttanut ennenkaikkea Lounais-Afrikan ilmaston erikoislaatuisuus. Sisämaa on oikeastaan liian kuumaa valkoisille, ja malaria ja muut taudit tekevät sen suorastaan epäterveelliseksikin, mutta rannikolla pitää raikas merituuli ilman viileänä silloinkin, kun aurinko paistaa suoraan pään päältä.” Näin ajatelleet taisivat unohtaa, että me lapset olimme täysin tottuneet sisämaan ilmastoon ja syöneet pienestä pitäen lääkkeitä malariaa vastaan. Tiedän, että joillekin koulun oppilaista aiheutui kodin ja vanhempien ikävöimisestä aikuisiälle jatkuneita traumoja. – – – Tämä ei tietenkään liity aiheeseemme, mutta ajattelin sen kuitenkin kertoa, kun tuli puhe isäni kirjasta.
Martti
Ihanaa kuulla sinun kertovan noista ajoista ja noista paikoista
Hyvän kirjan erityisen sydämellinen anti on siinä että se herättää hyvää keskustelua myös muista aiheista, jotka sen ympärillä nousevat esiin.