Arpad Kovacsin ja Kai Sadinmaan vastaus kapitulien lausuntopyyntöön
Oulun ja Helsingin tuomiokapitulit ovat pyytäneet meiltä lausuntoa, joka koskee Horisontti-ohjelmassa 23.8.2020 luettua vetoomusta tasa-arvoisen avioliiton vastustamisen kitkemisestä kirkossa. Lausuntopyynnössä kuitenkin irrotetaan asia yhteydestään:
”Tässä lausuntopyynnössä ei ole kysymys kirkossa käynnissä olevasta avioliittoa koskevasta keskustelusta. Papilla on sananvapautensa puitteissa oikeus esittää siitä mielipiteitä ja pyrkiä vaikuttamaan kirkon kannan muotoutumiseen. Kysymys on ainoastaan siitä, oletteko toiminut pappislupauksenne mukaisesti ja papille sopivalla tavalla irtisanoutuessanne piispan kaitsennasta ja/tai kehottaneet muita hylkäämään piispat hengellisinä paimenina.”
Irrottaessanne asian kehyksestään pyritte luomaan vaikutelmaa, että tässä ei olisikaan kysymys kirkossa käynnissä olevasta avioliittoa koskevasta keskustelusta, vaan ainoastaan siitä, olemmeko toimineet pappislupauksemme mukaisesti ja papille sopivalla tavalla irtisanoutuessamme piispan kaitsennasta sekä ehdottaessamme, että muutkin lakkaisivat pitämästä piispoja hengellisinä paimeninaan, kunnes nämä tekevät parannuksen ja pyytävät anteeksi tasa-arvoisen avioliiton hyväksymisen jarruttamista.
Suomen evankelis-luterilaisen kirkon kirkkojärjestyksen 1 luvun 1 §:ssä todetaan:
”Kirkko pitää korkeimpana ohjeenaan sitä tunnustuskirjojen periaatetta, että kaikkea oppia kirkossa on tutkittava ja arvioitava Jumalan pyhän sanan mukaan.”
Jumalan pyhän sanan valossa arvioituna olemme nimenomaan toimineet pappislupauksen ja omantuntomme mukaisesti kehottaessamme ohittamaan sellaisen opetuksen ja sellaiset paimenet, jotka estävät toimimasta Kristuksen opetuksen mukaisesti. On hyvin harhaanjohtavaa erottaa kysymykset pappislupauksesta ja tasa-arvon puolustamisesta kirkossa. Esittämällä tämän hallinnollisena seikkana te yritätte pimittää sitä tosiasiaa, että toimimme nimenomaan Kristuksen rakkauden edistämiseksi ja tuomiseksi kaikkien ulottuville. Te teette Jumalan valtakunnan kysymyksestä hallinnollisen kysymyksen. Tätä te vielä vahvistatte luettelemalla lausuntopyynnössänne erilaisia sanktiotoimenpiteitä, joita teillä on käytettävissänne, mikäli emme lakkaa olemasta huutavan ääniä korvessa. Sanktioita on jo käynnistetty, kun vetoomuksen vuoksi Kai Sadinmaan jo sovitun määräaikaisen työsuhteen jatkuminen on nyt estetty Helsingin piispan toimesta.
Edellä esiin tuodun ja Jumalan pyhän sanan velvoittamina me esitämme piispoille kaksi vastakysymystä:
1.Koska kirkkojärjestyksen ensimmäisen luvun ensimmäisen pykälän mukaan kaikkea oppia kirkossa on tutkittava ja arvioitava Jumalan pyhän sanan mukaan, kysymme, aiotteko jatkaa Kristuksen jakamattoman rakkauden ja Jumalan pyhän sanan halventamista muun muassa ohittamalla kultaisen säännön;
2.Kirkkojärjestyksen kahdeksannentoista luvun kolmannen pykälän mukaan piispa lupaa seuraavaa: ”Tahdon myös edistää maan rauhaa sekä kuuliaisuutta laillista esivaltaa kohtaan, noudattaa kaikessa kirkon lakia ja järjestystä ja vakavasti kehottaa ja velvoittaa hiippakunnan pappeja samoin tekemään.”
Korkeimman hallinto-oikeuden päätös sallia kirkolle autonomia avioliittoon vihkimisessä ei poista kirkon velvoitetta toimia perustuslain mukaisesti ja kansalaisten yhdenvertaisuuden takaamiseksi. Kirkko, joka sulkee homoseksuaalit kirkollisen avioliittoinstituution ulkopuolelle, rikkoo tätä velvoitetta.
Aiotteko toimia vastoin piispanlupaustanne ja olla edistämättä kuuliaisuutta lailliselle esivallalle ja perustuslaille kieltämällä saman sukupuolisten avioliittoon vihkimisen ja estämällä myös pappejanne toteuttamasta näiltä osin Suomen lakia?
Kun aikoinaan tietyt miesoletetut papit kieltäytyivät pitämästä Helsingin piispa Irja Askolaa hengellisenä paimenenaan hänen sukupuolensa takia, muut piispat eivät nähneet tätä ongelmana, ja kyseiset papit saivat tuulettaa näkemyksiään aivan rauhassa. Ilmeisesti piispat tällöin pitivät asiaa vakaumuksellisena kysymyksenä. Nyt, kun tavoitteenamme on ollut tasa-arvoa jarruttavan käytännön vastustaminen kirkossa, asia nähdäänkin hallinnollisena. Kun olet miespappi, joka vastustaa naisia, olet vakaumuksellinen. Kun taas puolustat tasa-arvoa ja uskovien yhdenvertaisuutta kirkossa, olet niskoittelija.
Jatkotoimenpiteenä kiistan ratkaisemiseksi ehdotamme, että piispan virka muutetaan puhtaasti seremonialliseksi ja liturgiseksi viraksi vailla minkäänlaista normatiivista tai autoritaarista sisältöä tahikka asemaa.
Helsingissä 24.9.2020
Kai Sadinmaa
Arpad Kovacs
55 kommenttia
Kai Sadinmaa ja Arpad Kovacs Entäpä sitten uskontunnustus ja luterilaiset tunnustuskirjat. Mitäköhän näistä sanotte?
I Jumala Meidän seurakuntamme opettavat suuren yksimielisyyden vallitessa, että Nikaian kirkolliskokouksen päätös 1 jumalallisen olemuksen ja kolmen persoonan ykseydestä on tosi ja että siihen on epäilyksettä uskottava; nimittäin että on olemassa yksi ainoa jumalallinen olemus, jota kutsutaan Jumalaksi ja joka on Jumala, ikuinen, näkymätön, jakamaton, ääretön voimassaan, viisaudessaan ja hyvyydessään, kaiken näkyvän ja näkymättömän luoja ja ylläpitäjä. Kuitenkin on olemassa kolme persoonaa, joilla on sama olemus ja valta ja jotka ovat yhtä ikuisia, Isä, Poika ja Pyhä Henki. Käytämme tässä sanaa persoona samassa merkityksessä kuin vanhan kirkon opettajat; se tarkoittaa sellaista, mikä ei ole toisen osa eikä ominaisuus, vaan on olemassa itsenäisesti. Seurakuntamme tuomitsevat kaikki harhaopit, jotka ovat tämän kohdan kanssa ristiriidassa, kuten manikealaisen 2, joiden käsityksen mukaan on olemassa kaksi alkuperustetta, hyvä ja paha, valentinolaisen 3, areiolaisen 4, eunomiolaisen 5, muhamettilaisen 6 ja muut näiden kaltaiset. Ne tuomitsevat myös samosatalaiset, vanhat ja uudet 7, jotka väittävät, että on olemassa vain yksi persoona, ja tämän johdosta juonikkaasti ja herjaavasti viisastelevat Sanasta ja Pyhästä Hengestä, etteivät ne ole erillisiä persoonia, vaan että Sana merkitsee ääneen lausuttua sanaa ja Henki luonnossa aikaan saatua liikettä.
II Perisynti Edelleen seurakuntamme opettavat, että Aadamin lankeemuksen jälkeen kaikki ihmiset, jotka lisääntyvät luonnollisella tavalla, syntyvät synnissä, so. ilman jumalanpelkoa, ilman luottamusta Jumalaan sekä pahan himon hallitsemina, ja että tämä alkusairaus ja perisynti on todella synti, joka tuomitsee ja tuo jo nyt mukanaan iankaikkisen kuoleman niille, jotka eivät kasteen ja Pyhän Hengen voimasta synny uudestaan. Seurakuntamme tuomitsevat pelagiolaiset ja muut 8, jotka väittävät ettei perisynti ole synti ja kaventaakseen Kristuksen ansiota ja hänen hyville teoilleen kuuluvaa arvoa katsovat ihmisen voivan tulla omilla järjen voimillaan vanhurskaaksi Jumalan edessä.
III Jumalan Poika Edelleen seurakuntamme opettavat, että Sana, so. Jumalan Poika, on ottanut inhimillisen luonnon autuaan neitsyt Marian kohdussa, niin että molemmat luonnot, jumalallinen ja inhimillinen, samassa persoonassa erottamattomasti yhtyneinä, ovat yksi ainoa Kristus, tosi Jumala ja tosi ihminen, joka syntyi neitsyt Mariasta, todella kärsi, ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin, jotta hän sovittaisi Isän kanssamme ja olisi uhri ei ainoastaan perisynnin, vaan myös kaikkien ihmisten tekosyntien tähden. Tämä sama Kristus astui alas tuonelaan, nousi todella kolmantena päivänä kuolleista ja astui ylös taivaisiin istuakseen Isän oikealla puolella, hallitakseen ja vallitakseen ikuisesti kaikkia luotuja sekä pyhittääkseen ne, jotka uskovat häneen, lähettämällä heidän sydämiinsä Pyhän Hengen, joka heitä johtaa, lohduttaa, tekee eläviksi ja puolustaa saatanaa ja synnin valtaa vastaan. Sama Kristus on näkyvällä tavalla tuleva takaisin tuomitsemaan eläviä ja kuolleita jne., kuten apostolisessa uskontunnustuksessa sanotaan.
IV Vanhurskautus Samaten seurakuntamme opettavat, että ihmiset eivät voi tulla vanhurskautetuiksi Jumalan edessä omin voimin, ansioin tai teoin, vaan että heille annetaan vanhurskaus lahjaksi Kristuksen tähden uskon kautta, kun he uskovat, että heidät otetaan armoon ja että synnit annetaan anteeksi Kristuksen tähden, joka kuolemallaan on antanut hyvityksen synneistämme. Tämän uskon Jumala lukee edessään kelpaavaksi vanhurskaudeksi (Room. 3 ja 4). (Room. 3:21 ss; Room. 4:5)
Mitä tapahtuisi jos Kaipolan paperitehtaalla olisi työntekijä jolle olisi ”jo luvattu määräaikainen työsuhde”.
Mitä tapahtuisi jos tämä jo luvattu määräaikainen työntekijä ilmoittaisi, että muutetaan Toimitusjohtajan virka puhtaasti seremonialliseksi ja liturgiseksi viraksi vailla minkäänlaista normatiivista tai autoritaarista sisältöä tahi asemaa. (Tilalle ilmeisesti tulisi Anarkia)
Werner Janhonen jätetään pohdiskelu etnisestä taustasta sikseen, ettei se kuuluisa mopo karkaa.
”Mutta kun piispat opettavat ja määräävät sellaista, mikä sotii evankeliumia vastaan, niin seurakunnalla on tukenaan Jumalan käsky, joka kieltää tottelemasta heitä: ”Kavahtakaa vääriä profeettoja” (Matt. 7:15); ”Vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille toista evankeliumia, hän olkoon kirottu” (Gal. 1:8); ”Sillä me emme voi mitään totuutta vastaan, vaan ainoastaan totuuden puolesta” (2 Kor. 13:8). Edelleen on kirjoitettu: ”Meille on annettu valta rakentaa, ei hajottaa.” (2 Kor. 10:8) Näin määräävät myös kirkkosäännöt (II quaest. VII, cap. Sacerdotes et cap. Oves). Kirjeessään Petilianusta vastaan Augustinus 46 huomauttaa: ”Katolisillekaan piispoille ei pidä antaa periksi, jos he erehtyvät ja opettavat mielipiteitä, jotka ovat ohjeellisen Jumalan sanan vastaisia.”” (Augsburgin tunnustus > Poistettuja väärikäytöksiä koskevat kohdat)
Ei ole loogisuuden häivääkään tässä vastineessa. Kaikki sallitaan kultaisen säännön nimissä Kirjoittajat asettuvat lapsen lailla marttyyrin asemaan. Vähän korkeatasoisempaa argumentointia maisteristason ’kemijoen piispoilta’ odottaisi
Näiden radikaali hihhulien miestä avioliiton instituutio muutetaan suit sait ja noin vain!
Haasteeni Sadinmaalle ja Arpadille: ”Million alatte ajamaan sitä, että kaikki maailman perinnöt jaetaan tasan kaikkien ihmisten kesken. Jos niin ei tehdä, niin tasa-arvo on väin yhden nurkkakunnan hölynpölyä. Nyt vyörytätte vain murkkuikäisen hiekklaatikkoleikkien propagandaa. tv Kainuun pappi
Sadinmaa
Oletko sinä lukenut evankeliumia ?
Jeesus ei syntynyt avioliitosta, eikä solminut avioliittoa. Miten se sopii kirkon oppiin, tai yleensä tähän avioliittokeskusteluun. Hän ei myöskään tuottanut jälkeläisiä, vaikka se on avioliiton, ikäänkuin tarkoitus, perhe.
Hän antoi kuitenkin avioliittoa koskevia määritelmiä, vaikka hänellä ei ollut siitä kokemusta. Oli kolmenlaisia avioliittoon kelpaamattomia. Äitinsä kohdusta lähtien olevat, toiseksi, ihmisten tekemät, ja kolmanneksi ne, jotka Jumalan valtakunnan tähden ovat itse itsensä tehneet avioliittoon kelpaamattomiksi. Jolle se sopii, se sovittakoon.
Tuo viimeinen lause puhuu selkeästi selibaatin hyveesta, joka alkukirkon keskuudessa olikin hyvin suosittu, kuten vieläkin katolisen kirkon piirissä. Jos te Jumalan valtakunnan tähden evankeliumia saarnaatte, tehkää itsestänne avioon kelpaamattomia. Avioliitto ei tunnu kuuluvan siihen valtakuntaan, taivaassa ei kuulemma mennä miehelle.
Minä pidän tätä jankkausta kirkon sisällisotana, jota te voisitten käydä ihan keskenänne, koska teillä ei tunnu olevan tajua siitä, että julkinen möly loukkaa koko ajan niitä ihmisiä joista tässä on kyse. Jos piispat ja papitkin harrastaisivat selibaattia, heissä olisi edes jonkinlaista kilvoittelua jumalan valtakunnan tähden nähtävillä.
Nyt ei nähdä muuta kuin riitoja ja seremonioita, ja nuorisolla on toisenlaiset idolit ja seremoniat.
Werner Janhonen: Kommenttisi on osin epäasiallinen, varsinkin sen keskiosa:” Arpadille on ilmeisesti myönnetty oleskelulupa ja oikeuksia Suomessa aivan liian nopeasti. Ennenkuin hän on kunnolla juurtunut tähän maahan hän on jo toimimassa omalakisesti vastoin suomalaisia sääntöjä.” – Toivon, että ylläpito puuttuu tällaiseen ulkomaalaisvihamieliseen kommentointiin.
Kotimassa käsitellään myös Viron ja Itä-Euroopan kirkkohistoriaa.
Toivo Ĺ! Sinä näköjään mielelläsi epäisänmaallisena Pridekirkkolaisena puolustat aatetoveria.
Mutta oletko sitä mieltä, että tietenkin Arpadin pitää ulkomaalaisena saada tehdä sellaista mitä kukaan ei ole Suomessa saanut tehdä 855 vuoteen?
Vastaansanomattoman looginen ja todella terävä-älyinen vastine. Onnittelut
Ilmoita asiaton kommentti