
Saksan Saksi-Anhaltin osavaltion aluen luterilaiset ja katoliset piispat ovat ilmaisseet huolensa oikeistopopulistisen, kansallismielisen ja maahanmuuttovastaisen Alternative für Deutschland (”Vaihtoehto Saksalle”, AfD) -puolueen Saksi-Anhaltin osavaltiovaaleissa sunnuntaina saaman näyttävän ja Saksan oloissa poikkeuksellisen vaalivoiton johdosta.
Keski-Saksan evankelisen kirkon piispa Friedrich Kramer, Anhaltin evankelisen kirkon kirkkopresidentti Karsten Georg Wolkenhauer sekä Magdeburgin katolinen piispa Gerhard Feige lausuvat yhteisessä tiedonannossaan: ”Me kirkot otamme vaalituloksen vastaan syvästi huolestuneina. Nämä osavaltiovaalit ovat muuttaneet Saksi-Anhaltin poliittisia suhteita syvällisesti. Osavaltio on jakautunut. Huolemme kohdistuu sosiaaliseen rauhaan ja ihmisten keskinäiseen kanssakäymiseen osavaltiossamme.”
Kirkonmiehet toteavat tiedonannossaan myös, että vaalitulos osoittaa suurta tyytymättömyyttä laajoissa osissa väestöä. He huomauttavat myös, että samaan aikaan monet ihmiset ovat pyyteettömästi toistensa käytettävissä antaen neuvoja, tukea ja aikaa; he auttavat, lahjoittavat, jakavat, kuuntelevat ja vahvistavat toisiaan.
Piispoja huolestuttaa myös se, mitä AfD:n vaalivoitto saattaa merkitä kirkoille Saksi-Anhaltissa. Taustalla ovat AfD:n kriittiset näkemykset kirkollisveron asemasta sekä valtiovallan taloudellisesta tuesta kirkoille. Saksassa liittovaltio, osavaltiot ja kunnat maksavat huomattavan osan kirkkojen tekemästä diakoniatyöstä.
”Huolemme koskee myös niitä AfD:n julistamia seurauksia, joita sen vaalituloksesta koituisi kulttuurille ja koulutukselle, yhteisölle ja vapaaehtoistyölle, Diakonialle, Caritakselle ja kirkoille sekä sisäiselle ja ulkoiselle turvallisuudelle.”
Piispat huomauttamat, että kirkot edustavat olosuhteista rippumatta myös historiallista resilienssiä. ”Olemme selvinneet diktatuureista ja sorrosta, sodista ja kriiseistä, ja tulemme jatkossakin avaamaan ovemme kaikille ihmisille, jotka etsivät suojaa ja rauhaa, parantumista ja johdatusta Jumalan läsnäolossa.”
”Vastustamme päättäväisesti yhteikunnan jakautumista, demokraattisten instituutioiden heikentämistä sekä vapauksien ja oikeuksien rajoittamista”
KIRKKOJEN JA AFD:n suhde on jo pitkään ollut varsin jännittynyt. Puolue on kritisoinut kirkkoja siitä, etteivät ne retoriikassaan ole poliittisesti neutraaleja. Lisäksi kirkkojen myönteinen kanta pakolaisiin ja maahanmuuttajiin on ärsyttänyt AfD:tä. Kirkot taas ovat muistuttaneet jokaisen ihmisoikeuksista ja yhteiskuntarauhasta.
Piispa Kramer painottaa tiedonannossa kirkkojen seisovan vaalien jälkeenkin jokaisen sellaisen ihmisen puolella, joka ”seuraa AfD:n politiikkaa tarkkavaisella katsella”.
”Yhdessä jokaisen asiaan sitoutuvan kansalaisen kanssa tulemme jatkossakin korostamaan jokaisen ihmisen ihmisarvoa, lähimmäisenrakkautta ja sosiaalista yhteenkuuluvuutta. Luotamme Jumalan Henkeen, jotta Hän auttaisi meitä rakentamaan siltoja ja ylittämään kuiluja.”
Piispa Feige vetoaa vaalivoittajiin, jotta nämä kunnioittasivat Saksan perustuslakia ehdottomasti ja varjelisivat jokaisen ihmisen arvoa.
Kirkkopresidentti Wolkenhauer linjaa, että kirkot ovat ja pysyvät ennen kaikkea sitoutuneina evankeliumin sanomaan. Tässä hengessä ne hänen mukaansa osallistuvat edelleenkin yhteiskunnan rakentamiseen ”terävästi, rakentavasti ja yhdistävästi”, profeetallisesti ja tosiasioihin pohjautuen.
”Vastustamme työllämme päättäväisesti yhteikunnan jakautumista, demokraattisten instituutioiden heikentämistä sekä vapauksien ja oikeuksien rajoittamista”. Tuomme maamme kaikkien ihmisten hyvinvoinnin esirukouksissamme Jumalan eteen”, Karsten Wolkenhauer linjasi tiedonannossa.
Saksi-Anhaltin osavaltiossa on noin 2,1 miljoonaa asukasta. Näistä noin 235 000 kuuluu evankeliseen kirkkoon ja noin 66 000 katoliseen kirkkoon.
Lue myös:
Saksalaispiispa: Itä-Saksa on immuuni lähetystyölle – vuosikymmenten kommunismi jätti syvän jäljen
Ilmoita asiavirheestä
