Koko maailma on huijauksen vallassa!

Maailma on pahan vallassa, 1Joh. 5:19.

Tämän tosiasian vahvisti Jeesukselle hän itse, Saatana, jonka hallintaan maailma oli annettu. Kaikki se missä saatana hämmentää, tuhoutuu, kun kaikki luotu, alkuaineita myöten kuumuudesta hajoavat, eikä mitään saastaista pääse taivaaseen ja helvetissä on taivaan ulkopuolelle jäänneillä huonot oltavat.

1Joh.5:19 sanoo, ”Me tiedämme , että olemme Jumalasta, …” Tämä tietoisuus yleensä, ja jopa ”klassiselle kristinuskolle” on ärsyttävä julistus, vaikka varmuus ei ole uskovan inhimillistä varmuutta, saatikka paremmuutta. 

Kaikki mikä ei ole Ylhäältä, eli mikä on ulkopuolella apostolis-profetaallisesta perustuksesta, on huijausta, harhaa ja vääristynyttä. 

Kaksi, kuvaannollisesti, edustavimpia asuntoalueita ovat Ahtaan Portin edustaja Kristus-kallion ympäristö. Näillä alueilla perusta on runsas teologinen paalutus tai kelluva ”kaikki sopii”- perustus, joka takaa että et ainoastaan pysy pinnalla, vaan menestyt.

Vain Yksi on kaikki. Totuus on näin lyhyt ja sulkee kaiken kunnollisuuden ja jopa ihmisen lähimmäisenrakkaudenkin Taivaan Valtakunnan ulkopuolelle.

Se Yksi on Jeesus, joka oli Marian valinnan kohde, vt. Luukas 10: 42 Vaan yksi on tarpeellinen: Maria on hyvän osan valinnut, joka ei häneltä pidä otettaman pois. Biblia 1776. 

Tätä VAIN yksi on tarpeellinen etenkin RKK:n hyväksymät ja -mieliset yrittävät turhentaa Westcott&Hort neuvomana, lisäten, että ”vain vähän on tarpeen ..”. Tämä ”vähän” kyseenalaistaa, vääntää kieroon  Sen Yhden.  Eli harhautus toimii.

Pahinta mikä ihmistä voi kohdata niin ajassa kuin ikuisuudessa on ero Jumalasta. Tämä ero synnyttää ajallista hyvää ja pahaa, jotka kummatkin toimivat viitoituksina helvettiin.  Yksi henkis-hengellinen huijaus on opetus, ”ei sinun tarvi mitään tuntea tai kokea, koska kaste riittää”. Kaste ei riitä luterilaiselle eikä helluntalaiselle.

27 KOMMENTIT

    • Charlotta,

      Sinulle kirjoittelun tyyli mukautuu paljolti sinun tyyliisi. Minä, ainakin, otan sinut vakavasti ja haluan huomioida mitä ja miten sanot.

Mänttäri Reijo
Mänttäri Reijo
Jo lapsena, aito usko ja sen ilmiöt, saivat minut viihtymään helluntalaisten kokouksissa. Otollisesta tilasta, omakohtaisen uskonlahjan sain vastaanottaa jo 10-vuotiaana. 4 vuotta myöhemmin halusin, että minut kastetaan vedessä, koska Jeesuksellekin se oli vanhurskautuksen täydellistyminen. Nyt lähes "koko maailman" kiertäneinä paluumuuttajina vaimoni kanssa, voimme todeta, että helluntalaisuudessa halutaan noudattaa Alkuperäisiä Ohjeita, vaikka yhtä puutteellisina kuin Alkuseurakunnassa.