
Elämän asiat kannattaa panna tärkeysjärjestykseen. Turhuudesta kääntyä elämän keskeiseen merkitykseen. Epäjumalista Elävän Jumalan puoleen. Elämän antajaa ylistäköön elämämme.
Kuvassa rakas puolisoni tyttäremme vauvan kanssa.

Kevät on vaihtunut kesäksi. Puutkin ovat kukkiin puhjenneet. Ennakoivat tulevaa: kukista hedelmää, elämä menee eteenpäin. Kasvun ihme, pienistä aluista kasvaa syksyn sato. Puutarhasta pöytään pantavaa.

Kauneuden kaipuu on osa elämäämme. Kaiken kauniiksi loi Luojamme aikoinaan. Niinpä ihminen, Jumalan kuvaksi luotu, kauneutta tavoittelee. Kuvassa Elina Laitisen teos Someron kirkossa tämän kesän 2026 aikana esillä olevasta taidenäyttelystä.
Lauantai 20.6.2026
Juhannuspäivä (Johannes Kastajan päivä)
Tien raivaaja
Kun puutarhaa tehdään, niin on hyvä suunnitella kunnolla. On muokattava maa ja lannoitettava se tarpeelliseen kuntoon. Kun puut ja pensaat on istutettu ja siemenet kylvetty maahan, niin voimme odottaa satoa. Ilo on suuri kun korjaa työnsä sadon.
Näin myös evankeliumin kylvössä on aihetta tehdä valmisteluja. On tutkittava se, mitä julistaa. Evankeliumi on Jumalan tekojen ylistämistä. Niinpä sen hedelmäkin on hyvän Jumalan antamaa. Hän itse vastaa sanastaan. Avaa sydämet näkemään Jumalan ihmeitä, hänen suuria tekojaan meitä ihmisiä kohtaan. Silloin syntyy iloa sen syvimmässä mielessä. Sydämessä soi riemulaulu: Jumalan puoleen kääntyminen on elämämme suurin ilo.
Vapahtajamme syntymää oli valmisteltu jo pitkään. Jo aikoinaan Jumala itse kutsui Abrahamin seuraajakseen. Hän uskoi Jumalaan ja niinpä häntä kutsutaan nimellä Uskon isä. Elämänsä aikana hän siirtyi maasta toiseen. Lopulta siirtyi Pyhälle maalle. Hänkin sai kokea Jumalan apua. Hänenkin elämänsä todistaa Jumalan elävän. Siksi Jumalan puoleen kääntyminen on elämämme suurin ilo.
Ennen Vapahtajamme syntymää nousi voimallinen julistaja. Hänen nimensä oli Johannes. Hän julisti Jumalan valtakunnan tulleen lähelle. Hänen luokseen tuli paljon ihmisiä. Hän kastoi ihmisiä parannukseen. Hän julisti Jumalan antamaa anteeksiantoa. Jumalan antama pelastus oli lähellä. Vapahtajamme työn hän myös tiedotti kuulijoilleen. Jeesus on Jumalan Karitsa, joka kantaa maailman synnin. Koko maailman autuus oli jo lähellä, heidän keskelleen tullut. Näin hänkin sai julistaa, että Jumalan puoleen kääntyminen on elämämme suurin ilo.
Toinen lukukappale eli epistola: Ap. t. 14:15–17
Apostolien teoista, luvusta 14
”Me julistamme teille hyvää sanomaa
ja kehotamme teitä luopumaan näistä tyhjänpäiväisistä jumalista
ja kääntymään elävän Jumalan puoleen,
hänen, joka on luonut taivaan ja maan ja meren ja kaiken, mitä niissä on.
Menneiden sukupolvien aikana
hän on sallinut kaikkien kansojen kulkea omia teitään,
mutta silti hän ei ole jättänyt antamatta todistusta itsestään.
Hän on tehnyt teille hyvää,
hän on antanut vettä taivaalta ja sadon ajallaan,
hän on ravinnut teidät ja täyttänyt teidät ilolla.”


Juhannuksen aihetta esitellään ja tekstit näytetään täällä
https://www.kirkkovuosikalenteri.fi/kalenteripaiva/lauantai-20-6-2026/
Midsommardagens tema presenteras och texterna förevisas på svenska här
https://www.kyrkoarskalendern.fi/kalendar-dag/lordag-20-6-2026/
Pipliaseuran sivustolta voi
Apostolien tekojen lukua 14 voi lukea täältä
Tässä viite suomennoksiin 2020, 1992, 1938, 1548 ja 1973
Klo 16:16 viite ei auennut Apostolien tekoihin.
Tässä viite käännöksiin ruotsiksi 2000, pohjoissaameksi 2019, vienankarjalaksi 2011, venäjäksi synodaalikäännös, englanniksi GNBUK käännös:
https://www.raamattu.fi/raamattu/B2000,Biibbal,KAR11,SYNOD,GNBUK/ACT.14
Illalla 23.45 onnistui
Pipliaseuran sivustolta
avata
Apostolien tekojen luku 14
Tässä viite suomennoksiin 2020, 1992, 1938, 1548 ja 1973
https://www.raamattu.fi/raamattu/UT2020,KR92,KR38,AGUT,UTNS73/ACT.14
Juhannuksen epistolaa voi tutkia monin tavoin bible hub -sivustolla.
Itse esimerkiksi:
– Menin tekstin läpi englanniksi lähes 150 eri kertaa noin 46 eri versiona.
– Kreikankielisen alkutekstin menin läpi yli puoli sataa kertaa, usean eri tekstilaitoksen mukaisesti tekstin lukien.
– Samaten eri käännöksiä luin monella kymmenellä kielellä.
Tässä viite sivuston ensimmäiseen valikkoon
https://biblehub.com/acts/14-15.htm
Tästä voi sitten mennä eteenpäin mielenkiinnon mukaan.