
Hiippakunnan jakautumista liberaali-konservatiivi-akselilla ei pidä hyväksyä, sanoi Porvoon hiippakunnan piispa Bo-Göran Åstrand tänään keskiviikkona suorassa lähetyksessä Kotimaan ja Radio Dein Piispan kyselytunnilla.
– Tehtäväni piispana on vaikuttaa siihen, että pidämme yhtä ja olemme samassa veneessä. Yritän liikkua hiippakunnan alueella ja vierailla eri seurakunnissa niin paljon kuin mahdollista. Keskustelen työntekijöiden ja luottamushenkilöiden kanssa ja pidän esillä sitä, että Kristus meidät yhdistää eikä se, että meillä on samat mielipiteet esimerkiksi ajankohtaisista etiikan kysymyksistä, Åstrand painotti.
Moni on vaikeissakin tilanteissa kiittänyt Åstrandia tästä muistutuksesta. Kaikkialla vastaanotto piispan viestille ei kuitenkaan ole ollut yhtä myönteinen.
– Jos ykseyttä yritetään muodostaa yhteisten mielipiteiden varaan, ollaan menossa väärään suuntaan. Näin minä tämän näen. Ja vaikka asia on vakava, minun viimeinen korttini kiistatilanteissa on vähän pilke silmäkulmassa muistuttaa, että meillä on sentään yhteinen kieli. Suomenruotsalaisten keskuudessa tämä jotenkin usein auttaa.
RUOTSINKIELISELLÄ POHJANMAALLA kuitenkin kuohuu. Viime kuussa ruotsinkielisen lestadiolaisyhteisön LFF:n Luodossa toimivalla Risöhällin rukoushuoneella siunattiin rukoushuoneen papeiksi kaksi Inkerin kirkossa papiksi vihittyä miestä.
Tapaus liittyy muun muassa naispappeuden vastustukseen, mutta taustalla on laajempaakin liikehdintää. Piispa Åstrand on huolestunut siitä, että alueella kuljetaan kohti uutta vapaakirkkoa.
– Kun on menty tähän, että siunataan omat pastorit ja lisäksi puhutaan rukoushuoneseurakunnasta eikä enää yhdistyksestä, se on selvä askel meidän kirkon järjestelmän ulkopuolelle. Ollaan uskonnonvapauden alueella. Haaste on siinä, että yhdistykseen kuuluu noin 1300 kirkon jäsentä. Tämä vaikeuttaa suhteita Luodon seurakuntaan, kun ollaan samaan aikaan järjestelmän ulkopuolella ja sisäpuolella.
Åstrand kertoi, että hänellä on ollut vuosikausia hyvät yhteydet lestadiolaiseen liikkeeseen ja keskustelutilaisuuksia on ollut säännöllisesti. Ilmoitus rukoushuoneen pappien siunaamisesta tehtävään tuli hänelle kuitenkin yllätyksenä. Hän sai tietää asiasta vain pari päivää ennen tapahtumaa.
– Kutsuin heti alueen kirkkoherrat koolle ja kävimme läpi tilannetta.
Pari viikkoa rukoushuoneen tilaisuuden jälkeen Åstrand kutsui koolle Luodon seurakunnan kirkkoherran, lääninrovastin, rukoushuoneen edustajat sekä rukoushuoneen papeiksi siunatut pastorit.
– Käytiin todella pitkä keskustelu. Se oli vaikeaa ja kipeääkin jossain vaiheessa.
Yksi kyselytunnin haastattelijoista, Jan-Erik Andelin Kyrkpressen-lehdestä, kertoi juuri palanneensa juttukeikalta Pohjanmaalta. Hän mainitsi, että alueella on useita lestadiolaisia rukoushuoneyhdistyksiä, jotka muodostavat eräänlaisen liiton. Andelinin tietojen mukaan lähiviikkoina jo toinen yhdistys suunnittelee vastaavaa irtiottoa kuin Risöhällin rukoushuoneyhdistys.
Andelin siteerasi myös ruotsinkielisten lestadiolaisten Sions Missionstidning -lehdestä kirjoitusta, jossa kirjoittaja toivoo, että tulevaisuudessa Suomessa olisi rinnakkainen, vapaa kirkko, jossa on omat piispat ja omat seurakuntien palvelijat, jotka tunnustavat Ramattua niin kuin Raamattu oikeasti opettaa.
Piispa Åstrand kertoi tuntevansa tilanteen. Hänestä kaksilla raiteilla kulkeminen on ongelmallista.
– Askel askeleelta kuljetaan tietä, jonka päämääränä on oma kirkko, mutta samanaikaisesti he ilmoittavat, että haluaisivat kaiken jatkuvan ennallaan, että säilytetään hyvät suhteet alueen seurakuntaan.
Vaikka Åstrand näkee toiveessa yhteyden jatkumisesta myös hyväntahtoisuutta, hän toteaa, että jossain vaiheessa kaksilla raiteilla liikkuminen samanaikaisesti ei enää ole mahdollista.
Asia koskee kaikkiaan noin 6000–7000 evankelis-luterilaisen kirkon jäsentä. Åstrandia huolestuttaa tilanne myös LFF:n jäsenten näkökulmasta. Kukaan ei tiedä, millaista uutta kirkkoa ja yhteisöä kohti ollaan kulkemassa.
– Tilanne luo epävakautta. Monet liikkeen sisällä eivät tiedä, minne päin mennä. Monet minuun yhteyksissä olleet ovat sanoneet, että eivät lähde kirkosta minnekään eivätkä hyväksy tällaista. Mutta sitten on ryhmiä, jotka sanovat, että olemme lähdössä. Piispana haluan keskustella erityisesti niiden kanssa, jotka ovat epävarmoja.
Jos valtaosa Luodon seurakuntaan kuuluvista lestadiolaisista päättäisi erota kirkosta, seurakuntaan jäisi Åstrandin mukaan vähän alle puolet sen nykyisestä jäsenmäärästä.
– Sellaista iskua mikään seurakunta ei kestä. Enkä ymmärrä, miksi näin pitäisi tapahtua, varsinkaan Luodossa, jossa seurakunnan ja rukoushuoneyhdistyksen yhteistyö on ollut pitkäjänteistä ja hyvää ja siihen on oltu tyytyväisiä.
Piispaa haastattelivat Kyrkpressenin toimittajan Jan-Erik Andelinin lisäksi Fides-lehden avustaja, aktiivinen kirkkokeskustelija ja eurooppalainen vaikuttaja Jan-Peter Paul sekä Askel-lehden tuottaja ja Kotimaan toimittaja Emilia Karhu. Tilaisuutta isännöi Radio Dein päätoimittaja Kai Kortelainen.
Lue myös:
Piispa Åstrand: Luodossa toimivan lestadiolaisen rukoushuoneen toiminta vaatii selvittämistä
Ilmoita asiavirheestä
