Sattuvasti sanottua Elviksen evankeliumista politiikan rakentavaan yhteyteen

Kuva: Gun Damén

– Raittinen oli taitavin koskaan tapaamani sanamuunnosten osaaja, suoranainen virtuoosi. Hän oli tietäjä, ymmärtäjä ja tulkitsija.

”– Ne [angloamerikkalainen pop ja rock´n´roll 1950-luvulla] kolahtivat häneen. Jussi oli niitä, jotka ottivat ensimmäisenä viestin vastaan ja lähtivät istuttamaan tähän maahan Elviksen evankeliumia.”

Ylen musiikkitoimittaja Pekka Laine tiistaina kuolleesta muusikko Jussi Raittisesta Ylen verkkouutisissa 14.2.

”– Tää olis ollut aika paljon kovempi matka meille molemmille, jos me ei oltais hyviä ystäviä, jos me ei toinen toisiamme kunnioiteta. Sä olet yksi hienoimmista ihmisistä, jonka mä olen koskaan tavannut.”

Presidentinvaalin voittaja Alexander Stubb kilpakumppanilleen Pekka Haavistolle vaali-iltana Ylen lähetyksessä 11.2.

”– Huima ja esimerkillinen lopetus vaali-illalle! Valittu presidentti ⁦@alexstubb⁩ ja kakkoseksi jäänyt ⁦@Haavisto⁩ esiintyivät yhdessä sovitusti hävinneen juhlissa. Osaisimmepa kansana yhtä hyvin rakentaa yhteyttä kuin nämä kaksi ehdokasta.”

Piispa Teemu Laajasalo Stubbin ja Haaviston yhteisesiintymisestä vaali-iltana viestipalvelu X:ssä.

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliSaamelaisräppiä laavunuotiolla ja muita elämyksiä – Saamelaismuseo Siidan uudistettu näyttely on informatiivinen ja elämyksellinen kokonaisuus
Seuraava artikkeliKolumni: Sukupolvi Z:n munkkikoodi – nuoria eivät enää kiinnosta niinkään suuret kysymykset vaan ne, joilla on merkitystä tässä ja nyt

Ei näytettäviä viestejä