
Tammikuussa sairaalapastori Asta Airaksinen katseli kotonaan ystävänsä kanssa jyväskyläläisen kuvataiteilija Jaakko Valon teoksia Aurinkotuuli, Kesävesi ja Punakehrä. He keskustelivat siitä, miten meillä ei ole kuin tämä hetki. Airaksinen lisäsi lyijykynällä teosten yhteyteen ”olet tässä” -tekstin. Airaksinen otti pari kuvaa ja liitti kiitollisuuspäiväkirjaansa. Juuri tällaiset keskustelut ja oivallukset tuntuvat erityisen hyviltä.
Airaksinen tutustui kiitollisuuspäiväkirjan kirjoittamiseen opiskeluaikanaan psykodraamaryhmässä yli 25 vuotta sitten. Kirjoittaessa ajatuksiaan hän alkoi nähdä, miten vaikeassa elämänvaiheessa oli paljon hyvää.
– Kun pikkuhiljaa jatkoin, silmät avautuivat monella tavalla uuteen.
Kaksi vuotta sitten Airaksinen sai uuden sysäyksen kiitollisuuspäiväkirjaan Hiljaisuuden Ystävien järjestämällä meditatiivisen valokuvauksen kurssilla. Kuvien ottaminen kiitollisuuspäiväkirjaan kevensi huomattavasti hänen elämänasennettaan.
– Jokin taakka lähti harteilta. Olin uupunut työssä useaan otteeseen, se on poissa. Nyt tiedän, että rinnakkainen kauneus on jossain, vaikka en sitä heti näe tai ymmärrä.
KIRJOITTAMINEN LÄHTEE Airaksisella liikkeelle usein näköhavainnosta. Kun sisällä liikahtaa jokin, oli se sitten surua tai iloa, hän tarttuu kiitollisuuspäiväkirjaan. Joskus kiitollisuus syttyy kirjoittamisen aikana.
– Käsin kirjoittaminen on tarpeeksi hidasta. Tunnen konkreettisesti, miten ajatukseni virtaavat päästäni kättä pitkin paperille.
Tällä hetkellä Airaksisella on kiitollisuuspäiväkirjasta kuva- ja kirjoitusversiot. Hänelle on avautunut niiden myötä kauneuden maailma.
– Kiitollisuus kumpuaa itsensä arvostamisesta, lähimmäisten kunnioittamisesta ja myönteisestä asenteesta elämään. Jokaisella on mahdollisuus valita kiitollisuuden ja katkeroitumisen välillä. Kiitollisuuspäiväkirjan luominen opettaa pikkuhiljaa näkemään maailmaa kirkkaammin, hän kiteyttää.
Lue myös:
Harrastuksena romutaide – Juha Luodeslammen teoksissa jokainen elementti sisältää tarinan
Harrastuksena kissojen hoito: Taru Sahla antaa sijaiskodin hylätyille kissoille
Harrastuksena jääkiekkokortit – Juha Perilän kokoelmassa on 2 500 Jari Kurri -korttia
Ilmoita asiavirheestä
