Voiko maailmaa hallita vain evankeliumilla?

Maailmaa ei voi hallita evankeliumin mukaan. Jos joku haluaisi poistaa kaikki tuomioistuimet ja rangaistukset, koska olemme kaikki kastettuja kristittyjä, mitä silloin tapahtuisi? Tulisi kaaos, ja pahat sortaisivat avuttomia jne. Tosi kristittyjähän on vain vähän. ”Kristityt ovat kaukana toisistaan. Siksi ei voida saattaa kristillistä järjestelmää koskemaan koko maailmaa – – Jos joku uskaltautuisi hallitsemaan kokonaista maata tai maailmaa evankeliumilla, se olisi samaa kuin jos paimen päästäisi sudet, leijonat ja kotkat karjapihaan lampaiden joukkoon ja sallisi kaikkien vapaasti siellä liikkua ja sanoisi: `Laiduntakaa täällä ja olkaa hurskaita ja rauhallisia keskenänne, karjapiha on avoin ja laidunta kylliksi. Täällä ei ole vahtikoiraa, jota teidän tarvitsisi pelätä.` Lampaat olisivat kyllä rauhallisia, mutta ne eivät eläisi kauan!”

Carl Fredrik Wislöff, Tätä Luther opetti, s. 218, Suomen Raamattuopiston Kustannus Oy Kauniainen, 1985. Otsikko on allekirjoittaneen.

28 KOMMENTIT

    • ”Yksimielisyyden ohje” lainaa Lutheria: ”Kolmanneksi: Jumalan sana ei valehtele eikä petä” (Tunnustuskirjat, s. 443, 1990).

      Jacob A. O. Preus, Toinen Martti, Martin Chemnitzin elämä ja teologia, s. 183, Concordia ry, 2022.

      Nykyinen historiallis-kriittinen teologia väittää muuta, mutta väittäköön. Laitan edelleen tänne näitä sitaatteja, vaikka kaikki eivät niistä oikein pidä.

  1. Ja tämä usko tuo heti mukanaan rakkauden, rauhan, ilon ja toivon. Sillä Jumala antaa sille, joka häneen uskoo, heti Pyhän Henkensä, niin kuin pyhä Paavali sanoo Galatalaisille, Gal. 3, 2: ”Te ette ole saaneet Henkeä lain teoista vaan uskossa kuulemisesta.”

    Martti Luther, En minä kuole-vaan elän, s. 292, Arkki-kirjat ja Aurinko Kustannus, 2016. WA 6, 206.

    Tosin nämä rakkaus, rauha, ilo ja toivo ovat paljon syvemmällä ja pysyvämpiä kuin vain tunteiden tasolla. Tunteet vaihtelevat usein laidasta laitaan, ja totta on myös sana: Tuuli vie tunteet, mutta sitten vasta se kalliopohja paljastuu. Jeesuksen sovitustyön armokalliopohja. Jeesuksen sovitustyön veriarmo riittää ja kuuluu kaikille. Saat uskoa tämän armon itsellesi. Saat uskoa heti paikalla Jeesukseen, sellaisena kuin olet!

    • ”Jeesuksen sovitustyön veriarmo riittää ja kuuluu kaikille. Saat uskoa tämän armon itsellesi. Saat uskoa heti paikalla Jeesukseen, sellaisena kuin olet!”

      Erittäin paljon kallellaan Oikeaan, vai on koira haudattuna?

      Uskoontulo-tie oli ja on Raamatusta luettavissa. Luther käyttää tässä suomalaisessa versiossa heti-sanaa, minkä painotus ei linjaudu Raamattuun.

      Uskoontulonketjussa on ensimmäinen liikahdus ihmisen puolelta (koska Jumala on jo pelastusoppinsa kertonut kaikille) kun hän myöntää Jumalan olemassaolon ja näin sallii ”Isän vedon” Jeesuksen pelastettavaksi, kr. metanoia, mikä on Jumalan työ, Pyhän Henkensä kautta.

      Ihmiset paljon sanovat uskovansa, että on Jumala, jota sitten hiotaan ja lievennellään ”korkeammalla voimalla”. Tämän uskoo Saatanakin. Eli se ”heti-hetki” saada Pyhä Henki ei ole eri muotoista Jumalan-kielteisyyksistä luopuminen, koska Saatankin on siitä aina ollut luopunut. Heti-hetki on Jeesuksen valmiin työn vastaanottaminen, jolloin Jumala Henkensä kautta vaikuttaa uskon.

      Tästä ”ketjusta” on tiivistys Hebr. 11:6, jonka vieno painotus alkoi Lutherista ja jonka painotuksen tiivistysmä on KK92, 6 Ilman uskoa ei kuitenkaan kukaan ole Jumalan mielen mukainen. Sen, joka astuu Jumalan eteen, täytyy uskoa, että Jumala on olemassa ja että hän KERRAN palkitsee ne, jotka etsivät häntä.

      Siis Lutherin, heti-muotoilu mahdollistaa kasteen uudestisynnyttävän voima, jonka KK92 ”laajentaa” vaikutuksen varmistukseen ”viimeisellä veräjällä”.

    • Uskomista se vastaanottaminenkin on. Job sanoo: ”Mutta minä tiedän lunastajani elävän”. (Job 19:25) Olen tämän ennenkin varmaan sanonut, että ei sillä ole väliä, miten on tullut uskoon, kunhan nyt todella uskoo ja elämänsä loppuun asti uskoo Jeesukseen. Niitäkin on, jotka eivät ole tehneet mitään, vaan yhtäkkiä heille on kirkastunut, vaikka kuullessaan julistusta tai lukiessaan Raamattua, että Jeesuksen sovitustyön armo kuuluu minullekin.

      Roomalaiskirje:
      10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.

      Roomalaiskirje:
      1:16 Sillä minä en häpeä evankeliumia; sillä se on Jumalan voima, itsekullekin uskovalle pelastukseksi, juutalaiselle ensin, sitten myös kreikkalaiselle.

      1.Korinttolaiskirje:
      1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.

      Galatalaiskirje:
      3:24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
      3:25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia.
      3:26 Sillä te olette kaikki uskon kautta Jumalan lapsia Kristuksessa Jeesuksessa.
      3:27 Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet.

      Mutta nyt, Reijo, lopetamme keskustelun täällä.

  2. Mutta mitä muuta evankeliumi lupaa kuin sen, että Kristus on meille annettu, että hän sälyttää päällensä syntimme ja on meidän ylipappimme, välimiehemme ja puoltajamme Isän edessä, että siis ainoastaan Kristuksen ja Kristuksen teon kautta synti on anteeksiannettu, Jumala lepytetty, omatunto tulee vapaaksi ja saa lohdutuksen?

    Martti Luther, Kirkkopostilla l, s. 181, Sley, 1941.

    Laitan yhä tänne näitä sitaatteja, vaikka tiedän, että se ärsyttää joitakin.

  3. Tässä vahva ja vakava lain sana. Sitäkin tarvitaan.

    Laveata tietä kadotukseen kulkee julkijumalattomien suuri joukko, kun he kieltävät Luojan ja Lunastajan sekä pilkkaavat Raamatun sanaa. Epäuskon hedelmät ovat heissä selvät ja julkiset. Surkeasti voittaa maailmassa alaa tämä kielteinen henki ja ajaa joukoittain väkeä helvettiin. Jumalan käskyjen rikkomista he useinkin pitävät aatteisiinsa kuuluvana hyveenä. Mutta vanhurskaan Jumalan koston päivä koittaa kerran, jolloin sovintoveren polkijat ja käskyjen häpäisijät saavat ansaitsemansa rangaistuksen. Jumalan pitkämielisyyden tähden sellaista menoa kestää vähän aikaa, mutta pian siitä tulee äkkinäinen loppu.

    H. J. Pätiälä ja P. J. I. Kurvinen, Raamatullinen uskonoppi, s. 92, Concordia ry, 2021.

    • Tässä yllä olevassa tekstissä ei nyt ole evankeliumia, mutta sitä voi lukea esim. muista kommenteistani. Seurakunnassa tarvitaan tällaistakin lain saarnaa. Raamatun mukaan laki on kasvattaja Kristukseen, että syntien anteeksiantamus kelpaisi ihmisille. Jos ihminen ei näe yhtään syntisyyttään, ei hän tarvitse tai välitä evankeliumistaan. Jeesuksen veren armo on joka tapauksessa aina syntiä suurempi. Toivottavasti kukaan ei jää tästä tekstistä lain alle, vaan pääsee armoon, ja saamme olla armahdettuina armon alla. Jeesus on myös voittanut ja hävittänyt synnin, kuoleman ja helvetin vallan. Edesmennyt pappi Tarvo Laakso laulaa tunnetussa kappaleessaan Krusifiksin juurella, että Jeesus minut pelasti, tiedän hyvin mistä, kauhun kadotuksesta ja tulihelvetistä. Usko sinäkin samoin!

Rantanen Mika
Rantanen Mika
Teologian maisteri, uimamaisteri ja koulutettu hieroja.