Jonka ytimessä on demokratian muuttaminen autoritääriseksi hallintomalliksi . Vaikka tutkimukset osoittavat demokratian olevan ainoa oikea hallintotapa joka tuo hyvinvointia ja tasaisempaa tulojen jakautumista , niin se voi synnyttää demokraattisissakin maissa liberalismin kautta sokeutta , jos demokratian tärkeimpiä peruspilareita ei valvota ja pidetä tiukasti niistä kiinni. Ne on tietysti oikeuslaitoksen riippumattomuus ja ihmisoikeudet . Länsimaiset demokratiat ovat niihin vedonneet ja usein niiden sisältö sanoitetaan suppeasti ja koskee vain osaa kansaa ideologisten pyrkimysten kautta ja arvot eivät lopulta tarkoita objektiivisuutta, vaan aiheuttaa jopa syrjintää .
Yksi , ennenkaikkea Venäjän masinoima keino heikentää länsimaista demokratiaa on ollut maahanmuutto . Sotien kautta ja niiden aikana syntyy demokraattisissa maissa halu auttaa ja saadaan maat toimimaan juuri toivotulla tavalla . Syyrian sodan tavoite oli Venäjällä saada maahanmuuttoliike Eurooppaan ja siinä se on onnistunut erinomaisesti , yli 6 miljoonaa ihmistä Syyriasta pelkästään on maasta lähtenyt . Tätä samaa keinoa se on pyrkinyt tekemään Ukrainan sodan aikana . Lopulta ne kaikista hätää kärsivät ihmiset , lapset ja naiset eivät ole maahanmuuttajina kuin viimeisinä jäävät usein myös sodan keskelle . Suurin osa on nuoria miehiä ja joilla usein rahaa kun saapuvat toiseen maahan ja sosiaaliturva ratkaisee usein sijoituspaikan. Ouluun saapuneet turvapaikanhakijat olivat suuri yllätys monelle kun tuhansia nuoria miehiä käveli Suomeen ja monelle oli hämmästys missä naiset lapset tai vanhukset ovat . Länsimaiset yhteiskunnat eivät kestä maahanmuuttoa nykyisessä muodossa eikä varsinkaan kun maahanmuutto- politiikka ei kotiuta ja esteenä juuri isot tuet jotka estävät mm. tulkkauspalvelujen kautta kotoutumista kun kieltä ei tarvitse oppia jne . Ruotsi on muuttunut ja maahanmuutto on muuttanut maan ihan toiseksi . Ruotsista muuttaa vuosittain yli 50 .000 tuhatta ihmistä pois sen maahanmuuton seuraksien vuoksi . Suomessa Ruotsalaisten osuus on liki Virolaisten ja Venäläisten luokkaa . Ei olisi uskonut että se päivä koittaa että kantaruotsalainen Suomeen muuttaa mutta se on tänä päivänä totta ja tiedän muutaman tapauksen tästä ihan henkilökohtaisesti . Länsimaisissa yhteiskunnissa tämä maahanmuuttokeskustelu on kulkenut samaa rataa eri maissa , kun populistipuolueet ovat sen nostaneet esille ja ovat saaneet vaaleissa kannatusta ja siihen on haluttu vastustaa sen takia kun uusi puolue tavoittelee ääniä ja kannatuksessa ohittanut puolueita . Keskustelua ei ole syntynyt , ylilyöntejä ja väittelyä aiheen sivusta tosin . Kaksivuosikymmentä vuotta menty ja nyt se asia on pöydällä kun sotemenot paisuneet ja miljardeja menee maahanmuuton kuluihin . Hädänalaisten auttaminen on suurimmaksi osaksi irrallaan tästä todellisuudesta .
On jo pitkään ollut liittoutuma jonka päämäärä on demokratian hävittäminen ja se on monen tätä ajavan hallinnon selvä päämäärä . Länsimaisen demokratian vastustaja on ”pahan akseli ”, joka koostuu Venäjän , Iranin , Kiinan ja Pohjois- Korean yhteistyöstä . Sen yhteistyö ja yhtenäväinen päämäärä on paljon selvempää ja monitahoisempaa kuin eurooppalaisten yhteistyö , joka kattaa sotilaallisen yhteistyön lisäksi taloudellisia ja ennenkaikkea päämäärien osalta yhtenäisiä suunnitelmia . Sotilaallinen yhteistyö toimii hyvin kiinteästi ilman sotilasliittoakin.Kaikki nämä valtiot ovat olleet osallisena viime sodissa ja ennenkaikkea asevarustelussa ja myös Venäjällä sotilaita Pohjois- Koreasta .
Pahan akselin suunnitelmat ovat selviä päämääriä demokratian hävittämiseksi .
1. Ukrainan sota joka ei ole mennyt Venäjän mukaan hyvin ja ei kykene laajentamaan hallintavaltaa Euroopassa , näillä näkymin .Joka oli keskeinen päämäärä USA ja länsimaisen demokratian tuhoamista
2. Lähi- idän demokratian hävittäminen , sen ainoan demokrattisen valtion Israelin tuhoaminen , johon yhdistyy Islamilainen uskonnollisuus mukaan joka sopii hyvin Venäjälle ja sen liittolaisille . USA ja Israelin hyökkäys tyrehdytti tämän suunnitelman ainakin vuosiksi ja ydinaseen pelko maailmalta poistui . Iranin sota on merkittävä pahan akselin suunnitelmien tuhoaminen . Iranin valmistelu on kestänyt pitkään tätä päämäärää suunnitellessa ja asevarustelu ja tuotanto kasvanut suuresti . Gazan sodan vaikeus oli Iranin suuri aseistaminen Palestiinan terroristeja ja Israelin sodan tarkoitus välttää siviiliuhria viimeiseen asti .
3. Kiinan pyrkimykset laajentaa hallintaa ja tappaa länsimainen demokratia on lähes kaikessa mukana sen toiminnassa , taloudessa , hybriidivaikuttamisessa , murhissa ja muissa ”puhdistuksissa”, joita se harjoittaa oman maansa sisällä jatkuvasti . Laajentumispyrkimykset ovat selvästi suunniteltu ja Kiinan takaraja on vuosi 2027 , jolloin se aloittaa Taiwanista ja sen alistamisesta valtaa . Se on asetettu tavoitteeksi jolloin Kiinan asevoimien tulisi olla Taiwanin miehitykseen täysin valmis . Tämän ”liittouman ” kaikki maat ovat panostaneet suuria summia uuden maailmanjärjestyksen syntymiseen ja demokratian hävittämiseen . Meidän presidentti on todennut jo idän voittaneen tämän taistelun , mutta taka-iskut ovat olleet Ukrainassa ja Iranissa esteinä ja ennenkaikkea ydinaseen käytön estäminen on ollut välttämätöntä . Kiinan toiminta saa mediassa tosi pientä huomiota ja se julistaa merialueita itselleen ja uhkaa lähimaita ja valloitus – suunnitelmat ovat valmiina . Ukrainan sota ilmeisesti viivästyi Kiinan pyynnöstä kun olympialaiset olivat Kiinassa ja Putin lykkäsi hyökkäystä .
USA valtiollinen strategia on ollut hyvin selvillä ja määrätietoinen tämän ; Venäjän, Kiinan , Iranin ja Pohjois- Korean päämääristä , johon erityisesti Trump on tarttunut toimillaan .
Pahan suunnitelmat ovat myös kyenneet osin hallitsemaan mediaa valheuutisoinnin ja erilaisen hybriidivaikuttaminen kautta , vaikka myös media on kulkenut ideologisessa sokeudessa . Tähän on myös vaikuttanut Trumpin tyyli tehdä politiikkaa , johon ei haluta syventyä vaan lausuntoja väännetään oman mielen mukaan , eikä näytä median oppivan 10 vuoden kokemuksesta Trumpin tyylistä tehdä politiikkaa vaan aina astutaan samaan miinaan .
Voisi ajatella että on ollut h- hetki puuttua asioihin ja saada ymmärrystä demokratian hajoitus pyrkimyksiä vastaan , johon liittyy oleellisesti maahanmuutto joka tuottaa monelle Euroopan maan julkiselle taloudelle haasteita . Pelkästään tämä tuottaa sosiaalisia paineita , vankiloita täytyy rakentaa uusia ja väkivaltarikollisuus lisääntyy huumekaupan myötä ja Suomen kevyet tuomiot houkuttelee maahanmuuttohuumerikollisuutta Suomeen , jota se jo nyt hallitsee pitkälti Suomessa jo nyt joka Ruotsista on kantautunut ja moottoripyöräjengit ovat jääneet jalkoihin . Ruotsin maahanmuutto- ongelmia tapaa Suomessa poliisit viikottain ja työllistää heitä .
Eurooppa taistelee byrokraattisen EU :n linnakkeen ”hengessä” jossa mielipiteet ja tieto hukkuu sen käytäville . Ilmastobudjetit on valtavia summia joilla edistetään Kiinan taloudellisen vallan pönkittämistä ja kansan köyhyyttä . Aina ilmasto alan yritykset tekevät ihmisistä miljonäärejä ja tulokset ovat vähäisiä ja kokonaiskuvassa vahingollisia globaalisesti katsottuna . Sotien ilmastosaasteet ovat niin suuria että ilmastomiljardit olisi hyvä suunnata oikeisiin toimiin ja pitää Kiinan valta suppeampana ja ehkäistä sotien syntymistä . Huonot ja valvomattomat sopimukset eivät ole yhteisiä pelisääntöjä kun niitä ei noudateta .
Euroopan johtajien puheet vetoavat liberaaliarvoihin joita toistavat itsekkäistä lähtökohdista käsin ja kysymys on lopulta nähdä se todellisuus mitkä ja ketkä voimat pyrkivät purkamaan demokraattiset arvot ja länsimaiset yhteiskunnat . Asia on sama kristillisessä mielessä jos emme myönnä omaa syntisyyttämme ja kerromme mitä hyvää meillä on ja minä en ainakaan tee tuota ja tuo puhuu väärin , joka ei ole ratkaisu asiaan . Liian kauan kestää herätä todellisuuteen kuten kävi maahanmuuton kanssa jotka olivat järjestettyjä , joihin ei pystytty suhtautumaan oikealla tavalla ja edes luomaa rakentavaa keskustelukultuuria . Ideologiset harha- askeleet on vaikeuttaneet todellisuuden tulemista keskiöön , joka on pesiytynyt valtioiden hallintoon jota USA :ssa on karsittu kovalla kädellä . Siellä se hapatus oli niin pitkällä että se vie aikaa siitä selvitä . Suomessa nämä asiat ovat edessä ja suuri velkataakka ja tuottavuusongelmat pakottavat keskustelua myös prioriteetteihin . Suomi on usein jälkijunassa yhteiskunta ja työelämä muutostarpeiden osalla . Työelämän jäykkyydestä ja huonosta tuottavuudesta johtuvat uudistukset on saatu vasta 10 vuotta monen muun maan perässä tehtyä . Se kokonaiskuva tilanteista piirtyy suomalaisesta mediasta surkeasti esille saati sitten maailman tapahtumat ja siksi kansalaisrahoiteisen median laatu pitäisi olla huomattavasti korkeampi.
Uutta maailmanjärjestystä on haluttu piirtää rikkaiden salaliittona , koska heidän omaisuus on kasvanut ja vain pieni joukko omistaa suurimman osan maailman omaisuudesta , mutta he tekevät sivussa edelleen rahaa ja näkevät nämä tapahtumat siihen hyvinä tilaisuuksina . Kuitenkin kommunistisissa tai autoritäärisissä valtioissa kuten edellämainitut maat ovat hallitsee valta rahaa eikä rahalla saa valtaa näissä . Demokratioissa rikkaat ovat usein muista syistä pyrkimässä poliittiseen valtaa vaikka voivat taustalla olla ja ovatkin usein . Demokratioissa vallitsee harmaa korruptio joka on hyvä veli verkostoa ja voi elää tapana yhteiskuntarakenteissa hyvin joskus huomaattomasti . Suomenkin valtiollinen korruptio on ollut hyvin yleistä Venäläisten kanssa , joka osin rapautti muiden maiden kanssa tehtävää kauppaa , kun katse oli auringon nousun suuntaan .


Sisältö ja päämäärät ovat olleet erilaisia naisasialiikkeillä kuin sillä feminismillä joita me nähdään tänä päivänä . Wikipedia kertoo suomalaisen feminismin kehitystä :
Ensimmäinen suomalainen naisjärjestö perustettiin 1884[30] ja ensimmäiset suomalaiset feministiryhmät – Marxist-Feministerna ja Rödkärringar (Puna-Akat) – perustettiin vuonna 1973.[37] He perustivat yhteisen Feministit-Feministerna ry:n, jonka pääkieli oli ruotsi. Suomenkieliseen Suomeen feminismi teki läpimurron 1980-luvulle tultaessa.
Nykyfeminismi on marxilaista ajattelua sisältävä jossa tahdotaan purkaa perinteistä perhemallia , määritellään lapsi kohdussa naisen kehoksi ja siten nainen voi päättää toisen ihmisen elämästä ja tappaa sen . Se kytkeytyy vahvasti politiikkaan ja myös kulttuurielämän. Kristilliset arvot ja perhemalli ei ole liikkeelle ihanteita vaan viholliskuvia .
Esitit Martti taas yrityksiin liittyen hyvin sosialistisen kommentin jossa ajatus että yhteiskunta suitsii yrityksiä ja työelämän rakenteita . Mutta onneksi Suomessakin on nyt tajuttu mitä uudistuksia on ollut pakko tehdä työelämässä , joita verrokkimaat ovat tehneet jo ajat sitten . Se ei paljon hetkauta sosialistia vaikka yrityksiä kaatuu kuten korona- ajan jälkeen on tapahtunut ja saanut erittäin vähän huomiota verraten miten paljon yrityksiä on mennyt konkurssiin . Suomi on yrittäjävihamielinen maa kaikissa vaiheissa yrittäjyyttä ja yksi korkeimpia verotuksen maita . Marxilainen sosialismi on syvällä ajattelussa Suomessa ja estää suomen menestyksen . On jäänyt pohjoismaista jälkeen ja muista verrokkimaista selvästi .
”Onneksi Suomessakin on nyt tajuttu, mitä uudistuksia on ollut pakko tehdä työelämässä.” Nyt siis suitsitaan työelämän rakenteita. Se näköjään kelpaa sinulle, kun sen tekevät mielestäsi oikeat tahot. Minä en ole sanonut työelämän rakenteista mitään. Sen sijaan esitin mielipiteeni markkinaehtoisen ajattelutavan epäkristillisyydestä.
Marxist-Feministerna ja Rödkärringar (Puna-Akat) kuuluvat feminismin toiseen aaltoon, joka tuli Suomeen jokseenkin myöhään. He ottivat sanan ’feminismi’ käyttöön. Naisasialiikkeellä on kuitenkin maassamme pitkä historia Minna Canthista lähtien. Naisten asemasta on tehty päteviä tutkimuksia, jotka ovat olleet toiminnan pohjalla. Niinpä äänekkään huuteleminen sijaan onkin Suomessa saatu paljon edistystä aikaan.
Elämme markkinaehtoisessa maailmassa emme sille mitään , kauppaa käydään markkinoiden mukaan kuten on aina käyty , mutta Marxilaisuus ei sitä pelasta . Työelämän uudistukset on yritysten kannalta tärkeitä jotta voivat palkata työntekijöitä ja pärjätä tässä kilpailussa . Suuri konkurssien määrä kertoo karua kieltä ja jos himoverotuksella ja yrittäjä kielteisyydellä jatketaan niin mistä ne työntekijät tai virkamiehet saa leipänsä tai hyvinvointiyhteiskunta voisi tarjota sairaille ja syrjäytyneille apua ja hoivaa ?
Feminismistä on kai turha jatkaa , se muuntautunut ja saanut uusia arvoja ja päämääriä . Naisten ihmisoikeudet ovat lopulta kristinuskon hedelmää jonka pohja ihmisen arvossa Jumalan kuvana ja jokainen ihminen on Jumalan edessä saman arvoinen . Raamatun sanoma ei syrji naisia vaikka feminismi sitä julistaa kun ei ymmärrä Raamatun sanomaa .
”Työelämän uudistukset ovat yritysten kannalta tärkeitä, jotta voivat palkata työntekijöitä ja pärjätä tässä kilpailussa.” Nyt on nähty, mihin ’tärkeät uudistukset’ ovat johtaneet. Irtisanomisen helpottamista on käytetty häikäilemättä hyväksi ja työttömyysaste vain nousee.
Ei päätökset ja toimet toimi realia- ajassa vaan sitten kun ne ovat voimassa ja ajan kuluessa niiden vaikuttavuus nähdään . Ei siis kahden kuukauden päästä kun uusi hallitus astuu voimaan ole vaikuttanut mihinkään vaan se on seurausta edellisen hallituksen toimista . Hallitus ei ole työpaikkojen luoja vaan päätösten kautta pyrkii siihen että yhteiskunnassa ja yrityksissä olisi parempia mahdollisuuksia palkata työntekijöitä , mutta kysyntä , markkinat ratkaisevat eniten työllisyyteen . Yritykset palkkaavat kyllä työntekijöitä jos tuotteille ja palveluille on kysyntää markkinoilla , olipa sitten mikä hallitus tahansa istumassa . Edellisen hallituksen työpaikat syntyivät isolta osalta julkiselle puolelle . Sote sai mm. suuripalkkaisia johtajia ja työllisyys puolelle palkattiin hetkessä paljon uusia työntekijöitä mutta ongelmaa se julkisen talouden surkeaa tilanne se ei korjannut . Työpaikkoja tulee luoda yksityiselle puolelle jotka ei rasita julkista taloutta , tämä on selvä asia . Talouden kannattavuus pohja on tuottavissa yrityksissä jotka kykenevät palkkaamaan työntekijöitä , muulta ei tule rahaa jos ei tee kuten Espanja joka käyttää Suomalaistenkin rahoja oman kansan etuihin .
”Talouden kannattavuuspohja on tuottavissa yrityksissä.” Maamme yrityksissä on siis jotain vikaa. Ehkä ne ovat niin tottuneet verohelpotuksiin ja muihin yritystukiin – jonkinlaista sosialismia kai sekin – etteivät riittävästi uudistu ja kehitä tuotteitaan. Menevätkö tukirahat osinkoihin? Poikkeuksia toki on, mutta ne eivät taida olla perinteisillä suomalaisaloilla.
Miksi muuten vaikka pienyrittäjän pitäisi pitää työntekijää listoilla jos siihen ei ole varaa . Usein tilanne on että yrittäjä joutuu tekemään itse ennemmän että saisi sen pienen palkan jonka yksin tehdessä saa eli palkkaaminen on jo riski pk yrityksille . Tuo puhe häikäilemättömästi on yrittäjiä kohtaan häpeällistä ja täysin näköalatonta . Yrittäjät tarvitsevat työntekijöitä ja päinvastoin eikä tule luoda mitään viholliskuvia .
”Tuo puhe ’häikäilemättömästi’ on yrittäjiä kohtaan häpeällistä ja täysin näköalatonta.” Häikäilemättömät yrittäjät istuvat suurten yhtiöiden johtoportaissa ja Elinkeinoelämän valtuuskunnassa. Siitä suunnastahan hallituksemme tehtävänantonsa saa.
”Yritysten hallitukset tekevät päätökset emmekä voi niihin vaikuttaa.” Niinpä. Tämäkin on yksi ’tärkeä uudistus’ jonka hallitus on tehnyt. Työntekijäjärjestöjen mahdollisuuksia vaikuttaa on kavennettu. (Elinkeinoelämän valtuuskunnan sijasta tarkoitin tietysti keskusliittoa.)
Katson eri kulmasta näitä asioita kun olen toiminut yrittäjänä yli 30vuotta aikaisemmin ja nähnyt satojen yrittäjien elämää läheltä , kun ovat yhteistyökumppaneita olleet myös . Kun yrityksiä menee nurin ja joutuu vaikeuksiin niin yhteiskunnan tulisi taata heille parempia edellytyksiä toimia eikä kiristää . Ne työntekijöiden edut mitä Suomessa on ovat suurempia kuin monissa muissa maissa ja eihän yrittäjä laita työntekijää ilkeyttä pois vaan kun kannattavuuden takia . Nyt on hyvä erottaa toisistaan suurin osa yrityksistä jotka ovat pieniä ja isot on eri asia . Monen yrittäjän työtulot ovat pienemmät kuin työntekijän ja kun yritys menee nurin niin työntekijä jää liiton rahalle ja yrittäjä jää konkurssin keskelle ja saa huomata millainen on yhteiskunnan suhtautuminen monessa asiassa
”Yhteiskunnan tulisi taata heille parempia edellytyksiä toimia eikä kiristää.” Millaisia edellytyksiä kaipaat?
No ensimmäisenä pienellä yrityksellä on iso haaste palkata jopa ensimmäinen työntekijä ja kyllä nämä nämä työmarkkinauudistukset helpottavat myös vaikkapa irtinomisen suhteen joka on nimenomaan pk sektorille tervetullut . Myös kun pieni yritys on jokaisesta työntekijästä riippuvainen ja selviä sesonkiaikoja ja vaikkapa kesäloman viimeisenä päivänä työntekijä kompuroi humalassa ja saa kk sairasloman ja yrittäjä maksaa sen ja joutuu palkaamaan toisen työntekijän että kykenee selviämään tilauksista . Onhan se myös erikoista että yrittäjät ei juuri koskaan sairaslomalla mutta työntekijöiltä tuntuu usein olemaan ”pitämättömiä ” sairaslomia niiden pekkaspäivien lisäksi . Hassteet ovat pienyrityksille ihan erilaisia ja riippuvaisia yhdestäkin työntekijästä ja ne estää kasvua kun yritys tarvitsee aina käyttöpääomaa että selviäisi kriiisien yli jotka seuraavat aina yrittämistä . Ei kukaan yrittäjä huvikseen irtisano ketään . Suomi seuraa lähemmäksi muiden maiden käytäntöjä , kyllä ammattiliitot ja päättäjät ovat turvanneet työntekijän etuudet edelleen hyvin ja paremmin kuin sen yrittäjän jos joutuu lopettamaan yritystoiminnan
”Kesäloman viimeisenä päivänä työntekijä kompuroi humalassa ja saa kuukauden sairasloman. Yrittäjä maksaa sen ja joutuu palkaamaan toisen työntekijän, että kykenee selviämään tilauksista.” Olisiko tällainen huono onni helpompi kestää, jos työntekijä olisi sairastunut tai loukkaantunut selvin päin? Olisko terveydentilan ohimenevä heikkeneminen mielestäsi pätevä irtisanomisen peruste? Työnantaja ei muuten maksa kuukauden sairauslomasta kuin yhdeksän päivää.
Otin tuon esimerkin ihan elävästä esimerkistä . Se on monesti pienempi huoli yrittäjälle joutuuko maksamaan sairausajan palkkaa kun se työt ei etene ja tilaukset myöhästyy . Pienyritys tarvii kaikki tekijät usein kun työ on tiimityötä . Ei kukaan laita hyvää työntekijää pois jos hän sairastuu , mutta mitä pitäisi tehdä työntekijälle joka ei tee töitä tai ei osaa töitä ? Pitääkö työnantajan olla sosiaalitoimisto , terapeutti jne . Vaikka sitäkin moni yrittäjä joutuu tekemään kun ihmisten elämä on sekaisin . Olen nähnyt ”oikeusmurhia ” joissa liitot ovat vain työntekijän etuja ajaneet , ei heille ole tärkeää nämä yrityksen intressit . Konkurssin tehnyt yrittäjä ei ole edelleenkään samassa asemassa vaikka ilmoittautuessa työnhakijaksi ja tämän on työvoimaviranomainen sanonut selvästi . Jos ajatellaan ideologia- poliittisesti suhtautumista niin se ajatus syntyy koetusta elämästä suomen suhtautumisesta yrittäjyyteen eli ei ole mitään poliittista vakaumusta vaan se näyttäytyy hyvin sosialisteisesta , käytännöt ja asenteet ja siksi moni yrittäjä ei ole kovin vasemmistolainen . Mutta suhtaudumme asioihin joko nähdyn tai koetun elämän kautta tai sitten olemme saaneet sellaista opetusta ja uskomuksia miten maailman tulisi pyöriä . Joka tapauksessa tasapuolinen ja kaiken tiedostava avoin informaatio tulisi olla kaikille nähtävänä ja tässä olis medialla työtä olla tasapuolinen . Yritykset aina yleensä mediassa tarkoittaa suuria yrityksiä ja joku kumma ja valheellinen kateus on yrittäjiä kohtaan kun se voi näyttäytyä menestykseltä ulospäin mutta siinä on riski ja se vaatii paljon enemmän kuin 8h/pvä . Olen sitä mieltä miksi valtio verottaa myös yrityksen myynnistä Suomessa niin paljon , kun yrittäjä on luonut usein tyhjästä yrityksen ja antanut monille töitä ja verotuloja sen kautta . Julkisella puolella käytetään aina toisten rahoja ja vasemmisto osaa hyvin tämän , kuten sotejohtajien palkat , jotka yritykset ja veronmaksajat maksaa . Onko tämä vasemmistolainen politiikka oikeudenmukaista ? Siksi olen sitä mieltä että valtion hallintoa pitäisi keventää paljon , kuten opetushallituksen voisi lopettaa ja karsia monta muuta laitosta . Tiede ei kehity byrokratiaa lisäämällä eikä tehokkuus . Se on nähtävissä monissa laitoksissa ja yhteisöissä . Esimerkiksi kansankirkko tai työvoimapalvelut joihin Marinin hallitus laittoi rahaa ja työvoimapalvelut ovat heikentyneet jne rahalla ei saa korjauksia kun siellä on politikot ensimmäisenä kuokkimassa ja lapioimassa paikkoja ja omia etuja . Se on yksi hailee lopulta kuka asioista päättää kunhan päätökset perustuu tutkittuun tietoon , mutta ei . Idelogiat sotkee lisää kun tuodaan erilaisia arvokysymyksiä joka paikkaan joita apinoidaan USA :sta . Kansankunnan kynttilät piti sotekokouksennseinäjoella ja kokouspalkkiot nousi kaikkinensa yli 60.000euron ,mutta olisi luonnollista että vasemmisto olisi kritisoinut tätä mutta ei julkista rahankäyttöä kritisoida vaan yksityisestä sektoria . Kun julkinen ei toimi niin se synnyttää myös ahneutta tietyille yksityisille toimijoille kuten lääkäritoimintaan . Olisi fiksua avointa ja rehellistä että äänestäjät tietäsivät mitä ohjelmaa äänestävät ja tietäisivät sen vaikutukset . Tämä oli USA vaaleissa selvillä ja monissa muissa muissa maissa tiedetään , mutta esim nykyinen oppositio ei kerro mitä tulisi tekemään vaan pelaa peliä . Vasemmistoliitto on tosin rehellisempi tapaus kuin demarit . Sitähän demokratia on että kansa päättää , mutta on hämärää ja populismia ja mustamaalaamista ja huonoa keskustelukultuuria . Ei kiinnosta seurata . On varmaan mielenkiintoisempiakin keskustelun aiheita .
”Sitähän demokratia on, että kansa päättää, mutta on hämärää ja populismia ja mustamaalaamista ja huonoa keskustelukulttuuria. Ei kiinnosta seurata. On varmaan mielenkiintoisempiakin keskustelun aiheita.” Itsepä tämän keskustelun aloitit, Timo Gummerus.
Joo ei mitään eikä sinua vastaan . Ei vaan ehkä löydy tästä mitään puristettevaa . Jatketaan jossain muualla kenties eri aiheen ympärillä .
Nyt on hyvä huomata että suurin osa yrityksistä on pieniä ja politiikassa usein kun puhutaan yrityksistä niin kaikki sullotaan samaan pakettiin . Kukaan ei lopuksi aja pienien ja keski suurien asiaa , Ek on suurien yritysten äänitorvi . Me tarvitsemme suuria yrityksiä jotka myös työllistää paljon pieniä yrityksiä ja jos emme tee niille isoille yrityksille järkeväksi meidän kilpailukykyä niin lähtevät pois kuten meillä on monella alalla käynyt . Paperiteollisuuden yksi iso tekijä ollut kustannukset joissa on ollut työntekijöillä hyvien palkkojen lisäksi hyvät edut . Yritysten hallitukset tekee päätökset ja emme voi niihin vaikuttaa .
Yrityspohjissa vikaa ? Suomi on itsessään pieni markkina alue ja kilpailee muiden kanssa samoista markkinoista . Ja ilmastopoliittiikka on hävittänyt meiltä ja Euroopasta tuotantoa kokonaan kun se on siirtynyt lähinnä Kiinaan jossa se sitten tuotetaan suuremmilla saasteilla . Maailman poliittinen tilanne vaikeuttaa yritysten toimintaa ja se ei auta vaikka olisi kuinka hyvä tuote jos ei ole kysyntää. Toivoisi enemmän sosialistien ryhtyvän yksityispuolelle perustamaan yrityksiä , voisi laajentua käsitys kokonaiskuvasta . Yläpään rikkaita ei mielestäni pidä koskaan kadehtia ja siellä on kahdenlaisia pääpiirteittäin , joko niitä jotka oman yrittämisen kautta rikastuneet jotka on tietysti hyvin harvinaisia tapauksia koska raha ei ole motiivina ruveta suurimmalla osalla yrittäjäksi . Ja toinen rikastuminen on ottaa kansalle kuuluvia rahoja kuten sosialistissa maissa tehdään ja ovat suurimpia kapitalisteja lopulta tavallaan vaikka varkaiksi niitä myös voisi kutsua . Kuten Putin , Kim esimerkkinä .
Pyhä Henki tekee monesta lihasta ja monesta ruumiista yhden lihan ja yhden ruumiin – sillä nähdessämme, kuinka suuren armon olemme saaneet Kristukselta, sydämemme iloitsee siitä, että meillä on edes joku, jolle voimme Kristuksen esikuvan mukaisesti tehdä hyvää.
F. G. Hedberg, Uskonoppi Autuuteen, s. 69, SLEY, 1986.
Hedberg oli siinä erilainen herätysliike johtaja että hänellä on myös selvä seurakuntaoppi joka tulee tuostakin kirjoituksesta esiin jonka Mika laitoit
Olkoon siis teille tiettävä, miehet ja veljet, että hänen kauttansa julistetaan teille syntien anteeksiantamus. Apt. 13:38.
Jos nyt tämä on varmaa ja totta, että meillä syntisillä, sinulla ja minulla, on syntien anteeksiantamus Kristuksen veren kautta, kuinka synnit sitten voivat kadottaa meidät? Jos ne on sovitettu ja anteeksi annettu, niin eihän niitä enää oteta ensinkään lukuun, aivan kuin niitä ei enää olisikaan, ei taivaassa eikä maan päällä. Niin, sanot, mutta minulla on syntejä tänäkin hetkenä? Vastaus: varmasti kyllä, se on totta, mutta sinulla on myös syntien anteeksiantamus vielä tänäkin hetkenä ja joka hetki.
Fredrik Gabriel Hedberg (1811-1893), ARMOA ARMOSTA, s. 10 -11, SLEY, 1966. Ks. Uskonoppi Autuuteen, s. 55-56, SLEY, 1986.
Joskus nuorempana luin uskonoppi autuuteen ja ei se niin kolahtanut , mutta muutama vuosi sitten kun kävimme efesolaiskirjettä läpi raamattupiirissä niin ensimmäinen luku jotenkin kirkasti Kristuksen suuruuden uudella tavalla jota vaikea edes kuvata . Ja sitten luin uudestaan uskon oppi autuuteen ja se puhutteli paljon syvemmin . Se on vaan niin ettei se aina ainakaan tunnetasolla puhuttele vaikka saa aina uskoa että se on elämän leipää ja hyväksi meidän sielullemme .
Minäkin luin Efesolaiskirjeen alkuluvun. Kiitos vihjeestä, Timo Gummerus! Kirjoitit edellä Hedbergin selkeästä seurakuntaopista. Kiinnitin huomiota Paavalin tapaan puhutella Efeson seurakuntaa. Hän käyttää monikon ensimmäistä persoonaa. Hän ei kirjoita ’teille’ vaan ’meille’. Kristuksen ruumiin jäseninä olemme ’me’ vaikka asuisimme etäälläkin toisistamme.
Toinen kappale on nimeltään ”Hengen yhteys”. Kristillinen usko pyrkii näet yhdistämään sydämet toisiinsa, että ne olisivat täysin yksimielisiä ja tahtoisivat vain samaa … Hengen yhteydestä puhuu myös pyhä Paavali usein kirjeissään (Room. 12,6; 1 Kor. 12,4 s.; Ef. 4,3). Erityisesti hän neuvoo meitä tähän viimeksimainitussa kohdassa, kun hän kehottaa meitä vaeltamaan niin, että pyrkisimme säilyttämään ”hengen yhteyden rauhan yhdyssiteellä”. Tällaisen yhteyden saavuttaminen ei voi kuitenkaan olla mahdollista muutoin kuin uskon kautta.
Martti Luther, En minä kuole-vaan elän, s. ?, Aurinko Kustannus ja Arkki-kirjat, 2016, WA 10, I, 1, 132.
Niin se on hyvin keskeinen asia joka tulee Paavalilaisessa teologiassa usein vastaan . Mm. Kolossalaiskirjeessä :
Raamatunkohta (Kol. 2:2): Paavali toivoo, että uskovien sydämet liittyisivät yhteen rakkaudessa, jotta he saavuttaisivat täyden ymmärryksen rikkauden ja tuntisivat Jumalan salaisuuden, Kristuksen.
Kumarrran ja kiitän teitä Jorma ja Martti, että jaksatte pitää järjen ääntä kuuluvilla näissä älämölökeskusteluissa. Itse en jaksa, kun sadanteen kertaan toistetut faktat eivät tavoita blogistia ja hänen hengenheimolaisiaan. Kun rakkaus puuttuu, vastaan tulee vain kumisevaa vaskea ja helisevää symbaalia.
Seija tarkoittamaasi hengenheimolaisiin kuuluu ateisteja , agnostikkoja ja kristittyjä paljon , jotka uskovat ja tunnustavat dein ideologiaksi joka on kiinteässä yhteydessä ihmisiin jotka ajavat uutta seksuaali- ideologiaa . Ei tätä myöskään kiellä sitä ne sitä ajavat tahot maailmalla esimerkiksi USA : ssa josta tämä kaikki on tullut tänne . Olisi rehellisempää ollut Merja Yli- anttilan ollut myöntää asia ja sanoa että se on hyvä eikä keksiä selityksiä . Olisi reilusti sitä mitä on ja ajattelee eikä ketkuile ja kiertele ja anna sanoille eri merkityksiä . Ja usein erimieltä olevia kohtaan tulee vihaa on jota moni pelkää myös toimittajissa joka aiheuttaa paskamyrskyn somessa joka ei mielestäni kuulu demokrattiseen sivistyneeseen sananvapaus ajatteluun . Juuri eräs ihminen totesi että lähtee pois x :stä ja Facebookista kun ihmisillä vihaa toisia kohtaan ja kielenkäyttö epäkunnioittavaa toisia kohtaan. Ja tähän ei ole ratkaisu syyttää toisia vaan keskittyä omaan kirjoitteluun ja oppia suhtautumaan eri lailla ajatteleviin . Itsensä siinä vain munaa lopulta vain omilla agressioillaan . Asema ja tittelit ei näytä korreloivan sivistyksen tasoa lopulta .
”Tunnustavat DEI:n ideologiaksi joka on kiinteässä yhteydessä ihmisiin, jotka ajavat uutta seksuaali- ideologiaa.” Mielestäni olisi oikeampaa sanoa, että he nimittävät sitä ideologiaksi. Niinhän he nimittävät laajentunutta sukupuoli- ja seksuaalitietouttakin ideologiaksi. Enpä usko, että uskonnollisilla asenteilla on juurikaan tekemistä asian kanssa. Kysymys on siitä, että erilaisuuden väheksyminen ja torjuminen on joillekin vanha ja turvalliselta tuntuva tapa ajatella ja suhtautua.
”Juuri eräs ihminen totesi, että lähtee pois X:stä ja Facebookista, kun ihmisillä vihaa toisia kohtaan, ja kielenkäyttö epäkunnioittavaa toisia kohtaan.” Juuri tällaisesta DEI:n avulla pyritään eroon.
Ehkä allaoleva teksti kuvaa jollain lailla tilannetta :
Sosiaalinen kontrolli ja sananvapaus: Kriitikot, kuten politiikassa toimivat, katsovat woke-kulttuurin vaativan ehdotonta puhdasoppisuutta ja hiljentävän eri mieltä olevia. Vaatimukset esimerkiksi kielenkäytön tai kulttuurillisten normien muuttamisesta koetaan helposti sananvapautta loukkaavaksi pakottamiseksi.Tasa-arvo vs. uhriutuminen: Ilmiön puolustajat näkevät woken pyrkivän aitoon yhdenvertaisuuteen ja vähemmistöjen puolustamiseen. Vastapuoli puolestaan tulkitsee korostetun identiteettipolitiikan jakavan ihmisiä ryhmiin ja synnyttävän tarpeetonta uhriutumista, mikä ruokkii vihamielisyyttä ja katkaisee yhteisen keskusteluyhteyden.Tutkimus ja tiedemaailma: Identiteettipolitiikka on herättänyt keskustelua myös yliopistoissa. Esimerkiksi Turun yliopiston tutkimuksissa on tarkasteltu ilmiön ympärille rakentuneita asenteita, ja jotkut tutkijat ovat ilmaisseet huolensa siitä, että poliittinen korrektiustalous saattaa johtaa itsesensuuriin.
”Jotkut tutkijat ovat ilmaisseet huolensa siitä, että poliittinen korrektiustalous saattaa johtaa itsesensuuriin.” Tähän itsesensuuriin meitä kehotetaan jo Uudessa testamentissa: ”Kielellä me ylistämme Herraa ja Isää, ja sillä me myös kiroamme ihmisiä, Jumalan kuvaksi luotuja. Kiitos ja kirous lähtevät samasta suusta. Tämä ei käy, veljeni (Jaak. 3:9,10)!”
torjuminen on joillekin vanha ja turvalliselta tuntuva tapa ajatella ja suhtautua.
Kysymys on tiedosta ja tutkimustiedoista jos ne halutaan vaan ottaa vastaan ja hyväksyä ne . Kokemusta asiasta on paljon USA :ssa , että asenteet , tunteet eikä vakaumus ratkaise sitä , avoimuudella tulee asioita tarkastella jos tahtoo ajan ilmiöistä ja ideologioista päästä perille .
Itsekriitikki puuttuu siinä leirissä jossa ajatellaan puolusteltavan jotain jotain arvoista jotka yhdistyvät tässä poliittisen suuntauksen lisäksi tribalismin tavoin muihinkin asioihin . Siis kun tiedät suhteen vaikka uuteen seksuaali ideologiaan niin tiedät yleensä ihmisen ajattelusta paljonkin . Nämä ovat hyvin poliittisesti latautuneita nämä ideologiat ja se ei tietysti tarkoita että seksuaalivähemmistöt tukisivat kaikki wokea ja muita ideologisia päämääriä tai Seta ry :n kaltaisia toimijoita
Voisitko jäsentää kommenttiasi, Timo Gummerus? En saa selvää siitä, mikä kuvaa paheksumiasi ilmiöitä, ja mikä on omia mielipiteitäsi. Esimerkiksi tämä hämmentää: ”Kun tiedät suhteen vaikka uuteen seksuaali-ideologiaan, tiedät yleensä ihmisen ajattelusta paljonkin.” Ajatteletko itse näin vai onko tämä esimerkki ’näiden ideologioiden’ luomasta asenneilmastosta?