Toinen otetaan - toinen jätetään
Opiskellessani teologiaa sydämeni koki surua aina kun näin kuolinilmoituksen ilman ristiä. Tulin surulliseksi, että joku elämänsä päättänyt ei ehkä pääsekään taivaaseen, vaan menee kadotukseen, palavaan helvettiin. Myöhemmin ajattelin, että onkohan polttohautaus keksitty sitä varten, että jotkut saavat "pehmeän laskun" kadotuksen tuleen. Oppivat kärvistelemään jo täällä maan päällä. Luukkaan evankeliumin luku 16 loppuosassa on vaikuttava kertomus rikkaasta miehestä, joka luuli pääsevänsä taivaaseen, eli luuli elävänsä Jumalan tahdon mukaisesti, mutta pettyikin katkerasti kärvistellessään helvetissä tulenlieskoissa. Kukahan hänet eksytti?
Abraham vielä tylysti sanoi hänelle, ettei enää voi vaihtaa puolta taivaan ihanuuteen, jossa Lasarus oli. Abraham vielä lisäsi, että rikkaan miehen sukulaisilla on Mooseksen kirjeet ja profeettojen sanomat, ja jos he eivät niitä usko, eivät he usko vaikka kuolleita herätettäisiin.
Näin näyttää olevan asia tänäänkin. Ne, jotka eivät usko Raamatun sanan olevan Jumalan sanaa, eivät uskoa vaikka kuolleita on todellisuudessa herätettykin! Vaikka profeetat tänäänkin Suomessa kertovat Jumalan heille antamia näkyjä ja varoituksia. Ihminen, myös kirkon monet työntekijät, ovat niin täynnä oikeassa olemista ja omaa tietämystään, joskus jopa populistista nuoleskelua, että joko tietoisesti tai tietämättään eksyttävät joitakin kadotukseen. Kyse on silloin elämästä ja kuolemasta. Sekä eksytetyn että eksyttäjän (näin sanoo Raamattu, eikä tämän blogin kirjoittaja).
Annan kaikessa nöyryydessä varoituksen sanan ja pyydän, että Pyhä Henki ilmoittaa jokaiselle tämänkin blogin lukijalle Jumalan tahdon, pudistettuna oman mielen haluista ja intuitioista. Tosiasia on, että toinen otetaan, toinen jätetään. Ole sinä otettavien joukossa - rehellisesti Jeesukseen uskoen.
50 kommenttia
Kuka tahansa uskova kun voi langeta, jopa pois uskosta. Niinpä en itse ole halukas muita uhkailemaan. Joten harmittaa tuo blogistin asenne.
>>ovat niin täynnä oikeassa olemista ja omaa tietämystään
Kannattaa Erkki katsoa sinne peiliin välillä.
Me kaikki ihmiset synnymme ihmisarvoltaan samanarvoisina ja myös poistumme täältä ihmisarvoltaan samanarvoisina. Mikään organisaatio ei voi asettaa meitä eriarvoisiksi Korkeimman edessä Raamattuineen ja muine kirjoituksineen ja oppineen
Jos ja kun Korkein on olemassa niin hänen hallussa on poislähtömme jälkeiset mahdolliset tapahtumat.
Härregudendo ! Todellista uskonnollista woke-kulttuuria, jolla ei ole mitään tekemistä kristinuskon kanssa.
Siellähän se lukee, Oikeaoppisten Opaskirjassa, Tuomitsijoiden kirjan 53:12:ssa:
”Ylimielisyydestä ja omahyväisyydestä heidät tunnette.”
”Älä ristiä haudallein kanna, ilman ristiä olla jo anna. ”
Aikoinaan haudoilla oli rautaisia ristejä, koska rautaristi oli suuri saksalainen kunniamerkki.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rautaristi
Tilanne on muuttunut, ehkä sen jäkeen, kun rautaristiin kunniamerkkinä tuli hakaristi keskelle. Nykyisin haudoille laitetaan kivi.
Ja sillä, uskooko kuolleiden ylösnousemukseen vai ei, ei ole mitään merkitystä, koska siitä ei ole avuksi arjessa, eikä edes iloksi kuolossa, koska kuoltava on kuitenkin, ennenkuin herää tai nousee.
Olen aivan sanaton, että Kotimaa haluaa tarjota julkaisukanavan tällaisille oksennuksille! Tämä on blogipalstan lopullinen mahalasku. Mutta eihän se Kotimaan toimitusta huoleta. Kirkon vaikuttajat eivät keskustele vaan hallinnoivat. Tuloksena on sitten tällainen ’kirjava satama’. Sääli. Dialogi ja todellinen keskustelu voisivat oppituomioita paremmin pitää kirkkoa koossa. Se tosin edellyttäisi että täällä myös sitouduttaisiin asialliseen keskusteluun ja näkökulmien esittämiseen ja paasaaminen ja saarnaaminen kiellettäisiin. Arvaanpa että tämä kommenttini moderoidaan sopimattomana pois ja Auranen saa jatkaa vihankylvöään Kotimaa-konsernin suosiollisella avustuksella.
ETSIKKOAIKA
Jumala on armossaan antanut ihmiselle mahdollisuuden pelastukseen, etsiessään Hänen kirkkauttaan.
Mutta miten on kaikkien ”rikollisten” ja muiden syntisten laita, jotka ovat tehneet väärin jotakuta toista ihmistä. Jos tänäpäivänä joka avioliitto päätyy eroon, tämä merkitsee, että miljoonat miehet ja naiset ovat tuo”syyllinen osapuoli”. Varas, jolle Kristus antoi anteeksi Golgatalla, ei ollut syytön uhri. Ei! Hän oli syyllinen- hän oli rikollinen. Muttä syntisyydessään hän uskoi Kristukseen ja kääntyi Hänen puoleensa. Hänelle annettiin anteeksi, ja hän pääsi Kristuksen kanssa kirkkauteen.
Entä sitten homoseksuaalit ja lesbot- ja alkoholistit? Seuraako heidän tuomitsemisestaan mitään hyvää! Kristus ei tullut tuomitsemaan näitä syntisiä. Hän tuli pelastamaan heidät suuressa rakkaudessaan. Jumala vihaa homoseksuaalisia tekoja, mutta Hän ei halveksi rakkaudessaan. Jumala vihaa homoseksuaalisia tekoja, mutta Hän ei halveksi ihmisiä, jotka eivät pysty elämään miehen ja naisen rooleissaan.
Älä enää koskaan anna periksi synnillesi. Jumala vetää rajan siihen, missä nyt olet. Jokainen hetki, jolloin kuljet Häntä kohti, lasketaan vanhurskaudeksi. Mutta jokainen kerta, jolloin ylität tuon rajan ja kuljet poispäin Jumalasta, lasketaan synniksi. Kun lähestymme Jumalaa, Hän lähestyy meitä. Pidä kiinni hengellisyydestäsi! Rakasta Jeesusta, vaikka et vielä olisi saavuttanut lopullista voittoa.
Sinun tarvitsee ainoastaan etsiä Jumalan sanaa ja niin löydät Jumalan armon, rakkauden ja loputtoman myötätunnon Daavid sanoi.
Nämä herra Aurasen aivopierut ovat kuin suoraan parin sadan vuoden takaisista saarnoista, kun papit pönöttivät pöntöissään ja saarnasivat sylki suusta roiskuen tulta ja tulikiveä oppimattoman kirkkorahvaan niskaan.
Kuvottavaa ylimielisyyttä. Tai sitten tahallista lukioiden provosointia.Onneksi suomalaiset ovat tänä päivänä jo sen verran valistunutta väkeä, ettei moinen puppu enää uppoa ja voidaan jättää luokattomuudessaan täysin arvoonsa.
Kammottava kirjoitus. Voin lähes pahoin.
Ilmoita asiaton kommentti