Lukijoilta: Millaisessa todellisuudessa nämä herrat elävät?

Piirroskuva kädestä, joka piirtää viivaa kynällä
Kuva: Shutterstock

Tuloerot saavat kasvaa. Näin kertoivat kokoomusta edustavat ekonomistit Tero Sammallahti ja Juhana Vartiainen Helsingin Sanomissa ja Aamulehdessä 24.8. Se herätti aivan liian vähän huomiota. Helsingin Sanomissa oli lyhyt kriittinen kirjoitus, Aamulehdessä ei mitään. Näiden kahden ekonomistin mielipiteet olivat niin yksipuolisia, että keskustelu on tarpeen.

Koska veroja ei voi korottaa ja taloudellista sopeutumista on jatkettava, silloin myös sosiaaliturvaan on kajottava. Haastattelun mukaan tulonsiirtoja on syytä vähentää, jotta niillä eläminen olisi vaikeampaa. Kuinka vaikeaksi se pitää tehdä?

Oikeistossa ajatellaan, että ihmiset laiskistuvat eivätkä viitsi tehdä mitään silloin, kun he saavat yhteiskunnalta avustuksia ja tulonsiirtoja. Pitkäaikaisen työttömyyden seuraukset eivät kuitenkaan laiskista, vaan katkeroittavat ja tekevät avuttomaksi. Nämä talouden asiantuntijat tietävät, että töitä on edelleen vähän suhteessa työn hakijoihin.

Saman päivänä Ylellä oli kaksi karua uutista: ”Erityisesti naisten työttömyys kasvoi heinäkuussa” ja ”Kelan kysely: Leikkauksista kärsineet kertovat ahdistuksesta ja ruoasta tinkimisestä.”

Millaisessa todellisuudessa Sammallahti ja Vartiainen elävät? He puhuvat hanttihommista, mikä itsessään tuntuu ikävältä. Lisäksi hallituksen omat toimet ovat vaikeuttaneet tällaisten töiden tekemistä.

Myös kehotus hakea töitä kauempaa tuntuu tylyltä. Kaikilla ei ole autoa ja muutenkin oma ja perheen elämä vaikeutuu, kun joutuu töihin etäälle kodistaan. Myös lupaus, että työllisyys paranee viiden vuoden kuluttua, on aivan kohtuuton.

Ihmisten käyttäytymistä tutkineet ekonomistit ovat arvostelleet tiukastikin taloustieteen suoraviivaista näkemystä rahan kannattavuudesta. Silti Vartiainen ja Sammallahti pitävät siitä tiukasti kiinni.

Siitä kertoo myös tuo oikeistossa yleinen – ja harhainen – näkemys, että työttömien etuuksia vähentämällä heitä saadaan töihin riippumatta taloustilanteesta ja että suuret taloudelliset kannusteet saavat työssä olevat puskemaan aina vain enemmän töitä.

Toivon, että seuraava hallitus palauttaa tulonsiirrot sellaiselle tasolle, että kenenkään, varsinkaan lasten, ei tarvitse kärsiä köyhyydestä. Tämä on hyvinvointivaltion tärkein tehtävä.

Myös kristillisen etiikan mukaista on pitää huolta kaikkein heikoimmista yhteiskunnan jäsenistä.

Markku Ojanen

psykologian emeritusprofessori, Lempäälä

Lue lisää Lukijoilta:

Lukijoilta: Suhteellisen vähällä panostuksella voi nauttia paljon seurakunnan tarjoamia asioita

Lukijoilta: Äitini oli kaukaa viisas, siksi kuulun kirkkoon

Lukijoilta: Kolehtipäätöksessä on kysymys muustakin kuin rahasta, Tom Säilä kirjoittaa

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliMoni seurakunta järjestää syksyllä seurakuntavaalien lisäksi lastenvaalit, joissa äänestetään ihan oikeasti.
Seuraava artikkeliPiispan kyselytunti keskiviikkona – vastaamassa Lapuan piispa Matti Salomäki

Ei näytettäviä viestejä