Näkökulma: Kirkko rohkeasti tekoälyyn digijätin kainalossa — oikeasti?

Major French and international companies gathered at the VIVA TECH trade fair at the Porte de Versailles in Paris on 19 June 2026 - 19/06/2026 - France / Ile-de-France region / Paris - PUBLICATIONxNOTxINxFRAxRUS JulienxMattiax/xLexPictorium LePictorium_0336916

Tekoälystä tuli hämmästyttävän nopeasti arkinen työkalu suomalaisten käyttöön. Kesällä julkistetun kyselyn mukaan joka toinen aikuinen suomalainen käyttää tekoälyä vähintään kerran viikossa. Viihdekäyttö korostuu, sillä vastausten mukaan tekoälyä käytetään vapaa-ajalla enemmän kuin työajalla.

Myös kirkko on ollut aktiivinen tekoälyrintamalla. Käynnissä on kaksivuotinen Digi@Kirkko-kärkihanke, johon liittyen Kirkkohallituksen täysistunto hyväksyi helmikuussa tekoälyn hallintamallin ”versio 1.0”.

Asiakirjan tavoitteena on luoda ”yhtenäinen, läpinäkyvä ja turvallinen perusta tekoälyratkaisujen käytölle koko Suomen ev.lut. kirkossa”. Mallissa määritellään periaatteet, vastuut ja prosessit, joiden avulla ”tekoälyä voidaan hyödyntää rohkeasti mutta hallitusti”.

Lähtökohta on, että teknologian tulee palvella ihmistä eikä päinvastoin. Mallissa on otettu huomioon EU:n tekoäly- ja tietosuoja-asetusten vaatimukset.

Asiakirja on selkeä kokonaisuus, joka varmasti edistää tekoälyn käyttöä kirkossa. Mutta samalla voi ihmetellä, miten kirkko asemoi itsensä entistä tiukemmin yhden toimijan kainaloon.

KIRKKO ON it-ratkaisuissaan ja myös tekoälyn kanssa kiinteästi sidoksissa yhdysvaltalaiseen Microsoft-yhtiöön, aivan kuten julkinen hallinto pitkälti muutenkin Suomessa on. Digi@Kirkko-hankkeen yksi keskeinen tavoite on pilotoida nimenomaan Microsoftin Copilot-tekoälyä työntekijöiden käytössä. Myös tekoälyn valvonnassa ja auditoinnissa voidaan hyödyntää Microsoftin työkaluja.

Niinpä tekoälyn hallintamalliinkin on katsottu tarpeelliseksi esitellä omassa luvussa Microsoftin käsitys vastuullisesta tekoälystä. Asiakirjan mukaan ”Microsoftin periaatteet ovat linjassa EU:n tekoälyasetuksen vaatimusten kanssa”.

Näin varmaan on, varsinkin jos yhtiö itse pääsee sen määrittelemään. Mutta asiakirjassa ei sanallakaan viitata niihin muihin huoliin, joita EU on joutunut käsittelemään myös Microsoftin kanssa. Erityistä huolta on kannettu datan säilyttämiseen liittyvistä ratkaisuista. Valuvatko EU-kansalaisten, siis myös suomalaisten, tiedot USA:han, jossa niiden käsittely ei enää ole omissa käsissä?

Microsoft ei tietenkään ole tässä kysymyksessä yksin, vaan sama huoli on Euroopasta kohdistunut kaikkiin digijätteihin, tulevatpa ne mistä ilmansuunnasta tahansa.

Onpa esitetty sitäkin, että EU:ssa pitäisi tietoturvasyistä luopua kokonaan Microsoftin ohjelmistojen käytöstä. Tämä lienee epärealistista, mutta vaihtoehtoisia malleja kannattaisi selvittää avoimin mielin.

Hallintamalliasiakirjan mukaan Kirkkohallituksessa on käynnissä hanke, jossa määritellään ja testataan tiedon luokittelua. Tavoitteena on automatisoitu malli, jossa tekoälypalveluissa käytettävä data voidaan luokitella ja suojata asianmukaisesti. Hanke toteutetaan, yllätys, yllätys, Microsoftin työkalulla.

Lue myös:

Näkökulma: Ranskan vallankumous merkitsi myös hyökkäystä kristinuskoa vastaan — kirkon korvasi järjen kultti

Näkökulma: Kun Kirkkohallituksessa säästetään, on seurakuntien ideoitava itse

Näkökulma: Muotteja rikkomaan Marilynin ja Jeesuksen hengessä

Näkökulma: Kellon orjat, sorron yöstä nouskaa

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliKristillisten koulujen perustamiseen halutaan yksiselitteiset kriteerit
Seuraava artikkeliPaavi Leo, Andrea Bocelli ja 160 nuorta laulavat ja rukoilevat rauhan puolesta

Ei näytettäviä viestejä