Paavi Leo, Andrea Bocelli ja 160 nuorta laulavat ja rukoilevat rauhan puolesta

Mies suutelee paavin kättä.
Paavi Leo ja tenori Andrea Bocelli tapasivat viime kesänä Castel Gandolfossa paavillisen Borgo laudato si -tutkimuspuutarhan avajaisissa. Kuva: Vatican media / All Over Press

Paavi Leo XIV osallistuu tänään 29.7. italialaisen tenorin Andrea Bocellin kanssa musiikilliseen rukoustilaisuuteen. Cantico di Pace -konsertti pidetään Castel Gandolfossa, joka on paavin kesäpaikka. Konserttia sponsoroi Andrea Bocellin säätiö (ABF).

Konsertti yhdistää yli 160 nuorta kuorolaista Ugandasta, Jerusalemista ja Betlehemistä sekä Camerinosta ja Napolista Italiasta sekä paikallisia monialaisia ​​tiimejä. Kymmenen päivää Italiassa ABF:n konserttikiertueella oleva kuoro pyrkii edistämään rauhaa laulun avulla.

– Kun niin monet äänet kohtaavat, kaukaa ja niin erilaisista elämänkokemuksista käsin, tapahtuu jotain, joka on enemmän kuin laulua: se on mahdollisuus tunnistaa toinen toisensa, kuunnella toistaan, tuntea itsensä vähemmän etääntyneeksi toisista. Musiikilla on tämä lahja. Se ei poista eroja, vaan muuttaa ne harmoniaksi, Andrea Bocelli sanoo säätiön tiedotteessa.

Castel Gandolfon konsertti juhlistaa myös säätiön perustamisen 15-vuotisjuhlaa ja Franciscus Assisilaisen kuoleman 800-vuotisjuhlaa.

Paavi johtaa konsertissa rukouksen, joka saa innoitusta Assisilaisen kuuluisasta Luotujen ylistyksestä.

Paavi Leo otti viime sunnuntaina jälleen kantaa rauhan puolesta. Hän kehotti Castel Gandolfossa pitämässään Angelus-rukouksessa Lähi-idän taisteluiden osapuolia lopettamaan taistelut ja avaamaan uudelleen diplomaattiset keskustelut, jotta taistelut eivät vaarantaisi siviilejä ja pahentaisi vesi- ja sähköpulaa.

– Seuraan edelleen syvästi huolestuneena meneillään olevia ja kiihtyviä väkivaltaisuuksia Pyhällä maalla, missä viime päivinä monet siviilit niin Länsirannalla kuin Gazassa ovat jälleen joutuneet uhreiksi, paavi sanoi.

Vatikaanin kustantamo on vastikään julkaissut italiaksi koosteen paavi Leon tärkeimmistä rauhaa käsittelevistä teksteistä. Disarmata e disarmante: la pace è un dono -antologiasta saadaan pian myös englanninkielinen käännös.

Lue myös:

Paavi Leo palaa vanhaan perinteeseen ja lähtee kesälomalle Castel Gandolfoon

”Yhteinen päämäärämme on rauha” – piispa Jukka Keskitalon terveiset Rooman rauhankonferenssista

Ilmoita asiavirheestä

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!

Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.


Edellinen artikkeliNäkökulma: Kirkko rohkeasti tekoälyyn digijätin kainalossa — oikeasti?

Ei näytettäviä viestejä