Vuoden pappi on kehitysvammaistyön pastori Elina Jokipaltio

Elina Jokipaltio. Kuva: Vesa Keinonen

Suomen kirkon pappisliiton hallitus valitsi vuoden 2025 papiksi Elina Jokipaltion. Tällä hetkellä Jokipaltio työskentelee kehitysvammaistyön pastorina Mäntsälän seurakunnassa.

Pappisliitto luonnehtii tiedotteessaan Jokipaltiota monipuoliseksi uranuurtajaksi, ”joka on tehnyt merkittävää työtä kirkollisilla erityisaloilla”. Jokipaltion ansioihin kuuluu muun muassa sielunhoivakassin kehittäminen, viittomakielisen kirkkokäsikirjan ja Raamatun käännöstyössä mukana oleminen sekä autismin kirjolla olevien nuorten rippikoulun kehitystyö.

Vuonna 2000 papiksi vihitty Jokipaltio aloitti työnsä Mikkelin piirin viittomakielisen työn pappina. Sittemmin Jokipaltio on hankkinut monipuolista työkokemusta ”viittomakielisestä työstä, yhteisö-, diakonia- ja kehitysvammaisten pappina toimimisesta”, Pappisliitto kertoo.

Tiedotteessa painotetaan, että Pappisliitto ”pitää tärkeänä antaa tunnustus henkilölle, joka omalla työllään tekee kirkosta aidosti kaikkien kirkon”.

KOTIMAA TAVOITTI ilahtuneen Jokipaltion torstaina iltapäivällä.

− Olen todella yllättynyt tästä.

Jokipaltio pohtii toimineensa pappina yhteistyössä erityisesti diakoniatyöntekijöiden ja muiden sotealan ammattilaisten kanssa.

− Siksikin tuntuu tosi hyvältä, että työtäni arvostetaan myös pappiskollegojen parissa.

Kun Jokipaltio aloitti teologian opintonsa, hän oivalsi ensimmäisen vuoden aikana, että täällä tosiaan opiskellaan papiksi. Se pohditutti.

− Ekan opiskeluvuoden jälkeen opiskelin kesäyliopistossa viittomakielen kursseja. Sen kautta innostuin perehtymään kirkon sen alan työhön.

Viittomakielisen työn pappina toiminen olikin Jokipaltion ensimmäinen varsinainen kutsumus.

− Siinä oli jotain kiehtovaa.

NYT PALKINNON saamisen yhteydessä Jokipaltio intoutuu pohtimaan, onko kirkossa tarpeeksi tilaa ja aikaa ihmisten todelliselle kohtaamiselle.

— Tämä ei ole yksittäisten pappien tai työntekijöiden asia. Kyse on työn johtamisesta.

Miten työ voitaisiin järjestää niin, että ihmisillä olisi mahdollisuus tavoittaa kuunteleva seurakunnan työntekijä, Jokipaltio pohtii.

— Haluaisin rohkaista tekemään tilaa läsnäololle ja kuuntelemiselle. Kannustan kaikkia menemään sinne, missä ihmiset ovat — arjen yhteisöihin.

Jokipaltion mukaan läsnäololle on valtava tarve.

— Sen olen huomannut työssäni niin Korsossa kapakkapappina kuin sotealan yhteisöissäkin. Ihmiset kaipaavat kuuntelijaa.

Lue lisää: ”Ihminen saa olla salaisuus, siinä on jotain pyhää” – kehitys­vammais­työn pappi Elina Jokipaltio täyttää 50 vuotta

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliMuseovirasto haluaa vielä tarkennuksia Turun tuomiokirkon peruskorjaussuunnitelmiin
Seuraava artikkeliKirja-arvio: Riku F — Nuoruus ikuisen räntäsateen maassa

Ei näytettäviä viestejä