
Viron sisäministeriö on asettanut maan ortodoksikirkolle tarkan määräajan, jonka aikana kirkon on katkaistava siteensä Moskovan patriarkaattiin. Määräaika umpeutuu 28. joulukuuta.
Kuuden kuukauden määräaika asetettiin sen jälkeen, kun kirkkoja ja seurakuntia koskevan lain muutokset tulivat voimaan kesäkuun lopulla. Viron parlamentti Riigikogu hyväksyi muutokset jo aikaisemmin, mutta maan presidentti Alar Karis ei suostunut vahvistamaan muutoksia, koska piti niitä perustuslain vastaisina. Viron korkein oikeus hylkäsi kesäkuun lopulla presidentin vetoomuksen ja hyväksyi lakimuutokset.
Lakiin tehdyt muutokset kieltävät virolaista uskonnollista yhdistystä olemasta yhteyksissä ulkomailla sijaitsevaan uskonnolliseen järjestöön tai hengelliseen johtajaan, jonka toiminta uhkaa Viron valtiota.
Sisäministeriön päätös on lähetetty tiedoksi kaikille uskonnollisilla yhdistyksillä. Käytännössä päätös koskee ennen kaikkea Viron kristillistä ortodoksista kirkkoa, joka toimii Moskovan patriarkaatin alaisuudessa.
Joulukuun 28. päivän jälkeen valtio voi käynnistää menettelyn uskonnollisen yhdistyksen lakkauttamiseksi, mikäli lain ehtoja ei ole noudatettu.
Ortodoksisen kirkon piispa Daniel kommentoi sisäministeriön kirjettä Viron yleisradioyhtiö ERR:lle sanomalla, että kirkko aikoo määräajan sisällä selvittää, miten laki pannaan täytäntöön, ja päättää sen jälkeen kirkollisen elämän järjestämisestä.
Sisäministerin neuvonantajan Ilmo Aun mukaan kirkon on ensimmäiseksi nimitettävä uusi metropoliitta, koska metropoliitta Eugene, siviilinimeltään Valeri Rešetnikov, on jo aikaisemmin määrätty poistumaan Virosta. Hänen toimintaansa on pidetty uhkana kansalliselle turvallisuudelle.
– Hänet on seuraavan kuuden kuukauden aikana poistettava kirkon kaikista hallintoelimestä, Ilmo Au sanoo ERR:n haastattelussa.
Viron ortodoksikirkolla on hyvin kiinteät suhteet Moskovan patriarkaattiin. Kaikki kirkon yleiskokouksen päätökset vaativat Moskovan ja koko Venäjän patriarkka Kirillin hyväksynnän ja allekirjoituksen. Kirkolla on nyt siis kuusi kuukautta aikaa luopua näistä siteistä.
Sisäministerin neuvonantajan Ilmo Aun mukaan tehtävä on vaikea mutta ei mahdoton.
– Ortodoksisen kirkon on valittava, kumpaa se haluaa palvella, Jumalaa vai Kremliä, Au sanoi RTT:n haastattelussa.
Lue myös:
Ilmoita asiavirheestä
