Venezuelan luterilainen kirkko kaipaa oikeuden­mukaisuutta ja hyvää hallintoa

Venezuela on vapauttanut poliittisia vankeja sen jälkeen, kun Yhdysvallat vangitsi maata pitkään johtaneen Nicolas Maduron. Vankien läheiset sytyttivät kynttilöitä El Rodeon vankilan ulkopuolella lauantaina 10.1. Kuva: Pedro Mattey / AFP / Lehtikuva

Venezuelan pitkäaikaiset yhteiskunnalliset jännitteet kärjistyivät 3.1., jolloin Yhdysvallat suoritti sinne sotilaallisen iskun.

Sen seurauksena Venezuelan presidentti Nicolás Maduro vaimoineen vangittiin ja kuljetettiin USA:an, jossa he odottavat syytteitä useista rikoksista.

Venezuelan voimahenkilöitä ovat nyt Maduron yhteistyökumppaneina tunnetut varapresidentti Delcy Rodríguez ja sisäministeri Diosdado Cabello.

Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulin asiantuntija Anssi Nurmi tuntee Venezuelan hyvin. Hän työskenteli Noora-vaimonsa kanssa maassa Suomen Lähetysseuran lähettämänä vuodet 2003–2007.

Nurmi kertoo seuranneensa Venezuelan tilannetta tämän jakson jälkeenkin varsin tiiviisti.

Hänen mukaansa tammikuun alun dramaattiset tapahtumat aiheuttivat suurta riemua lähinnä ulkomailla asuvien venezuelalaisten keskuudessa. Venezuelassa reaktiot olivat hillitympiä.

– Epädemokraattisessa maassa on jo pitkään opittu varomaan, mitä kannattaa sanoa ääneen, Nurmi toteaa.

Alkuvaiheen optimismi tuntuu Venezuelassa nyt vaihtuneen varovaisuuteen ja pettymykseen. Mitään todellista vallanvaihtoa ei ehkä tapahtunutkaan.

ANSSI NURMI ei näe viime viikkojen kuohunnalla olleen juurikaan vaikutusta Venezuelan evankelis-luterilaiseen kirkkoon.

Pieni kirkko on jatkanut toimintaansa normaalisti. Jumalanpalveluksia pidetään ja sosiaalista työtä tehdään.

– Kirkko pitää ääntä epäoikeudenmukaisuudesta ja kulkee niiden ihmisten rinnalla, jotka ovat sen vaikutuspiirissä.

Nurmen suhteet maan evankelis-luterilaiseen kirkkoon ovat henkilökohtaisestikin tiiviit, koska sen johtava pappi Gerardo A Hands on Nurmen lapsen kastepappi.

Tätä haastattelua varten Anssi Nurmi on käynyt keskusteluja juuri Handsin kanssa.

– Viesteissään Kotimaan lukijoille hän tuo esiin, että ilmapiiri Venezuelassa on tällä hetkellä jännitteisen odottava. On olemassa toivon kipinä siitä, että voitaisiin vähitellen siirtyä kohti vallanvaihtoa. Kaipuu oikeudenmukaisuuteen ja hyvään hallintoon on suurta. Samoin poliittisten vankien vapauttaminen olisi tärkeä askel eteenpäin.

Anssi Nurmen mukaan Venezuelan tilanteessa keskeinen tekijä on myös talous, joka on pitkään ollut romahdustilassa.

Käytännössä tämä on aiheuttanut suurta köyhyyttä ja ajanut jopa kahdeksan miljoonaa venezuelalaista siirtolaisiksi ympäri maailmaa.

– Gerardo A Hands huomauttaa, että yksittäisten kansalaisten ohella valtava inflaatio vaikuttaa myös organisaatioihin. Venezuelan ev. lut. kirkko saa tukea muun muassa Suomen Lähetysseuralta ja USA:n ELCA-kirkolta. Kun rahan arvo heikkenee hurjaa tahtia, niin kirkon toiminta tulee hyvin haasteelliseksi.

SUURISTA HAASTEISTA huolimatta Anssi Nurmi näkee Venezuelan tulevaisuudessa toivonpilkahduksia. Sen resurssit ovat ensinnäkin suuret.

– Maalla on huomattavien öljyvarojen lisäksi paljon muitakin luonnonvaroja. Venezuela voisi myös olla merkittävä matkailumaa.

Yksi tärkeä tekijä on valtavan suuren siirtolaisväestön mahdollinen paluu kotimaahansa jossakin vaiheessa.

– Kiinnostava näkökulma tässä on sekin, miten esimerkiksi Espanjan palvelualojen käy, jos venezuelalaisia alkaa suurella joukolla lähtemään kotiin. Espanjassa heitä työskentelee erityisen runsaasti.

Nurmi uskoo vahvasti siihen työhön, mitä Venezuelan evankelis-luterilainen kirkko kumppaneineen tekee. Lähetysseura tukee kirkon diakonia- ja perhetyötä sekä psykososiaalista ja hengellistä työtä.

– Hyvä esimerkki vaikuttavasta työstä on poikien turvakoti Casa Hogar. Se tarjoaa lapsille ja nuorille kodinomaista turvaa sekä auttaa heitä suorittamaan koulunsa loppuun.

Työkautensa jälkeen Nurmi on ollut yhteydessä joihinkin turvakodissa asuneisiin, jotka asuvat nykyisin Venezuelan ulkopuolella. Monella asiat näyttävät olevan oikein hyvin.

– Kun ihmisille annetaan mahdollisuuksia, niin aina voi tapahtua jotakin parempaa.

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliImad Haddad vihittiin Jordanian ja Pyhän maan luterilaiseksi piispaksi — Katso kuvat
Seuraava artikkeliAasian nousua tukevat myös sen uskonnot

Ei näytettäviä viestejä