Uusi lakiesitys sallisi viranomaisten sulkea kirkot pandemiatilanteessa — nykyisin päätösvalta asiassa on kirkoilla

Uuden tartuntatauti-lakiesityksen mukaan viranomaiset saisivat esimerkiksi pandemiatilanteessa vallan päättää kirkkojen tilapäisestä sulkemisesta. Kuvassa ehtoollisen viettoa Vihdin kirkossa pandemian aikana. Kuva: Jukka Granström.

Hallituksen esitys uudeksi tartuntatautilaiksi on lausuntokierroksella. Kirkkojen ja uskonnollisten yhteisöjen kannalta olennainen muutos uudessa lakiesityksessä on, että esimerkiksi pandemiatilannetta ajatellen lakiin ehdotetaan nyt säädettäväksi tilojen ja toiminnan väliaikaisesta rajoittamisesta ja kieltämisestä sellaisissa vakavissa terveydenhuollon häiriötilanteissa, joissa muilla keinoilla ei pystyttäisi ehkäisemään riittävän tehokkaasti tartuntatautien leviämistä. Tämä koskisi esityksen mukaan myös uskonnonharjoitukseen käytettäviä tiloja, kuten kirkkoja….

Etkö ole vielä tilaaja?

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!
Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Joko käytit mahdollisuutesi?

Tartu nyt tähän tarjoukseen:
Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 4,90 €/kk kahden kuukauden ajan. Kahden kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90 €/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Oletko jo tilaaja? Kirjaudu tästä

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliVähemmistöuskontojen edustajat vastustavat yhteistä katsomusainetta – Opetusministerin mukaan opetuksen pitää yhdistää, ei eriyttää
Seuraava artikkeliJuha Rintamäki irtisanoutui Helsingin seurakuntayhtymän johtajan virasta

Ei näytettäviä viestejä