KotiUutiset”Uskon Jumalaan, mutta kirkkoon en enää usko” –Seksuaalinen hyväksikäyttö repii Saksan evankelista...
”Uskon Jumalaan, mutta kirkkoon en enää usko” –Seksuaalinen hyväksikäyttö repii Saksan evankelista kirkkoa
Jorma Mattila
Detlev Zander sai kärsiä lapsuudessaan evankelisen lastenkodin raakuuksista. Osa hänen selviämistaistelustaan on ollut kirjan kirjoittaminen. Siinä hän kuvaa romaanin muodossa kokemuksiaan seksuaalisen väkivallan kohteeksi joutumisesta. Kirjan otsikko on suomeksi: ”Ja Jumala katsoi toisaalle. Dieter Z:n tarina. Lapsi helvetissä”. Kuvan kirkko ei liity hyväksikäyttöön.
Kuva: Jorma Mattila
”Uskon Jumalaan, mutta kirkkoon en enää usko”. Näin sanoo Detlev Zander, joka joutui lapsena seksuaalisen hyväksikäytön ja väkivallan uhriksi Stuttgartin lähellä sijaitsevassa evankelisessa lastenkodissa.
Etkö ole vielä tilaaja?
Tutustumistarjous uusille asiakkaille! Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.