Muistotilaisuuden puheet käsittelivät edesmenneen värikästä elämää. Oli loppukesän lämmin päivä. Pihalta kuului lasten leikeistä syntyneitä iloisia ääniä. Minua harmitti, että lapsilta jäivät kuulematta heidän papastaan kertovat muistot.
Sitten ymmärsin, että näin on hyvä. Lapsille jäävät mieleen hauskat hetket muistojuhlasta. Papan kuolemaa on jo surtu ja häntä on muisteltu. On aika palata takaisin leikkeihin.
Meillä aikuisilla iloon palaaminen tapahtuu hitaammin. Se on ymmärrettävää, sillä vuosikymmenten myötä elämässä on ollut muitakin menetyksiä. Niistä on voinut jäädä arpia. Suru nostaa pintaan vanhoja suruja.
Psalminkirjoittajaa vapaasti lainaten joskus sitä huutaa avuksensa Jumalaa. Pyytää, että Hän täyttäisi palvelijansa ilolla. Tai antaisi siitä edes maistiaisia.
Muistotilaisuudessa pidettiin edesmenneestä monta koskettavaa puhetta. Kerrottiin kesästä, joka Lauri Viidan runon mukaan jatkuu kuolemankin jälkeen. Samasta kesästä, elämän jatkumisesta, kertoivat pihalla leikkivät lapsenlapset.
***
Uuden tilaajan etu: Ensimmäinen kuukausi vain 1€!
Innostutko ajankohtaisista aiheista ja laadukkaasta merkityksellisestä sisällöstä? Jos et ole vielä Kotimaan digitilaaja, nyt on loistava hetki tutustua mediaan ja aloittaa tilaus. Saat ensimmäisen kuukauden erikoishintaan vain 1€, ja pääset syventymään kiinnostavaan sisältöömme välittömästi.
Erikoistarjous on voimassa vain rajoitetun ajan ja ainoastaan uusille asiakkaille.
Kuukauden tutustumisjakson jälkeen Kotimaan digitilaus jatkuu automaattisesti hintaan 9,90€/kk, voit perua tilauksen koska tahansa ennen seuraavan laskutuskauden alkua.
Ota kaikki irti Kotimaasta – napsauta tästä!
Ilmoita asiavirheestä

