Takteen akateemikko, tekstiilitaiteilija Vuokko Nurmesniemi on kuollut 96-vuotiaana Helsingissä. Asiasta kertoi STT.

Nurmesniemi tuli tunnetuksi etenkin Marimekon suunnittelijana ja oman Vuokko Oy:nsä tuotannosta. Nurmesniemi toi pukeutumiseen rohkeasti suuria ja kirkkaita väripintoja. Hän uudisti naisten vaatetusta poistamalla laskoksia, minimoimalla saumojen määrää ja korvaamalla napit vetoketjuilla, painonapeilla ja tarroilla.
Kirkon puolella Nurmesniemi tunnetaan naispappien ensimmäisen virka-asun ”Vuokon” suunnittelijana. Nelinkertaisesta villakankaasta ommeltu asu oli tyyliltään iätön, mutta poikkesi paljon miespappien asusta.
”Vuokkoa” on käytetty vuodesta 1987 alkaen ja käytetään edelleen, vaikka 2010 naispapit saivat uuden virka-asun Valonsäteen. Vuonna 2022 naispapit saivat luvan käyttää myös miespappien käyttämää papintakkia eli kaftaania.
Nurmesniemi sai työstään lukuisia palkintoja ja tunnustuksia. Taiteen akateemikon arvonimen hän sai lokakuussa 2007. Hän oli Taideteollisen korkeakoulun kunniatohtori. Vuonna 1986 hän sai Ruotsin kuninkaan myöntämän pohjoismaisen taiteen Prinssi Eugenin mitalin.
Ilmoita asiavirheestä

