Lainopettajilla ja fariseuksilla on ollut innostava aamu. He ovat onnistuneet saamaan kiinni avionrikkojanaisen. Tämän avulla he olettavat voivansa pyydystää vielä vähän suuremman saaliin: Jeesuksen. Ilmeisesti aviorikoksen toinen osapuoli on ollut vikkelämpi jaloistaan tai sitten moraalinvartijat eivät olleetkaan niin kiinnostuneita oikeudenmukaisesta tuomiosta.
Jeesuksella on temppelissä raamattuopetus kesken, kun nainen raahataan hänen eteensä. Tarkalleen ottaen Jeesus ei toiminut missään sellaisessa roolissa, jossa hänen tehtäviinsä olisi kuulunut esittää tuomioita avionrikkojille, mutta sellaista häneltä nyt penätään. Oikeustapaus näyttää selvältä: Nainen on syyllistynyt todistettavasti aviorikokseen, josta Mooseksen laki määrää kuolemantuomion kivittämällä.
Rooman vallan alaisuudessa juutalaisilla ei ollut oikeutta antaa eikä toteuttaa kuolemantuomioita. Spontaaneja kivittämisiä kuitenkin toisinaan tapahtui. Mikäli nainen olisi kivitetty, lainopettajat ja fariseukset olisivat voineet saada Jeesuksen hankaluuksiin viranomaisten edessä. Mikäli Jeesus taas olisi kieltänyt kivittämisen, hän olisi asettunut vastustamaan Mooseksen lakia ja päätynyt yhä pahempiin vaikeuksiin juutalaisten uskonoppineiden kanssa.
Jeesus ei reagoi tuomion kärttäjien kiihkeään vimmaan vaan istuu kaikessa rauhassa piirrellen sormellaan maahan. Lopulta hän nousee ja käskee laittaa tuomion täytäntöön: ”Se teistä, joka ei ole tehnyt syntiä, heittäköön ensimmäisen kiven.” Nainen siis ansaitsee tuomionsa. Enää tarvitaan se yksi synnitön, joka voisi aloittaa.
Jeesus istuu takaisin alas ja jatkaa maahan piirtelyä, mutta yksikään kivi ei lennä. Vanhimmista alkaen kivittäjät poistuvat paikalta.
Paikalle jää kuitenkin yksi, joka olisi voinut heittää sen ensimmäisen kiven. Hän ei kuitenkaan etsi syntisiä tuomitakseen heidät vaan voidakseen armahtaa. Syntinen on tuotu oikeaan paikkaan, koska Jeesus ottaa mieluummin ristillä päälleen hänen syntinsä, kuin heittää ensimmäisen kiven.
Siksi hän sanoo: ”En tuomitse minäkään. Mene, äläkä enää tee syntiä.”
Pohdittavaksi: Mitä Jeesuksen sanat ja toimittavat osoittavat hänen suhtautumisestaan syntiin? Entä syntiseen?
5. sunnuntai helluntaista: Armahtakaa!
Tekstit: Ps.13:6, Ps. 13:2–6, Room. 14:11, 2. Sam. 12:1–10, 13, Room. 2:1–11, Joh. 8:2–11.
Liturginen väri on vihreä.
Alttarilla on kaksi kynttilää.
Kolehti on seurakunnan päätettävissä.


