Vanhoillislestadiolaisten kansainväliseen lähetystyöhön suunnatut englanninkieliset internetsivut on julkistettu osoitteessa kingdomofpeace.net. Hankkeen takana ovat Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys (SRK) sekä sen sisarjärjestöt Sveriges Fridsföreningars Centralorganisation (SFC) Ruotsista ja Laestadian Lutheran Church (LLC) Pohjois-Amerikasta.
SRK:n tiedotteen mukaan uusi sivusto vastaa kuukausittain tuhansien netistä tietoa hakevien tarpeeseen saada tietoa siitä, mistä löytyy Jumalan valtakunta, mitä tarkoittaa parannus ja miten voi saada synnit anteeksi. Sivujen tarkoitus on saattaa Jumalan sanan mukainen opetus eri puolilla maailmaa elävien, uskonasioista kiinnostuneiden ihmisten löydettäväksi sekä kutsua heitä sanan kuulemiseen ja henkilökohtaiseen parannukseen.
Uusilla verkkosivuilla on SRK:n mukaan sekä opillista sisältöä että henkilökohtaisia kertomuksia. Tulevaisuudessa pyritään siihen, että sivustolla voi kuunnella myös reaaliajassa saarnoja eri kielillä. Alkuvaiheessa sivusto on englanninkielinen, mutta jatkossa se tulee palvelemaan SRK:n mukaan myös muunkielisiä vierailijoita.
Verkkosivujen kehityksestä vastaa pääosin vapaaehtoisista koostuva työryhmä.
Vanhoillislestadiolaisuus levisi jo 1800-luvulla Ruotsista ja Suomesta Norjaan, Viroon ja Pohjois-Amerikkaan. Eräisiin muihin Euroopan maihin herätysliike on levinnyt 1900-luvulla. Seuratoimintaa on nykyisin Espanjassa, Isossa-Britanniassa, Latviassa, Norjassa, Ruotsissa, Saksassa, Sveitsissä/Ranskassa, Unkarissa, Venäjällä ja Virossa.
1990-luvulta lähtien vanhoillislestadiolaisia yhteisöjä tai seurakuntia on SRK:n verkkosivujen mukaan syntynyt seuratoiminnan ja lähetystyön seurauksena myös Etelä-Amerikan Ecuadoriin ja eräisiin Afrikan maihin: Ghanaan, Gambiaan, Guineaan, Keniaan, Ruandaan, Senegaliin, Sierra Leoneen ja Togoon. Aasiassa seuratoimintaa on Pakistanissa.
Eri maissa tehtävää seuratoimintaa järjestävät ja tukevat SRK ja sen sisarjärjestöt.
SRK ei ole Suomen evankelis-luterilaisen kirkon virallinen lähetysjärjestö.
Lue myös: Vanhoillislestadiolainen rippikoulu pyörähti käyntiin Keniassa – Opettajina on suomalaisia
Ilmoita asiavirheestä

