Soinin kirkko on suntio Juha Akonniemelle kotoisa ja lämmin paikka – kirkon harvinaisuus on vaivaisakka

Seurakuntamestari Juha Akonniemen mukaan Soinin kirkossa huomio kiinnittyy ensimmäisenä saarnastuoliin ja alttaritauluun. Kuva: Tomi Olli

Soinin kirkko on tärkeä paikka seurakuntamestari Juha Akonniemelle, sillä hän on kotoisin Soinista. Lapsuudesta hänen mieleensä jäivät erityisesti kirkossa järjestetyt Kauneimmat joululaulut -tilaisuudet.

– Kirkko oli silloin aina ääriään myöten täynnä, käytäville oli tuotu lisätuolejakin. Pidin muutoinkin joululauluista, ja yritin myös laulaa mukana.

Akonniemi sai sysäyksen seurakunnalliselle alalle äidiltään.

Hän kysyi, olisinko kiinnostunut lähtemään suntiokoulutukseen. Jäin miettimään asiaa, ja vaihtoehto alkoi tuntua oikealta. Opiskelupäätökseen vaikutti myös se, että hengelliset asiat olivat lähellä sydäntäni.

Hän aloitti työt vuonna 1990 Lappajärven seurakunnassa. Synnyinpitäjänsä seurakunnan palkkalistalle Akonniemi siirtyi vuonna 2011. Soinin kirkkoa hän kuvailee kotoisan lämpimäksi paikaksi.

– Ihmiset tuntevat Soinissa varsin hyvin toisensa, sillä kyseessä on pieni pitäjä. Tämä taas synnyttää kotoisan tunnelman, tuttujen seurakuntalaisten parissa on turvallista ja hyvä olla.

KIRKON YKSITYISKOHDISTA Juha Akonniemen huomio kiinnittyy eniten kookkaaseen alttaritauluun ja saarnastuoliin.

Suurin katseiden kerääjä on kuitenkin kirkon vieressä sijaitsevan tapulin vaivaisakka, joka on tiettävästi Suomen ainoa. Vaivaisakan veisti vuonna 1854 tukista Matti Taipale.

– Vaivaisakan luona otetaan paljon valokuvia. Niin pelkästä akasta kuin myös poseerauskuvia akan kanssa. Kuvaajat ovat pääasiassa Soinin ulkopuolelta.

”Koska Soini on pieni paikkakunta, ovat monet vainajat myös minulle tuttuja”

TYÖTÄÄN SUNTIONA Akonniemi kuvailee mukavan vaihtelevaksi, sillä siihen kuuluvat niin nurmikon leikkaus, lumen luonti kuin iloitsevien ja surevien kohtaaminen.

– Puhuttelevimpia hetkiä ovat hautajaiset, joissa vastassa on aina läheisten suru. Koska Soini on pieni paikkakunta, ovat monet vainajat myös minulle tuttuja.

Tunteet ovat helposti pinnassa myös Akonniemellä. Silloin hän muistaa esihenkilön neuvon, jonka mukaan on hyvä elää ilossa ja surussa. Surun näyttäminen on luonnollista

– Pyydän myös rukouksessa voimia tällaisiin tilanteisiin.

AKONNIEMEN MIELEEN on jäänyt myös tapaus, joka hämmentävyydestään huolimatta päättyi hyvin.

– Laskettaessa vainajaa hautaan putosivat erään kantajan silmälasitkin sinne. Onneksi liinat olivat edelleen kiinni, arkku saatiin nostettua helposti takaisin ylös. Sen jälkeen nostin silmälasit haudasta haravan avulla.

Monet kohtaamiset ihmisten kanssa ovat myös tuoneet hyvää mieltä.

– Tuntuu hyvältä, jos huomaan saavani toiselle ihmiselle tuotua positiivisuutta. On myös todella lämmittävää kuulla toisinaan hyvää palautetta tilaisuuksien hoidosta.

Soini Church 2017. Santeri Viinamäki / Wikimedia Commons.

Soinin kirkko

– Valmistunut 1793

– Pohjalaistyylisen puisen ristikirkon on suunnitellut Yrjänä Lepistö.

– Kirkon tapulin seinustan vaivaisakka lienee ainoa vaivaisakka Suomessa

Juha Akonniemi

– Seurakuntamestari

– Aloitti työt vuonna 1990

– Kokee työn rikkautena sen monipuolisuuden. Haluaa myös koko ajan oppia uutta.

***

Uuden tilaajan etu: Ensimmäinen kuukausi vain 1€!

Innostutko ajankohtaisista aiheista ja laadukkaasta merkityksellisestä sisällöstä? Jos et ole vielä Kotimaan digitilaaja, nyt on loistava hetki tutustua mediaan ja aloittaa tilaus. Saat ensimmäisen kuukauden erikoishintaan vain 1€, ja pääset syventymään kiinnostavaan sisältöömme välittömästi.

Erikoistarjous on voimassa vain rajoitetun ajan ja ainoastaan uusille asiakkaille.

Kuukauden tutustumisjakson jälkeen Kotimaan digitilaus jatkuu automaattisesti hintaan 9,90€/kk, voit perua tilauksen koska tahansa ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Ota kaikki irti Kotimaasta – napsauta tästä!

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliKirkot voivat tarjota pakolaiselle yhteisön – pakolaisten ja maahanmuuttajien integroiminen kirkkojen elämään voi tuoda Euroopan kirkoille kaivattua piristystä
Seuraava artikkeliUjosta pojasta kasvoi uljasääninen laulaja ja kaikkien tuntema kanttori

Ei näytettäviä viestejä