
Pääkaupunkiseudun evankelis-luterilaisen seurakunnilla oli viime vuonna yhdessä Kevan, entiseltä nimeltään kuntien eläkevakuutuksen, kanssa oma rekka Helsinki Pride-kulkueessa. Tänä vuonna Helsinki Pride -yhteisö ei myönnä seurakunnille oikeutta osallistua rekalla kulkueeseen.
– Kirkolliskokouksen avioliittoa koskeva kielteinen päätös aiheutti paljon pahaa mieltä yhteisössämme. Olisi ollut outoa antaa tässä tilanteessa seurakunnille mahdollisuus omaan rekkaan, Helsinki Priden -yhteisön toiminnanjohtaja Annu Kemppainen sanoo.
Kirkolliskokous päätti viime viikolla, ettei se hyväksy piispojen esitystä kahden mallin avioliittokäsityksestä.
– Koska kirkko ei kohtele yhdenvertaisesti sukupuolivähemmistöjä, emme tahdo antaa sille Pride-kulkueessakaan niin isoa näkyvyyttä. Tahdomme, että kaikilla kulkueeseen osallistujille kulkue on turvallinen tila.
Annu Kemppaisen mukaan rekkoja annetaan pääyhteistyökumppaneille. Viime vuonna myönnetty yhteinen rekka pääkaupunkiseudun evankelis-luterilaisille seurakunnille ja Kevalle oli jo siinä mielessä poikkeus, että seurakunnat ovat Priden kanssa yhteisökumppaneita, eivät pääyhteistyökumppaneita.
Annu Kemppainen toteaa, että yhteistyötä seurakuntien kanssa tehdään kuitenkin ympäri vuoden erityisesti sateennuorisotyön tiimoilta. Lisäksi seurakunnat järjestävät ohjelmaa Helsinki Pride -viikolla.
Pride-kulkue järjestetään tänä vuonna Pride-viikon yhteydessä lauantaina 28. 6. Viime vuonna kulkueeseen osallistui noin 100 000 ihmistä ja rekkoja oli 14.
Ilmoita asiavirheestä
