Helsingin seurakuntayhtymä on myynyt Pihlajamäen kirkon Suomen etiopialaisortodoksien yhteisölle. Malmin seurakunta luopui Pihlajamäen kirkosta, koska Helsingissä on liikaa korjausta vaativia kirkkokiinteistöjä suhteessa jäsenmäärään. Pihlajamäen kirkosta tulee Suomen etiopialaisortodoksien ensimmäinen oma kirkko.
Malmin seurakuntaneuvosto päätti Pihlajamäen kirkosta luopumisesta joulukuussa viime vuonna.
‒ Eiväthän luopumiset koskaan tunnu mukavalta. Aina olisi helpompaa, jos voisi vain laajentaa. Joskus luopuminen on välttämätöntä, kun halutaan toimia vastuullisesti tulevia sukupolvia ajatellen, kertoo Malmin seurakunnan kirkkoherra Elina Perttilä.
Perttilä kertoo, että seurakuntaneuvosto sitoutui luopumiseen saatuaan tiedon Malmin kirkon remontoinnista.
‒ Malmin kirkko on seurakuntamme pääkirkko. Sen remontointi oli välttämätöntä, koska kirkko oli huonossa kunnossa. Yksi seurakunta ei voi käyttää remonttirahoja kohtuuttomasti, Perttilä sanoo.
Hän korostaa, että on aina parasta, jos kirkkorakennus säilyy kristittyjen jumalanpalveluskäytössä ja siksi seurakuntaneuvosto oli valmis luopumaan Pihlajamäen kirkosta lyhyellä aikataululla, jos ja kun löytyy kristillinen yhteisö ostajaksi.
‒ Huonoin vaihtoehto olisi rakennuksen jääminen tyhjilleen. Kuitenkaan emme voi pitää kiinni kaikesta mahdollisesta, koska meidän vastuullamme on, että lapsillamme ja lapsenlapsillamme on käytössään hyväkuntoisia ja remontoituja kirkkoja, Perttilä sanoo.
Pihlajamäen kirkon myynnistä päätti Helsingin seurakuntayhtymän yhteinen kirkkovaltuusto.
PIHLAJAMÄEN KIRKON osti Etiopian ortodoksinen Tewahedo -yhdyskunta, joka on rekisteröity Suomessa vuonna 2004. Etiopia on yksi vanhimpia kristillisiä maita ja sen ortodoksikirkko kilpailee maailman vanhimman kristillisen kirkkokunnan asemasta yhdessä Egyptin ja Armenian kanssa. Suomessa asuu noin tuhat etiopialaista ortodoksia.
Etiopialaisella yhteisöllä ei ole ollut Suomessa omia kirkkotiloja. Kirkkoja on lainattu sekä Suomen evankelisluterilaiselta että ortodoksiselta kirkolta jumalanpalveluksiin ja juhlin.
‒ Prosessi on ollut todella pitkä ja on hienoa, että se on saatu nyt päätökseen, kertoo yhteisön pappi Kesis Lema Besufikad.
Hän kertoo iloitsevansa koko yhteisön kanssa siitä, että Suomen etiopialaisortodoksit viimein saavat oman kirkkotilan Pihlajamäen entisestä luterilaisesta kirkosta.
Etiopia on Afrikan toiseksi väkirikkain maa noin 139 miljoonalla asukkaallaan Nigerian jälkeen. Etiopian perinteinen valtauskonto on ortodoksisuus. Arviot ortodoksien määrästä vaihtelevat, hieman alle puolet etiopialaisista on ortodokseja. Noin kolmannes Etiopian väestöstä on muslimeja ja noin viidennes protestantteja. Etiopiassa vuonna 1959 perustettu luterilainen Mekane Yesus -kirkko on maailman suurin luterilainen kirkko, jolla on noin 15 miljoonaa jäsentä. Muun muassa Suomen Lähetysseura tekee yhteistyötä ja tukee Mekane Yesus-kirkon toimintaa.
Etiopian ortodoksikirkko kuuluu itäisiin eli orientaaliortodoksisiin kirkkoihin, jotka erotettiin tai erosivat opillisten ristiriitojen vuoksi ortodoksisesta kirkosta Khalkedonin kirkolliskokouksessa vuonna 451. Orientaaliortodoksit kannattivat oppia Kristuksen vain yhdestä, jumalallisesta, luonnosta (ns. monofysitismi), mikä tuomittiin harhaopiksi Khalkedonin kokouksessa. Opillisia ristiriitoja on selvitetty ja ne on todettu osin väärinymmärryksiksi, mutta ehtoollisyhteys orientaaliortodoksisilla kirkoilla on vain keskenään.
Uutista on korjattu 18.6. klo 8:25. Jutun alkuun on nyt korjattu kirkon myyjäksi Helsingin seurakuntayhtymä, ei Malmin seurakunta, kuten aikaisemmin virheellisesti kerrottiin. Klo 10.58 lisätty yhteisön papin kommentti juttuun. 22.6. klo 8.35 korjattu Etiopian väkiluku, joka on 139 miljoonaa, ei 138 000.
Lue myös:
Mikkelin Pitäjänkirkossa lauletaan joululauluja heinäkuussa bilebändin säestyksellä
Espoo vie Suvivirsi-kiistan hallinto-oikeuteen
Ilmoita asiavirheestä

