Muistokirjoitus: Pekka Mäntymaa 1941-2025

Risti ja kaksi pientä oksalla istuvaa kivilintua hautakivellä.
Kuva: Jukka Granström

Kanttori director cantus & director musices Pekka Mäntymaa kuoli Oulussa 84 vuoden ikäisenä 1.6. 2025.

Pekka Mäntymaa muistetaan kanttorina, urkurina, kuoronjohtajana, säveltäjänä ja opettajana. Musiikki ja kirkollinen perinne tulivat tutuiksi jo lapsuuden kodissa. Hänen isänsä Juho Mäntymaa toimi Tuiran seurakunnan kanttorina. Pekka jatkoi tätä arvokasta perinnettä valmistuttuaan Sibelius-Akatemiasta kanttoriurkuriksi.

pekka mäntymaa

Oulussa Mäntymaa teki pitkän ja vaikuttavan uran. Hän työskenteli Tuiran seurakunnan kanttorina vuodesta 1969 sekä Oulun tuomiokirkon urkurina 1987–1989. Vuonna 1969 hän perusti Tuiran Kamarikuoron, jota johti kahden vuosikymmenen ajan. Hänen johdollaan kuoro tunnettiin laajasta ja kunnianhimoisesta ohjelmistosta, suurista kirkkomusiikkiteoksista sekä konserttimatkoista ympäri Eurooppaa. Kuoro voitti Pekan johdolla muun muassa Tampereen Sävelen kuorokilpailun vuonna 1975 ja valittiin katselmuksen parhaaksi kuoroksi. Mäntymaa sävelsi kuorolleen useita teoksia, joista merkittävin on neliosainen ”Elämän seppele”.

Mäntymaa kuljetti mukanaan kirkkomusiikin suurteoksia, Bachin Johannes-passiota ja Mozartin Requiemia, kaikkiaan kolmessa tuomiokirkkoseurakunnassa. Oulun jälkeen Lapuan tuomiokirkon kanttorina ja Tampereen tuomiokirkossa, jossa hän toimi kamarikuoro Cantionalen johtajana ja tuomiokirkon kanttorina. Mäntymaa toi ohjelmistoihin paljon omia sävellyksiään ja musiikillisia valintojaan ja korosti a cappella -teosten merkitystä. 

Mäntymaa tunnettiin lämminhenkisenä, kannustavana ja vaativana johtajana, jonka taiteellinen näkemys ja ihmisläheinen ote jättivät jäljen erityisesti Oulun että Tampereen kirkkomusiikkiin. Kuorot julkaisivat Mäntymaan johdolla useita levytyksiä, joista viimeinen oli Cantionalen kanssa tehty Elämän seppele (2000).  

Mäntymaa jäi eläkkeelle Tampereen tuomiokirkosta 2004. Hän jatkoi vielä eläkkeellä kuorotoimintaa ja johti muun muassa Herättäjä -yhdistyksen valtakunnallista kuoroa vuosien ajan.

Pekka Mäntymaa vietti eläkepäivänsä vaimonsa Mirjamin kanssa heille rakkaassa Lapuan Marielundin kodissaan, jossa hän käytti energiaansa erilaisiin rakennusprojekteihin ja fyysiseen työhön.

Pekka Mäntymaa oli lempeä ja rakastava isä, ja kodin ulkopuolella sosiaalisesti lahjakas ja pidetty henkilö.

Rakkaan puolisonsa lisäksi Pekka Mäntymaata jäävät kaipaamaan viisi lasta kahdesta avioliitosta ja yhdeksän lastenlasta sekä suuri joukko ystäviä, kollegoja ja musiikinystäviä.

Alina Snellman
Kirjoittaja on Pekka Mäntymaan tytär

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliMikkelin tuomiokirkko peruskorjataan kolmessa vaiheessa
Seuraava artikkeliKirkkomuusikko Seppo Murto on tehnyt toisen elämäntyön useiden kuorojen johtajana: ”Paras kutsu kirkkoon on hyvin esitetty musiikki”

Ei näytettäviä viestejä