Lepakkolöytö vaikuttaa historiallisen hirsitalon purkamiseen Nokialla

Lepakko siive avoinna lautakasan reunalla.
Pohjanlepakko on Suomen yleisin lepakkolaji, ja se on luokiteltu elinvoimaiseksi. Kuva: Jaan Künnap / Wikimedia Commons

Yllättävä käänne hidastaa Maurin seurakuntatalon purkamista Nokialla. Vanhan hirsitalon rakenteista on nimittäin löytynyt noin 20 yksilön pohjanlepakoiden lisääntymisyhdyskunta. Rakennuksesta löytyi myös lepakoiden poikasia sekä yksittäinen siippalajin edustaja, Nokian seurakunta tiedottaa.

Kartoituksen perusteella rakennus täyttää lepakoiden lisääntymis- ja levähdyspaikan kriteerin. Niinpä rakennuksen purkaminen ja peruskorjaaminen edellyttää Lupa- ja valvontaviraston poikkeamislupaa.

Seurakunta on jo aiemmin päättänyt 1700-luvulla rakennetun talon purkamisesta sisäilmaongelmien vuoksi. Seurakunnan tiedotteessa talousjohtaja Ville Lehtonen sanoo, että seurakunta arvioi nyt uudelleen rakennuksen tulevaisuutta.

– Rakennuksen kuntoa ja turvallisuutta seurataan, ja jatkotoimenpiteistä päätetään myöhemmin. Luontoarvot ovat seurakunnalle ensisijaisen tärkeitä. Asiassa täytyy edetä harkiten.

Rakennuksen sisätiloissa jatketaan kuitenkin tiedotteen mukaan sellaisia purkutöitä, jotka eivät asiantuntija-arvion mukaan häiritse lepakoita tai vaaranna niiden suojeltuja lisääntymis- ja levähdyspaikkoja.

Pohjanlepakko on Suomen yleisin lepakkolaji, ja se on luokiteltu elinvoimaiseksi. Kaikki Suomessa tavattavat lepakot ovat luonnonsuojelulailla rauhoitettuja.

Lue lisää seurakuntien kiinteistöistä:

Valkeakosken kirkon säilyttämistä kannattaa nimekäs joukko tukijoita

Suomesta katoaa jopa 8 000 rakennusta vuodessa – tutkija vertaa ilmiötä luontokatoon

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliSacrumin kivijalkakauppa sai siunauksen
Seuraava artikkeliKonservatiivisen kirkon piispaksi Norjassa vihitty suomalainen Markus Snellman ei halua sekaantua Suomen kirkolliseen tilanteeseen

Ei näytettäviä viestejä