Kirkon palvelukeskus on käynnistänyt markkinavuoropuhelun, joka koskee kirkon ja seurakuntien taloushallinnon ydinjärjestelmän hankintaa. Hankintaan liittyvään markkinavuoropuheluun ilmoittautui määräaikaan mennessä 11 yritystä. Määräaika päättyi perjantaina 17.4.
Hankinta liittyy nykyisin käytössä olevan SAP-taloushallintajärjestelmän versiotuen päättymiseen vuoden 2030 lopussa. Järjestelmä on käytössä seurakuntatalouksissa, hiippakunnissa, kirkon keskusrahastossa ja kirkon eläkerahastossa. Sillä hoidetaan kirjanpito, ostolaskut, ostoreskontra, myyntilaskutus, myyntireskontra, käyttöomaisuuskirjanpito sekä näihin liittyvä maksuliikenne.
Markkinavuoropuhelun avanneen ilmoituksen mukaan varsinainen kilpailutus voidaan tehdä joko teknologianeutraalisti tai perustellusta syystä se voidaan rajata SAP-teknologiaan.
Mikäli teknologiarajausta pidetään perusteltuna, kilpailutus kohdistuu SAP-ratkaisun päivitykseen ja toteutuskumppanin valintaan. Muussa tapauksessa kilpailutus toteutetaan avoimena kaikille toimittajille, mukaan lukien SAP-teknologiaa hyödyntävät ratkaisut.
Ilmoituksen mukaan kilpailutus toteutetaan ”suurella todennäköisyydellä kilpailullisena neuvottelumenettelynä hankintalain periaatteita noudattaen”.
TAVOITTEENA ON myös lisätä automatisoitujen prosessien määrää. Nykyisessä järjestelmässä on jo osittain automatisoituja prosesseja, mutta ne sisältävät edelleen manuaalisia työvaiheita, poikkeusten selvittelyä ja hajanaisia käytäntöjä eri palvelualueiden välillä.
Hankepäällikkö Anette Tolvanen Kirkon palvelukeskuksesta kertoo, että esimerkiksi ostolaskujen käsittelyä on automatisoitu tekoälyavusteisesti. Markkinavuoropuhelun aikana etsitään malleja muista organisaatioista, miten ne ovat hyödyntäneet teknologista kehitystä viime vuosina.
− Asiaa konkretisoidaan myös seurakuntakäyttäjille suunnatulla käyttäjäkyselyllä, jolla selvitämme prosesseihin liittyviä pullonkauloja, Tolvanen kertoo. Hän vastasi Kotimaan esittämiin kysymyksiin sähköpostilla.
Kuinka isosta hankinnasta on kyse euromääräisesti?
− Hankinnan arvoon vaikuttaa useita eri tekijöitä, joita pyrimme konkretisoimaan tämän kevään. Kyse on kuitenkin huomattavan suuresta hankinnasta sekä taloudellisesti että toiminnallisesti.
KÄYTÖSSÄ OLEVA SAP-taloushallintajärjestelmä on SAP SE:n tuote. Se on globaali pörssiyritys, jonka pääkonttori on Saksan Walldorfissa. Vuoden 2024 tammikuussa yhtiö maksoi 220 miljoonan dollarin korvaukset lahjuksista, joita sen Etelä-Afrikassa toimineet myyntiedustajat olivat antaneet 2010-luvulla eteläafrikkalaisille ja indonesialaisille viranhaltijoille.
Yhtiö sopi korvauksista Yhdysvaltain oikeusministeriön, Yhdysvaltain arvopaperi- ja pörssikomission (SEC) ja Etelä-Afrikan kansallisen syyttäjäviranomaisen kanssa. Yhtiö tiedotti myös itse korvaussopimuksesta. Samalla se ilmoitti irrottautuneensa asiaan liittyvistä tahoista ja tehostaneensa sisäisiä valvontamekanismeja.
Lue myös:
Kipan johtaja suhtautuu kannanottoon myönteisesti: Kipaa tulisi kehittää seurakuntien kanssa
Ilmoita asiavirheestä

