Helsingissä vuoden 2024 alussa aktivoitunut messuyhteisö Arkki jatkaa toimintaansa tänä syksynä. Ensimmäiseen jumalanpalveluskeen Munkkiniemen kirkkoon 10.9. saapui vieraaksi Elokapinan edustajia.
Arkki-yhteisön teologisilla linjauksissa korostuu heidän sivujensa mukaan ”anarkismi ja rakkaus”. Periaatteissaan yhteisö kertoo sitoutuvansa anarkistisuuteen, antikapitalistisuuteen, ei-hierarkkisuuteen ja muun muassa ekoteologiaan. Vaikuttavat henkilöt Arkki-messun takana ovat teologitaiteilija Kai Sadinmaa, feministiseen teologiaan erikoistunut tohtori sekä pappi Anni Tsokkinen, pappi ja valokuvaaja-kirjoittaja Heikki Nenonen.
Anni Tsokkinen kertoo Kotimaalle, että Arkki-messuyhteisö sai syntynsä siitä mietinnästä, mitä kristitty voisi tehdä palavassa maailmassa, joka kulkee kohti tuhoaan.
– Monella on halu tehdä jotain. On tärkeää kokoontua keskustelemaan maailman ongelmista yhdessä.
Keskustelin ja pohtimisen lisäksi oli alusta pitäen selvää, että olisi arvokasta kokoontua myös yhteiselle ehtoolliselle. Tsokkinen painottaa, että siinä on samalla linkki kristinuskon ytimeen.
– Olemme tavoittaneet paljon sellaista joukkoa, joilla ei ole mutkatonta kirkkoyhteyttä tai omaa messuyhteisöä. Moni on kertonut tulleensa ensimmäistä kertaa messuun.
Sekä Tsokkinen että Sadinmaa linjaavat, että vaikka mukana on ollut myös ”seurakunnan vakiokävijäporukkaa”, on Arkki-messu kutsunut koolle erityisesti niitä, jotka eivät tunne oloaan kotoisaksi nykyisenkaltaisessa jumalanpalveluksessa.
Tsokkinen korostaa, että yksi vieraannuttava tekijä on kieli.
– Minä olen puhunut paljon kirkon kielestä, joka on todella patriarkaalista. Yksi tärkeä asia yhteisössä onkin ei-hierarkkinen kieli.
Toteutus noudattaa ”vapautuksen teologialle uskollista linjaa”
SYKSYN ENSIMMÄISELLÄ messukerralla vieraaksi saadaan Elokapinan edustajia. Luvassa on keskustelua maapallon suojelemisesta. Tsokkinen uskoo keskustelusta tulevan innostavaa.
– Monet haluavat kuulla ihmisiä, jotka asettavat itsensä alttiiksi kritiikille ja väkivallalle. Se on mielettömän hieno asia.
Myös Kai Sadinmaa odottaa syksyn ensimmäistä messukertaa innolla.
– Olemme alusta asti houkutelleet kirkkoon väkeä, joka kaipaa toisenlaista sanoitusta kristilliseen touhuun.
Sadinmaan mukaan messu pitää sisällään ehtoollisen, mutta muuten toteutus noudattaa ”vapautuksen teologialle uskollista linjaa”. Sadinmaan mukaan tämä ilmenee esimerkiksi niin, että joukko on tehnyt tekstejä itse.
– Olemme muotoilleet itse uudelleen myös ehtoolliseen liittyviä tekstejä. Saarnan tilalla on puolestaan aina alustus ja keskustelu mahdollisten vieraiden kanssa.
HEIKKI NENONEN kuvailee Arkki-messua yhteiskunnalliseksi jumalanpalvelukseksi, josta löytyy myös ”snadisti anarkismia”.
– Ja eikö jumalanpalvelus itsessään ole yhdenlainen anarkistinen vastarintaliike sekulaarissa yhteiskunnassa?
Nenonen pitää tärkeänä sitä, että yhteiskunnallisista teemoista ei kirkossa vaieta.
– Kaikki, mikä on teologista, on myös poliittista.
***
Uuden tilaajan etu: Ensimmäinen kuukausi vain 1€!
Innostutko ajankohtaisista aiheista ja laadukkaasta merkityksellisestä sisällöstä? Jos et ole vielä Kotimaan digitilaaja, nyt on loistava hetki tutustua mediaan ja aloittaa tilaus. Saat ensimmäisen kuukauden erikoishintaan vain 1€, ja pääset syventymään kiinnostavaan sisältöömme välittömästi.
Erikoistarjous on voimassa vain rajoitetun ajan ja ainoastaan uusille asiakkaille.
Kuukauden tutustumisjakson jälkeen Kotimaan digitilaus jatkuu automaattisesti hintaan 9,90€/kk, voit perua tilauksen koska tahansa ennen seuraavan laskutuskauden alkua.
Ota kaikki irti Kotimaasta – napsauta tästä!
Ilmoita asiavirheestä

