Hyvinkään alueellisessa krematoriohankkeessa on jouduttu ottamaan tuumaustauko

tuhkauurna lasketaan hautaan
Tuhkausten osuus hautauksista kasvaa koko ajan. Kuvituskuva, joka ei liity Hyvinkään alueelliseen krematoriohankkeeseen Kuva: Aarne Ormio

Keskisellä Uudellamaalla on edelleen halua jatkaa alueellisen krematorion edistämistä, vaikka merkittävä osa alueen seurakunnista on jättäytynyt pois hankkeesta. Hyvinkään seurakunnan johdolla vedetyssä hankkeessa ovat edelleen mukana Järvenpään, Tuusulan ja Hausjärven seurakunnat.

Hautaustoimen päällikkö Markku Husso kertoo, että koska seurakuntien kiinnostus on ollut toivottua vähäisempää, lomien jälkeen selvitetään, miten asiassa edetään. Hän kuvailee hankkeen tämänhetkistä tilaa mietintävaiheeksi.

– Joudumme pohtimaan onko hankkeessa riittävästi osallistujia. Kannattaako asiassa edetä ja millä tavalla? Elokuulle on sovittu asiasta palaveri.

Alueellista krematoriota on suunniteltu jo usean vuoden ajan. Viime vuonna valmistuneessa esiselvityksessä laskelmia on tehty 12 ja 8 seurakunnan osallistumisen perusteella. Osa alueen seurakunnista sijaitsee kuitenkin Helsingin läheisyydessä, osa Hämeenlinnan ja osa Lahden lähellä, ja näissä sijaitsevat krematoriot ovat varteenotettavia vaihtoehtoja Hyvinkään krematoriolle.

Esimerkiksi Riihimäen seurakunnan tekemän kielteisen päätöksen esittelytekstissä pohditaan Hämeenlinnan seurakuntayhtymän ylläpitämän Vuorentaan krematorion sopivuutta Riihimäen tarpeisiiin. Tämä siitä huolimatta Riihimäen hautausmaalta on noin 15 kilometrin matka Hyvinkään Rauhannummen hautausmaalle.

TAVOITTEENA ON ollut ainakin kuuden seurakunnan osallistuminen Hyvinkään hankkeeseen. Tuusulan seurakunta on päättänyt, että se on mukana, vaikka seurakuntia olisi ainoastaan neljä. Järvenpään seurakunta on päättänyt, että se on valmis neuvottelemaan osallistumisesta hankkeeseen myös pienemmällä kokoonpanolla kuin kuusi osallistuvaa seurakuntaa.

Hyvinkään Rauhannummen hautausmaa ja sen krematorio sijaitsevat Hausjärven kunnan alueella, ja Hausjärveltä kerrotaan, että seurakunta on tästäkin syystä hyvin sitoutunut hankkeeseen.

Esiselvityksen mukaan alueen kaavoituksesta vastaavan Hausjärven kunnan mukaan uudelle krematoriolle ei ole kaavoituksellisia esteitä.

Alun perin hankkeessa oli tarkoitus perustaa seurakuntien yhteinen osakeyhtiö pyörittämään krematorion toimintaa. Tämänhetkisten suunnitelmien mukaan hallintomalliksi on tulossa kiinteistöosakeyhtiö, jos hanke toteutuu.

Krematorion rakennuttamisesta ja omistamisesta vastaisi tällöin yhtiö, mutta tuhkaustoiminta ja henkilöstö olisivat Hyvinkään seurakunnan vastuulla. Tätä pidetään verotuksellisesti edullisempana vaihtoehtona kuin jos tuhkauksesta huolehtisi osakeyhtiö. Mallia on otettu Lahden krematorion hallintomallista.

Esiselvitysvaiheessa arvioitiin, että uudisrakennuksen kokonaiskustannukset ovat noin 3,5 miljoonaa euroa. Sittemmin hanketta on tarkennettu niin, että kustannukset ovat nyt arviolta 2,6 miljoonaa euroa. Tällä saataisiin uuni, jonka kapasiteetti on 2500 tuhkausta vuodessa.

NYKYINEN KREMATORIO on ollut käytössä vuodesta 1974 lähtien. Laitos toimii kapasiteetin ylärajoilla, sillä tuhkausten määrä on kasvussa koko ajan. Nykyinen uuni on vuodelta 2012, mutta suodatinlaitteisto on päivitetty vuonna 2018, joten laitos täyttää voimassa olevat ympäristökriteerit.

Hautaustoimen päällikkö Markku Husso kertoo, että krematorion laitteisto on teknisen käyttöikänsä päässä.

– Laitoksen sähkölaitteisto on jo vanhentunutta teknologiaa ja tekniset rakenteet ovat kuluvia osia. Korjaustaukoja on tänä vuonna jouduttu pitämään pari-kolme kertaa, mutta onneksi nämä ovat olleet lyhyitä jaksoja.

Nykyisessä krematoriossa tehdään noin 1750 tuhkausta vuodessa. Tuhkattavien vainajien osuus kasvaa koko ajan, joten lisäkapasiteettia pidetään välttämättömänä.

Lue myös:

Helsingin seurakuntayhtymän uusi krematorio Malmin hautausmaalle

Krematorioihin kertyy merkittävä määrä metalleja, joiden kierrättämisessä liikkuu myös runsaasti euroja

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliPiispa Juhana Pohjola ja Luther-säätiö valittivat tuomiostaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen

Ei näytettäviä viestejä