Helsingin seurakuntayhtymä aikoo palauttaa Helsingin edustalla sijaitsevan Kivisaaren kesäkodin omaan käyttöönsä. Seurakuntayhtymän johtaja Juha Rintamäki esittää torstaina kokoontuvalle yhteiselle kirkkoneuvostolle, että Kivisaaren leiritoiminnan kesäkoti otetaan omaan käyttöön kesäksi 2026 ja tarvittaessa vuodeksi 2027.
Yhtymä päätti vuonna 2022, että se luopuu Kivisaaren kesäkodista osana talouden tasapainottamisohjelmaa. Kiinteistöjohtaja velvoitettiin silloin käynnistämään valmistelut kesäkodin myymiseksi. Myyntipäätöstä ei ole toistaiseksi tehty, mutta seurakuntien toiminnasta saaressa luovuttiin.
Viimeinen seurakuntien leiri Kivisaaressa järjestettiin syyskuussa 2023. Tämän jälkeen kesäkodissa on pyörittänyt toimintaa vuokralaisena Frs Finland. Vuokrasopimus on päättynyt marraskuun lopussa.
Uutta päätöstä perustellaan sillä, että tarve lähellä oleville leirikeskuksille on kasvanut. Helsingin Vuosaaresta on noin kilometrin venematka Kivisaareen.
Seurakuntien työntekijöiden, kirkkoherrojen ja luottamushenkilöiden kanssa käydyissä keskusteluissa on esitetty toive, että Kivisaari otetaan uudelleen käyttöön sen läheisen sijainnin ja keskukseen liittyvän seurakuntien pitkän leiritoiminnan tradition takia.
Samalla yhtymän leirikeskustyöryhmä on esittänyt, että Porkkalassa sijaitsevasta keskuksesta voisi luopua, koska leiritoiminnan kehittäminen siellä on haastavaa.
Leirikeskustyöryhmän mukaan rippikouluihin tarvittavasta kapasiteetista puolet olisi hyvä olla seurakuntayhtymän omaa ja puolet ulkopuolisilta ostettavaa. Tällä tavalla leiritoiminta ei olisi liiaksi ulkoisten toimijoiden hinnoittelun varassa.
Kivisaaren ottaminen uudelleen käyttöön nostaa hieman leiritoiminnan kustannuksia vuonna 2026. Saareen on jo nyt tehty varaus yhdeksälle rippikoululeirille kesälle 2026, ja omana toimintana kulut ovat noin 160 000 euroa. Ulkopuolisissa leirikeskuksissa leirien toteuttaminen maksaisi arviolta 20 000 euroa vähemmän, mutta ensi kesälle ulkopuolisten leiripaikkojen löytäminen on esityslistan mukaan jo vaikeaa.
Päätösesitystä perustellaan myös sillä, että omassa keskuksessa on mahdollista suunnitella henkilöstöresurssia tehokkaammin ja niissä on mahdollisuus tehdä tarvittavia tilamuutoksia. Tilojen käyttöä on myös mahdollista laajentaa leirikauden ulkopuolelle ja myydä tilaa ulkopuolisille toimijoille.
Päätösehdotus koskee vain leiritoimintaa. Leirikeskuskiinteistöistä ja niiden investoinneista seurakuntayhtymä päättää erikseen kiinteistöstrategian yhteydessä.
Lue myös:
Helsingin seurakuntayhtymä aikoo myydä Kampin kappelin
Kirkossa kulttuuriperintöä vaalitaan nyt myös luopumalla
Ilmoita asiavirheestä

