Britannian uuden pääministerin äiti: Andy kulki aina etummaisena ehtoollislautasta pidellen

Mies puvussa seisoo elävästi viittoen mustaa taustaa vasten.
Andy Burnham valittiin 17.7. Työväenpuolueen puheenjohtajaksi. Kuva: Yui Mok / Alamy Lehtikuva

Britannian työväenpuolueen uusi puheenjohtaja Andy Burnham on uusi pääministeri. Hän on ensimmäinen Britannian pääministeri, joka astuu virkaansa katolilaisena.

Aiemmillakin pääministereillä on ollut yhteyksiä katoliseen kirkkoon, mutta kukaan heistä ei ole astunut virkaan katolilaisena. Tony Blair, joka oli pääministerinä 1997–2007 liittyi katoliseen kirkkoon tehtävänsä jätettyään. Pääministerinä 2019–2022 ollut Boris Johnson puolestaan kastettiin vauvana katolilaiseksi, mutta astui virkaansa anglikaanina.

Burnhamin katolilaisuus on pohdituttanut brittimedioita, sillä se nostaa esiin perustuslaillisen kysymyksen pääministerin roolista piispojen nimittämisessä Englannin kirkkoon. Vuonna 1829 säädetty Roman Catholic Relief Act sallii katolilaisille oikeuden toimia Britannian parlamentin jäseninä ja lähes kaikissa julkisissa viroissa, mutta ei salli heidän neuvoa kruunua piispojen nimityksissä.

– Lain mukaan Burnham ei saisi neuvoa hallitsijaa piispojen nimittämisessä. Lakia ei ole kumottu. Neuvon antaa lordikansleri, kommentoi Liverpoolin yliopiston politiikan tutkimuksen professori Jon Tonge EWTN Newsille.

Andy Burnham on syntyisin kodista, jossa äiti oli katolilainen, mutta isä ei.

– Perheen lisäksi elämässäni on kolme tärkeää asiaa. Everton FC, Työväenpuolue ja katolinen kirkko – tässä järjestyksessä Burnham on kuvannut arvomaailmaansa The Guardian -lehdelle.

Burnhamista tiedetään, ettei hän käy säännöllisesti messussa, mutta on laittanut lapsensa katolisiin kouluihin, jollaista on itsekin käynyt. Kohtaamistaan paavi Franciscuksen kanssa vuonna 2023 hän kuvasi elämänsä koskettavimpana kokemuksena. Vastoin katolisen kirkon opetusta hän kuitenkin kannattaa aborttioikeutta ja samaa sukupuolta olevien avioliittoa sekä kuolemansairaiden aikuisten avustettua itsemurhaa.

– Olisittepa nähneet, millaisia riitoja hän ja hänen veljensä kävivät sunnuntaisin. He kaikki olivat alttaripalvelijoita, mutta Andyn piti aina saada kulkea etummaisena ehtoollislautasta pidellen, Burnhamin äiti Eileen kertoi vuonna 2015 julkaistussa haastattelussa.

Uutista on päivitetty 20.7.2026 klo 18.55.

Lue myös:

Kahdesti eronneen Boris Johnsonin häät ovat kummastuttaneet Britanniassa – katolinen kirkko ei tunnusta pää­ministerin aiempia avio­liittoja

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliPihapiirin linnut kertovat luonnon muutoksista — pihoissa voi viihtyä kymmeniä eri lintulajeja
Seuraava artikkeliLevy-arvio: Uusivirran oodi elämän ja rakkauden janolle

Ei näytettäviä viestejä