Vihollinenkin on ihminen!
Tuntemattomassa sotilaassa on tuttu kohtaus, jossa Rokka opastaa asemasotavaiheessa juoksuhaudassa olevaa nuorta täydennysmiestä. Täydennysmies kyselee, miltä tuntuu ampua ihmistä. Rokka lausahtaa siihen: En tiiä, kun on ampunut vaan vihollissii! Siitä täydennysmies jatkaa kysymään, että eivätkös ne sitten ole ihmisiä. Ja Rokka kehottaa nuorta sotilasta olemaan pohtimatta liikoja sellaisia.
Tuntemattoman sotilaan pohdinnat ovat olleet ajankohtaisia viime aikoina. Eräs kansanedustaja otti asiaan kantaa ja ilmaisi, että vihollisten tai tässä tapauksessa Ukrainaan hyökänneiden vihollisten epäinhimillistäminen on tarpeen ja oikein. Asia liittyi myös ”kranaattiterveisiin”, joita useat suomalaiset ovat ostaneet. He ovat siis lahjoittaneet rahaa ja pyytäneet kranaattiin laitettavaksi haluamansa tekstin, terveiset niille vihollisille. Tätäkin muuten harrastettiin jo viime sotien aikana, joten ilmiö ja idea ei ole uusi.
Kysymys vihollisiin suhtautumisesta on poikinut melko laajaa keskustelua. Muiden muassa Hesari on kirjoittanut aiheesta ja some-kanavissa on ollut kannanottoja asiaan. Useissa kirjoituksissa ja kannanotoissa on viitattu sodan eettisiin pelisääntöihin ja sopimuksiin (mm. Haagin sopimukset) sekä varoittaviin esimerkkeihin historiasta ja maailmalta.
Erässä tilaisuudessa syntyi keskustelua Ukrainan sodan kauheuksista ja sotaan liittyvistä sopimuksista ja säännöistä. Syntyi keskustelua sotarikoksista. Yksi keskustelija totesi, että sodan säännöt ja sana sotarikos tuntuvat ”hassuilta”. Koko sota on rikos – hän jatkoi! Tuon ihmisen ajattelu osui oikeaan, mutta jatkoin itse toteamalla, että reaalimaailmassa sotien ollessa todellisuutta on ollut tarve luoda niihinkin sääntöjä.
Maamme puolustusvoimien jossakin some-julkaisussa viitattiin myös varusmiehille ja sotilaille annettavaan eettiseen opetukseen ja todettiin, että vihollisesta käytetään termiä ”kohde”. Itsekin muistan hatarasti saaneeni varusmiehenä tuota opetusta ja itse annoin sitä toimiessani oto sotilaspappina muutaman vuoden ajan.
Mitä ne varoittavat esimerkit sitten ovat? Ne ovat hyvinkin tuttuja eli vaikkapa natsi-Saksan ajalta, Ruandasta, Kamputseasta ja vastaavista tilanteista. Monissa diktatuureissa ja myös sisällissodissa on toisesta osapuolesta luotu viholliskuva vahvan propagandan avulla. Siihen on liittynyt juuri ”niiden vihollisten” epäinhimillistäminen. Natsit leimasivat omassa sairaassa propagandassaan juutalaisia rotiksi ja vastaaviksi.
Hieman sama kaava toistui salakavalasti Venäjän sisäisessä propagandassa omille kansalaisilleen: Ukrainasta ja sen ihmisistä luotiin viholliskuva, jolla luotiin laittoman ja rikollisen hyökkäyksen oikeutus. Mitään todellista oikeutusta ja syytä hyökkäykselle ei tietenkään ollut tai korkeintaan Venäjän halua pitää Ukrainaa valtapiirissään tai vallassaan esim. nukkehallinnon kautta. Toki hyökkäyksen ja sodan alettua Ukrainan puolelta on vihollissotilaita kutsuttu muiden muassa nimillä örkki ja vatnikki. (Urbaanisanakirjan mukaan vatnikki tarkoittaa:” Vatnikit edustavat kaikkea sitä, mikä on vastenmielistä venäläisyydessä: tyhmyyttä, oppimattomuutta, sivistyksen halveksuntaa, väkivaltaisuutta, huonokäytöksisyyttä, juoppoutta ja kritiikitöntä uskoa hallituksen propagandaan. Tyypilliset vatnikit ovat Putinin hallinnon uskollisia kannattajia.”.)
Vastustajien ja vihollisina pidettyjen tai sellaisiksi tulleiden epäinhimillistäminen on esimerkiksi puolustussodassa ymmärrettävää, mutta se ei ole hyväksi. Mainitut esimerkit maailmalta ja historiasta kertovat, miten asiat voivat eskaloitua ja kärjistyä ja miten toisten epäinhimillistäminen voi johtaa julmuuksiin ja kauheuksiin toisia ihmisiä kohtaan. Venäläiset sotilaat ovat sellaisia tehneet, mutta oikeutetun puolustajan ei pitäisi ”alentua” vastaavaan. Meilläkin kansalaissodassa oli piirteitä vihollisena pidettyjen leimaamisesta ja jopa epäinhimillistämisestä.
Ja lopuksi. Kun etiikkaan on viitattu, niin voi viitata myös teologiaan: Jumalan luomina olemme kaikki ihmisiä. On järkyttävää, että joskus ihminen muuttuu eläimeksi ja unohtaa, miten toisia ihmisiä tulee kohdella ja miten heistä voi puhua ja ajatella.
Toivo Loikkanen, Varareservin ylil. (aikanaan sotimaan opetettu)
106 kommenttia
Kiitos blogistanne.
Tappamisen katsominen etiikkaan päin tuumaten mitä sanaa käyttäisimme on toki tärkeää.
Olennaista on kuitenkin päiväkäsky jolloin tavallisesta perheen isästä tulee tappaja ja taas toisella vapauttavalla Rauhansanalla taas se turvallinen perheenisä.
Oikeutetusta sodasta voitaisiin kirjoittaa hyvinkin.
Kysyisin kommentoijilta miksi ette ole kehdannut kirjoittaa Hannu Ahteen hyvään blogiin mitään.
”Monissa diktatuureissa ja myös sisällissodissa on toisesta osapuolesta luotu viholliskuva vahvan propagandan avulla. ”
Meillä on vahvan propagandan avulla luotu Venäjästä viholliskuvaa niin kauan kuin minä olen elänyt. Saman luodun kuvan avulla liityttiin myös Natoon, vaikka meitä ei mikään uhkaa. On yritetty jopa hysteerisesti lietsoa pelkoa, mutta ei ole minuun tarttunut.
Kari-Matti,
Suuri Isänmaallinen sota(toinen maailmansota) merkitsi neuvostoliittolaisille ja heidän jälkeläisilleen sitä, että Neuvostoliitto kantoi raskaimman taakan natsien kukistamisesta – ja tottahan tämä tietysti on. Ehkä juuri siksi retoriikka natsien kukistamisesta ja poistamisesta hyökkäyssodassa Ukrainaan onkin tärkeä venäläisille tai ainakin osalle heistä…
Mitähän Naapuri tuumasi Halla-ahon puheista. Minulle retoriikka toi mieleen natsien puheet.
Ihminen tekee hirvittäviä tekoja ihmiselle.
Johanneksen evankeliumi: 8:44 Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.
Ihminen, veli venäläinen murhaa eikä pysy totuudessa.
Rukoilemme Ukrainan kansan kanssa sekä sen puolesta: ”Päästä meidät pahasta!”
YLE kertoo seuraavaa
”Ukrainan puolustusministeriö kertoo (siirryt toiseen palveluun) käyttäneensä drooneja apuna, kun taisteluhaluttomat venäläiset haluavat antautua. Ministeriö on luonut ”Haluan elää” -puhelinnumeron, johon antautujat soittavat. Tämän jälkeen he siirtyvät sovittuun paikkaan ja seuraavat paikalle tulevaa droonia rintaman toiselle puolelle. Järjestelmän toimivuudesta ei ole puolueetonta arviota.”
Voisiko joku kertoa mikä olisi niin tärkeää täällä maan päällä että Jeesus olisi valmis tappamaan ihmisen?
Kyselen kun haluan seurata Jeesusta.
Mikko, mitä tarkoitat sillä että Neuvostoliitto kantoi raskaimman taakan natsien kukistamisessa?
Olen asunut yli neljä vuotta Itä-Berliinissä 80-luvulla, siis DDR:ssä. Tiedän miten hirveitä tekoja venäläiset sotilaat tekivät saksalaisille. Harva uskalsi niistä avautua. Kaksi ihmistä uskalsi kertoa minulle. Toista en enää sen jälkeen koskaan tavannut. Hän oli suurlähetystömme siivooja.
Saksalaiset myös pyrkivät amerikkalaisten sotavankeuteen. Tästä minulle myös kerrottiin. Saksalaiset sotilaat marssia pitkiä matkoja että pääsivät amerikkalaisten vangiksi. Venäläisten käsissä yleensä näet menetti henkensä. Heidän karmean brutaaliuden takia en anna minkäänlaista arvoa heidän sotimiselleen ja taakan kantamiselleen. He tappoivat myös todella paljon juutalaisia. Tätä he eivät milloinkaan ole tunnustaneet tai katuneet ym. Ikinä heitä ei olisi pitänyt päästää elvistelemään voittajavaltioiden joukkoon. Itse he sodan aloittivat 1939. Samoin kuin Hitler. Stalinin toimesta tapettiin miljoonia enemmän kuin Hitlerin.
Timothy Snyderin Tappotanner -kirjan kuvauksesta
”Ainutlaatuisessa historiateoksessaan Timothy Snyder tarkastelee järkyttävää ajanjaksoa vuosien 1930 ja 1945 välillä Ukrainassa, Puolassa, Valko-Venäjällä ja Baltian maissa. Snyderin tappotantereeksi nimeämällä joukkotuhoalueella diktaattorit Stalin ja Hitler osoittivat todelliset kykynsä ja tahtonsa maanmiestensä ja vihollisväestön järjestelmälliseen hävittämiseen. Muuhun Eurooppaan verrattuna tällä Berliinin ja Moskovan väliin jäävällä alueella kuoli moninkertainen määrä siviilejä nälkään, kylmään, pakkotyöhön ja murhattuna. Stalinin Ukrainassa toteuttaman maatalouden kollektivisoinnin seurauksena vuosina 1932-1933 kolme miljoonaa ukrainalaista kuoli. Yli 2500 tuomittiin kannibalismista. Neuvostoliiton luokkasodassa, niin kutsutun Suuren terrorin aikana 1937-1938 tapettiin satojatuhansia ihmisiä, miljoonat katosivat orjatyöhön 476 neuvostokeskitysleirin verkostoon, gulagiin, Stalinin kaavailemia kanavia, kaivoksia tai tehtaita rakentamaan. Kristalliyönä marraskuussa 1938 satoja Saksan juutalaisia tapettiin, tuhansia liikkeitä ja satoja synagogia tuhottiin. Snyder kuitenkin osoittaa, kuinka Neuvostoliitossa oli vuoden 1938 loppuun mennessä murhattu tuhatkertaisesti enemmän ihmisiä etnisin perustein. Ennen juutalaisvainoja Hitlerin tavoitteena oli koko puolalaisen älymystön tuhoaminen. Saksan miehittämässä Puolassa tapettiin 200 000 koulutettua ihmistä, Katynin murhissa Stalin tapatti yli 20 000 puolalaista upseeria. Vuosien 1941-1945 välillä saksalaiset toteuttivat valtaosan poliittisesta murhaamisesta. Leningradin piirityksessä tapettiin miljoona ihmistä, yli kolme miljoonaa puna-armeijan sotavankia näännytettiin nälkään. Sodan päättyessä saksalaiset ja neuvostoliittolaiset olivat tappamalla ja karkottamalla hävittäneet puolet koko Valkovenäjän väestöstä, vastaavaa tragediaa ei nähty missään muualla Euroopassa. Saksan miehittämillä Neuvostoliiton alueilla Wehrmacht onnistui tuhoamaan juutalaismiehet kaikista pikkukylistä.”
Olen monta kertaa ollut Toivon kanssa eri mieltä, mutta nyt täytyy antaa Toivolle pointsit tärkeän asian esille nostamisesta täällä Kotimaa- sivustolla.
Kiitos Toivo!
Ilmoita asiaton kommentti