Arkkipiispa Tapio Luoma LML:n yleiskokouksen sanomasta: Yhteiskunnallinen vaikuttaminen on osa kristillistä todistusta

Luterilaisen maailmanliiton (LML) yleiskokous päättyi eilen tiistaina Krakovassa. Tänään keskiviikkona koolla on ollut uusi 48-jäseninen neuvosto yleiskokouksessa valitun presidentti Henrik Stubkjærin johdolla.

Arkkipiispa Tapio Luoman mukaan yleiskokouksen yksi päällimmäinen anti oli sen vahvistaminen, ettei luterilaisten kirkkojen merkitys ole vain hengellisessä rakentumisessa, tai luterilaisen identiteetin vahvistamisessa, vaan yhteiskunnallisessa vaikuttamisessa.

– Yleiskokouksessa näkyi mitä merkitsee olla luterilainen tässä ajassa, ja miten yhteiskunnallinen vaikuttaminen on osa kristillistä todistusta.

Arkkipiispan mukaan Suomen kannalta merkittäviä teemoja olivat muun muassa lähisuhdeväkivalta, ilmastokriisi sekä nuorten osallisuuden vahvistaminen myös päätöksenteossa.

– Yleiskokouksessa nousi esille myös vastuullisen teologian käsite vastapainona harhaanjohtaville teologioille, esimerkiksi menestyksen teologialle. Harhaanjohtavat teologiat eivät kirkasta Jumalan rakkautta.

ARKKIPIISPA MYÖNSI, että LML:n yleiskokouksen, kuten ylipäätään suurten ekumeenisten kokousten, painotusten ja ajatusten jalkauttaminen seurakuntien paikallistasolle on ison pohdinnan paikka.

– Tähän ei ole yksinkertaista ratkaisua.

Päätöslauselmiin tehtiin loppusuoralla joitakin muutoksia. Arkkipiipan mukaan pohjatyö oli kuitenkin tehty huolella muun muassa päätöksiä valmistelleessa komiteassa mukana olleen Minna Hietamäen ison työn ansiosta.

Arkkipiispan erityisavustajana työskentelevän Hietamäen kausi neuvoston jäsenenä päättyi Krakovan yleiskokouksessa. Uudeksi neuvoston jäseneksi Suomen evankelis-luterilaisesta kirkosta valittiin seurakuntapastori Jussi Luoma. Keskiviikkona pidetyssä uuden neuvoston ensimmäisessä kokouksessa Jussi Luoma valittiin myös LML:n eksekutiivikomitean eli hallituksen jäseneksi.

YLEISKOKOUKSEN TOIMINTAA arkkipiispa kehittäisi lyhentämällä esitelmien kaltaisia pitkiä puheenvuoroja ja antamalla tilaa enemmän vuorovaikutukselle ja keskustelulle.

– Myös paneelikeskusteluissa tuntui olevan lähinnä valmiita puheenvuoroja keskustelun sijaan. Tässä suhteessa teologian tohtori Veli-Matti Kärkkäinen oli hyvä poikkeus, hänen vastauspuheenvuoronsa paneelikeskustelussa oli yhtä aikaa riittävän pitkä ja lyhyt sekä sisällöllisesti oivaltava.

Arkkipiispalle henkilökohtaisesti ehkä merkittävin osa yleiskokousta oli käynti Auschwitz-Birkenaun keskitysleirillä.

– Se on jäänyt askarruttamaan. Kristillinen kirkko on olemassa sitä varten ettei mitään tuon kaltaista pääsisi tapahtumaan.

– Sanon tämän tietäen, että kristillisillä kirkoilla ei ole puhtaat paperit holokaustin saati muiden julmuuksien suhteen. Kun niitä tapahtuu, se johtuu aina osaltaan kirkkojen laiminlyönneistä.

KARDINAALI KURT KOCH ja pääsihteeri Anne Burghardt antoivat yhdessä viestin ”Common Word” vapaasti käännettynä ”Yhteinen Sana” -työskentelystä. Osaltaan se liittyy Augsburgin tunnustuksen 500-vuotisjuhlaan, jota vietetään vuonna 2030.

Viestissä muun muassa todetaan, että tänään näemme enemmän mahdollisuuksia yhteyteen niissä asioissa, jotka ennen olivat ylipääsemättömiä vastakohtaisuuksia.

Tapio Luoma sanoi, että Common Word -viesti muistutti osaltaan siitä, että Augsburgin tunnustus kirjoitettiin ennen lopullista katolisen ja luterilaisen kirkon eroa.

– Yhteinen viesti kertoi vahvasti siitä, että yhteyden etsiminen luterilaisen ja katolisen kirkon välillä on edelleen käynnissä. Viime vuosina on saattanut tuntua siltä, että se on polkenut paikallaan.

TAPIO LUOMA TAPASI Krakovassa LML:n pääsihteerin Anne Burghardtin liittyen Inkerin kirkossa vajaa kolme viikkoa sitten tapahtuneeseen viiden suomalaisen miehen pappisvihkimykseen.

Arkkipiispa valotti pääsihteerille Suomen evankelis-luterilaisen kirkon näkökulmasta Suomen ja Inkerin kirkon yhteyksien taustoja myös pidemmältä aikaväliltä.

– On tärkeää, että LML on tietoinen Suomen evankelis-luterilaisen kirkon näkemyksistä tämän vihkimyksen suhteen. Kirkollisen yhtenäisyyden kannalta on myös tärkeää, että jäsenkirkoissa löytyvät yhdenmukaiset käytännöt, Tapio Luoma sanoi.

* * *

Haluatko tutustua Kotimaa-lehteen?

Tilaa Kotimaan näytelehti ilmaiseksi täältä. Lähetämme PDF-lehden sähköpostiisi. Näytelehden tilaaminen ei edellytä jatkotilausta. Näytetilauksen voi tehdä vain kerran.

Antoisia lukuhetkiä!

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliMatti Salomäki ei innostu Tarvaisen kompromissista: ”En usko, että tämä tällä ratkeaa”
Seuraava artikkeliPääkirjoitus: Sodan uhka on palannut Eurooppaan – Kertaamisen aika on nyt seurakunnissakin

Ei näytettäviä viestejä