Alavuden seurakunnan diakoni Maija Hietaniemi innostui lumikenkäilystä kuusi vuotta sitten. Kipinä lajiin syttyi lumikenkäilyä harrastavien perheenjäsenten kautta. Lisäpontta antoivat lajista kertovat lehtijutut.
– Niinpä päätin hankkia lumikengät ja testata, miltä niillä liikkuminen tuntuu. Lumikengillä kävely oli alusta saakka mukavaa ja helppoa.
Aluksi Hietaniemi veti lumikengät jalkaansa vain muutamia kertoja vuodessa. Vähitellen into lajia kohtaan kuitenkin kasvoi.
Nykyään Hietaniemi suuntaa pelloille ja metsään pääasiassa viikonloppuisin mutta valon lisääntyessä toisinaan myös arkisin. Alavutelaisen lenkkien pituus vaihtelee alle tunnista useampaan tuntiin.
– Viimeksi mainittu tuli hiljattain Lapin-matkalla, missä kävelin erillisellä reitillä. Silloin mukana oli eväitä ja myös makkaraa tuli paisteltua.
Lumikengillä kävelystä Maija Hietaniemi saa niin fyysistä kuin psyykkistäkin hyvinvointia. Kyseessä on laji, jossa sykettä ja rasittavuusastetta on helppo säädellä.
– Sykkeen saa nousemaan ja hien pintaan hyvin helposti vauhtia lisäämällä sekä mäkiä kiipeillen. Toinen vaihtoehto on vain kävellä rauhallisesti nauttien ulkoilmasta ja luonnosta. Itse harrastan kumpaakin tyyliä.
Luonto on Hietaniemelle suuri voimanlähde. Lumikengillä kävellessä mieli rauhoittuu ja stressi katoaa.
– Viihdyn luonnossa todella hyvin. Siellä on rauha ja hiljaisuus. Tämä on minulle tärkeää, sillä tapaan työssäni paljon ihmisiä. Kun lähden lumikengät jalassa luontoon, mieli tyhjenee kuormittavista asioista.
Toisinaan lenkillä tulee vastaan eläimiä.
– Näin hiljattain riekon. Se oli mahtava elämys. Aivan kotimme lähellä olen huomannut myös ilveksen jälkiä, mutta itse eläintä en ole nähnyt. On mielenkiintoinen ajatus, että kuljen metsässä samoja polkuja kuin eläimet.
Linnuista, metsän kauneudesta ja rauhasta Hietaniemi on saanut ideoita myös hartauksiin.
Hietaniemi on kertonut harrastuksestaan muillekin seurakunnan työntekijöille ja innostanut myös heitä kokeilemaan lajia.
– Kyseessä on matalan kynnyksen liikuntamuoto, jota on helppo harrastaa. Riittää kun hankkii kengät ja lähtee liikkeelle.
Paksussakin lumessa voi Hietaniemen mukaan lumikenkien avulla kävellä nautinnollisesti, ja samalla tasapaino vahvistuu.
Ilmoita asiavirheestä

