Piispan vihkimys ei riittänytkään tekemään Tesoman kirkosta kirkkoa

matala tiilinen kirkkorakennus jonka edessä betoninen kellotapuli
Tesoman kirkko. Kuva: Wikimedia Commons

Tampereella on paljastunut, että Tesoman kirkko ei olekaan kirkko. Piispa Erkki Kansanaho vihki rakennuksen kirkoksi helluntaina 1978, ja siitä lähtien rakennus on toiminut Tesoman alueen hengellisenä ja yhteisöllisenä keskuksena.

Rakennukseen on valmisteltu peruskorjausta, ja tässä yhteydessä on huomattu, että rakennus ei hallinnollisesti ole kirkkolain tarkoittama kirkko. Rakennus on aikanaan suunniteltu seurakuntakeskukseksi, ja myös lupaprosessi on koskenut seurakuntakeskusta.

Arkistoista ei ole löytynyt päätöstä, jolla seurakuntakeskus olisi muutettu kirkoksi. Myöskään siitä ei ole löytynyt dokumenttia, että asiaa olisi käsitelty Kirkkohallituksessa.

Seurakuntakeskus ei muutu kirkoksi yksinomaan sillä, että piispa vihkii rakennuksen kirkoksi. Kirkkolain mukaan kirkkovaltuuston on haettava Kirkkohallituksen lupa ennen uuden kirkon rakentamista ja ennen kuin jokin rakennus voidaan muuttaa kirkoksi.

Harjun seurakuntaneuvosto on nyt tehnyt esityksen, jonka mukaan Tesoman seurakuntakeskus muutetaan kirkkolain tarkoittamaksi kirkoksi ja asiaan haetaan Kirkkohallituksen lupa.

RAKENNUS ON ollut kirkollisessa käytössä kohta 50 vuotta, ja Harjun seurakuntalaiset ovat tottuneet pitämään rakennusta Tesoman kirkkona. Rakennuksessa on vietetty säännöllistä jumalanpalveluselämää ja toimitettu kirkollisia toimituksia.

Harjun seurakunnan kirkkoherra Tero Matilainen arvelee, että ilmeisesti rakennuslupaan liittyvä käytäntö on ollut aikoinaan helpompi seurakuntakeskukselle kuin kirkolle. Rakennukselle on kuitenkin haluttu piispallinen vihkimys, mikä on saatu ja sen kanssa on eletty.

Matilaisen mukaan seurakunnan jäsenet ovat ottaneet tiedon kirkkostatuksen puuttumisesta tyynesti vastaan.

– Hieman asiaa on ihmetelty, mutta siinä hengessä, että asia on sitten vaan saatava kuntoon. Kirkossa järjestettyihin toimituksiinhan tällä hallinnollisella seikalla ei ole mitään vaikutusta.

Rakennus on ollut poissa käytöstä viime vuoden elokuusta lähtien sisäilmaongelmien takia.

Peruskorjaus on tarkoitus aloittaa ensi keväänä niin, että rakennus voidaan ottaa uudelleen käyttöön kirkkona helluntaina 2028, eli tasan 50 vuota sen jälkeen, kun se ensimmäisen kerran vihittiin kirkoksi.

Tesoman kirkkorakennus on suojeltu vuonna 2011 vahvistetussa asemakaavassa. Rakennuksen on suunnitellut arkkitehti Olavi Suvitie. Alttariveistoksena rakennuksessa on Laila Pullisen suunnittelema reliefi Nyt näemme kuin kuvastimessa – silloin kasvoista kasvoihin.

Kirkkoherra Tero Matilaisen mukaan jo aikaisemmin on ollut tiedossa, että myös seurakunnan toiselta kirkolta, Lielahden kirkolta puuttuu kirkon virallinen status. Myös Lielahden kirkko on menossa remonttiin, ja statuksen muuttamiseen palataan siinä yhteydessä.

Seurakunnan kolmas kirkko, Pispalan kirkko on sentään kaikin puolin virallisesti kirkko.

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliPääkirjoitus: Kirkko on kuin kansankunnan äiti, joka kaiken tekee vaikka on kriisissä
Seuraava artikkeliRomanian unkarilainen luterilainen apulaispiispa: ”Muotoileeko kirkko maailmaa vai maailman arvot kirkon uskoa?”

Ei näytettäviä viestejä