
Seurakuntalaiset grillasivat ja söivät kirkkomakkaroita viime sunnuntaina Kärkölän kirkon messun jälkeen vanhasta huoltorakennuksesta muutetussa pop up -kesäkahvilassa. Silloin tilaan pääsi tutustumaan ensimmäistä kertaa. Peruskorjauksen ja käyttötarkoituksen muutoksen idean takana on Kärkölän kappeliseurakunnan pappi Heikki Maakorpi.
– Yksi osallistuja kertoi haluavansa lahjoittaa muutaman kirkon vanhan penkin tilaan, toiselta löytyi puinen sohva ja kolmannelta kahviastiasto, Maakorpi iloitsee.
Maakorpi huomasi pian esteettömän wc-tilan tarpeen aloittaessaan työnsä Kärkölän kappeliseurakunnassa heinäkuussa 2023, sillä ainoa wc sijaitsi sakastissa.
– Pop up -kesäkahvila lisää meidän kirkkomme esteettömyyttä, se tuo kirkon tähän päivään. Se on merkittävä ja oleellinen osa kirkonmäkeä ja sen historiaa. Toivon sen tilana houkuttavan ihmisiä tutustumaan myös Kärkölän kirkkoon.
Hänen edellisessä työpaikassaan Peräseinäjoen kappeliseurakunnan Pyhän Paavalin kirkossa tehtiin 2022 tilat kirkkokahvilalle, bändille ja kuorolle sekä lapsille.
UUDISTETUSSA POP UP -KAHVILASSA on esteettömän wc-tilan lisäksi myös kolme unisex-vessaa, lattialämmitys, kesäkeittiö, sekä tarjoilutila pienellä katetulla terassilla.
– Kirkkokahvien toteuttaminen on ollut kirkossa aika hankalaa. Tähän tilaan pääsee esteettömästi myös kirkkokahveille. Esteettömyys on ollut suunnittelun lähtökohta.
Maakorvelle on ollut muutostöissä olennaista ajan hengen säilyttäminen. Alkuperäisten laudoitusten lisäksi sinne tulee lahjoituksena saatu urkuharmoni ja esimerkiksi tilaa tyhjentäessä löytyneitä vanhoja kattokruunuja.
– Olemme pyytäneet kärköläläisiltä valokuvia kirkonkylältä, kirkon ympäristöstä. Olisi hienoa, jos löytyisi kuvia siitä, kun huoltorakennusta on rakennettu. Valokuvista tulee näyttely kesäkahvilan seinille.
SEURAKUNNAN INVESTOINTIMÄÄRÄRAHAT ja Kärkölän kappeliseurakunnan testamenttirahastojen korkotuotot kattavat noin 160 000 euron kustannukset. Rakennuslupahakemuksen seurakunta jätti Kärkölän kunnalle tammikuussa.
Kiinteistöpäällikkö Keijo Kokko on huolehtinut lupa-asioista ja muista käytännön valmisteluista. Seurakunta sai muutostöihin puoltavat lausunnot Lahden vastuumuseolta ja pelastuslaitokselta.
Tiekirkkoa varten Kärkölän kappeliseurakunta palkkasi kahdeksan nuorta, ja he voivat osaltaan huolehtia työvuorollaan uudesta tilasta. Käyttöönottotarkastus on heinä-elokuun vaihteessa.
Elokuun viimeisenä viikonloppuna kappeliseurakunta osallistuu Suomen Ladun -tapahtumaan teemalla ”Nuku yö kirkon pihalla”. Uusi tila palvelee myös osallistujia. Maakorpi on hahmotellut sinne myös gospel-kahvilaa ja iltamusiikkeja paikallisine esiintyjineen.
– Seurakuntana on nyt meidän ratkaiseva hetkemme. Nuorten aikuisten kiinnostus hengellisiin kysymyksiin on lisääntynyt, ja yhteenotot diakonian kautta ovat Kärkölässä lisääntyneet paljon. Kirkon monikäyttöisyys on seurakuntien tulevaisuus.

VUONNA 2017 Kärkölän kappeliseurakunta syntyi Kärkölän seurakunnan liittyessä Hollolan seurakuntaan. Eläkkeellä oleva Yleisradion politiikan toimittaja ja Kärkölän kappeliseurakunnan johtokunnan jäsen Jarkko Juselius kertoo, että pian liittymisen jälkeen katsottiin läpi kappeliseurakunnan toiminnot säästösyistä. Silloin oli esillä ajatus huoltorakennuksen purkamisesta.
– Seurakuntamestari Heikki Nousjoki sanoi sen olevan älytön ajatus, koska huoltorakennus on erinomaisessa kunnossa, tilaa tarvitaan varastona, ja sitä voidaan kehittää tulevaisuudessa. Purkamisella emme säästäisi mitään. Hän on ollut täysin oikeassa, Juselius kertoo.
Kunnanvaltuutettu Juselius asuu kirkon naapurissa. Hän arvioi pop up -kesäkahvilan tulevan ennen kaikkea esteettömyydessään kirkkoväen tarpeisiin ja parantavan seurakunnan toimintaedellytyksiä.
– Se sijaitsee erinomaisella paikalla. Kirkon takana on kaunis puistikko, ja uusi tila palvelee myös sen mahdollisia tilaisuuksia. Siellä voi olla runon lausuntaa ja jazz-musiikkia. Pienimuotoista mutta hyvää toimintaa.
Lue myös:
Uusia kohteita ja muutama suosikki remontissa – Tiekirkkoja on nyt ennätysmäärä
Ilmoita asiavirheestä
