KotiTeologiaKirkkohistorian tutkimus kurkottaa uudenlaisiin suuntiin – pergamentteja tutkitaan nyt uudenlaisin menetelmin
Kirkkohistorian tutkimus kurkottaa uudenlaisiin suuntiin – pergamentteja tutkitaan nyt uudenlaisin menetelmin
Elina Valtonen
Tuuli Kasso tutkii pergamenttia. Kuva_ Veikko Somerpuro
Pergamenttifragmentit ovat keskiaikaisista kirjoista revittyjä irtolehtiä. Heikkilän mukaan niitä on Pohjoismaissa eniten maailmassa, arviolta yli 50 000.
Etkö ole vielä tilaaja?
Tutustumistarjous uusille asiakkaille! Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.
Tartu nyt tähän tarjoukseen: Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 4,90 €/kk kahden kuukauden ajan. Kahden kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90 €/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.