Limingan seurakunnan kirkkovaltuuston tekemästä kappalaisen valinnasta on tehty jo toinen valitus Oulun hallinto-oikeuteen. Toisen valituksen on jättänyt valinnassa toiseksi jäänyt vt. seurakuntapastori Minna Lainimo. Aikaisemmin valinnasta on tehnyt valituksen joukko Limingan seurakuntalaisia yhteyshenkilönsä nimissä.
Lainimo vaatii, että kirkkovaltuuston päätös kumotaan lainvastaisena ja että Limingan seurakunta velvoitetaan korvaamaan Lainimon oikeudenkäyntikulut.
Lainimo pitää kirkkovaltuuston päätöstä lainvastaisena, koska virkaan ei valittu ansioituneinta hakijaa perustuslaissa lueteltujen nimitysperusteiden edellyttämällä tavalla. Lisäksi tehty päätös on vastoin tasa-arvolaissa säädettyä syrjinnän kieltoa.
Kirkkovaltuuston päätös on myös syntynyt virheellisessä järjestyksessä, koska virkaan valitun hakijan on annettu täydentää hakemustaan hakuajan ja tuomiokapitulin lausunnon laatimisen jälkeen.
AKI-liittojen juristin laatimassa valituksessa käsitellään ja perustellaan vuolaasti hakuprosessia ja valituksen perusteita. Ansiovertailusta siinä todetaan, että ”perustuslain nimitysperusteiden ja viran erityisten tarpeiden valossa tarkastellen Lainimo on selkeästi ansioituneempi hakija kuin virkaan valittu Kinnunen”.
Tasa-arvonäkökulmasta ei valituksen mukaan ole osoitettu muita hyväksyttäviä syitä Limingan seurakunnan kirkkovaltuuston menettelylle kuin sukupuoli, ”joten tasa-arvolain perusteella syntynyt syrjintäolettama ei ole kumoutunut”.
Limingan kirkkovaltuusto valitsi 24. helmikuuta kappalaisen virkaan seurakuntapastori Mikko Kinnusen yhden äänen enemmistöllä. Oulun hiippakunnan tuomiokapitulin lisäksi myös asian esitellyt kirkkoherra Eeva Mertaniemi piti Minna Lainimoa ansioituneimpana ja sopivimpana tehtävään.
Lue myös:
Limingan kappalaisen valinnasta jätettiin kirkollisvalitus hallinto-oikeuteen
Limingan kappalaisen valinta kuohuttaa mieliä Pohjois-Suomessa
Ilmoita asiavirheestä

