Oulun Tuiran seurakunnan uudeksi kirkkoherraksi on valittu seurakunnan vt. kirkkoherra Lauri Kujala.
Kirkkoherra valittiin suoralla vaalilla 30.11. Kujala sai 48 prosenttia äänistä. Iisalmen seurakunnan kirkkoherra Sanna Komulainen sai 32 prosenttia äänistä ja Tuiran seurakunnan kappalainen Petteri Tuulos 20 prosenttia äänistä. Vaalissa annettiin kaikkiaan 1 756 hyväksyttyä ääntä. Äänestysprosentti oli 5,4.
Kirkkoherran virka tuli avoimeksi virkaa aiemmin hoitaneen Niilo Pesosen siirryttyä Kirkkohallituksen kansliapäälliköksi syyskuun alussa.
Lauri Kujalalle, 57, Tuiran seurakunta on entuudestaan hyvin tuttu. Hän aloitti seurakunnassa nuorisopastorina vuonna 1999. Jo tuolloin tutuksi tuli myös silloinen Tuiran seurakunnan varhaisnuorisotyön pappi Niilo Pesonen.
Myöhemmin Pesosesta tuli kirkkoherra ja Kujalasta hallintokappalainen, joka toimi kirkkoherran tukena ja tarvittaessa myös sijaisena.
– Olen siinä mielessä turvallinen valinta johtajaksi, että seurakunta tietää mitä saa. Ehkä olen osoittanut omalla työlläni, että asiat hoituvat, Kujala sanoo.
Seurakunta tietää mitä saa.
Kirkkoherran tehtävän hän sanoo ottavansa vastaan mielellään. Pohja työlle on rakennettu hyvin. Kujala toteaa olleensa jo edellisen kirkkoherran kaudella tukena monissa ratkaisuissa ja mukana pohtimassa niitä.
– Virkaatekevänä kirkkoherranakin olen saanut jatkaa Pesosen–Kujalan linjalla, hän sanoo.
Niinpä merkittäviä uusia linjanvetoja ei ole ainakaan heti tiedossa. Yksi asia Kujalalle tosin tulee mieleen. Hän haluaisi lisätä seurakunnan näkyvyyttä.
LÄHES 40 000 jäsenen Tuiran seurakunta on jäsenmäärältään Oulun suurin seurakunta ja samalla yksi Suomen suurimmista seurakunnista. Maantieteellisestikin seurakunta kattaa nimeään paljon laajemman alueen. Tuiran lisäksi seurakuntaan kuuluvat myös Koskelan, Kaukovainion, Värtön, Taskilan ja Pikkaralan alueet sekä osan Hintan kaupunginosasta.
Saattaa olla, etteivät Tuiran kaupunginosasta kauimpana olevilla alueilla asuvat ihmiset aivan hahmota kuuluvansa Tuiran seurakuntaan, Kujala pohtii.
Myös väestöltään alue on monimuotoinen, Kujala kertoo. Alueella on nuoria opiskelijoita, maahanmuuttajia ja sosioekonomiselta asemaltaan hyvin erilaisissa tilanteissa olevia ihmisiä.
– Eriarvoisuutta on paljon. Monilla menee hyvin, mutta monilla aika huonosti. On lapsiperheköyhyyttä, nälkää ja muita ongelmia.
Eriarvoisuutta on paljon. Monilla menee hyvin, mutta monilla aika huonosti.
Seurakunnan alueella diakoniatyön tarve ja määrärahat ovatkin Kujalan mukaan suuremmat kuin muissa Oulun seurakunnissa. Työntekijöitä pyritään keskittämään aina sinne, missä tarve on suurin. Myös laaja vapaaehtoisten joukko palvelee seurakuntaa.
Diakoniatyön lisäksi vastavalittu kirkkoherra haluaa erityisesti huolehtia siitä, että kasvatustyöhön on käytettävissä riittävät voimavarat. Kolmantena teemana Kujala nostaa esiin jumalanpalveluselämän, toimitukset ja sielunhoidon. Alueen monipuolisuus näkyy Kujalan mukaan myös siinä, että seurakunnassa toimii monenlaisia jumalanpalvelusyhteisöjä.
TUIRAN SEURAKUNNAN ihmisiä Kujala haluaa muistuttaa siitä, että toivoa on aina ja Jumala vie meitä tulevaisuuteen.
– Elämäntoivon perusta on Jumalassa ja Hänen armossaan ja voimassaan. Ihminen ei jää yksin, vaan meidän yhteinen tehtävämme on tasoittaa lähimmäisen tietä ja olla tukena. Jos itse pystyy seisomaan vahvemmin, niin silloin pitää huomioida se, mitä ympärillä ja lähimmäisten elämässä tapahtuu.
Kujalan perheeseen kuuluvat puoliso, neljä aikuista lasta, vävy sekä yksi lapsenlapsi. Vapaa-ajallaan kirkkoherra viihtyy mökillä, kuntosalilla, tutun pappisporukan salibandytreeneissä tai elokuvia ja televisiosarjoja katsellen.
– Jossakin olen maininnut harrastuksena myös elämän asioiden ihmettelyn. Se on sellaista jokapäiväistä toimintaa.
Lue myös:
Pääkirjoitus: Voisivatko kirkot tarjota lämmintä yösijaa vaikkapa kiertävällä periaatteella?
Ilmoita asiavirheestä

