
Tampereen seurakuntayhtymä on käynnistämässä hankkeen, jonka tavoitteena on lisätä ja myös myydä kiinteistöihin liittyvää osaamista muille seurakunnille. Yhtymä sai hankkeen käynnistämiseen tiistaina seurakuntien kokeilutoimintaan liittyvää avusta Kirkkohallituksen yleiskokouksen päätöksellä.
Kyselyn mukaan seurakunnilla on varsin yhtenäinen näkemys kiinteistönhoidon nykytilasta: ”Turhista tiloista pitäisi luopua, jäljelle jääviin pitäisi löytää rahat ja tekijät ylläpidon varmistamiseksi, ja tuleviin korjauksiin/energiaremontteihin tulisi varautua.”
Suhtautuminen yhteistyöhön ja ulkopuoliseen apuun tuotiin esille myönteisesti erityisesti isoissa hankkeissa ja erityiskysymyksissä. Mittakaavaero seurakuntien välillä on kuitenkin suuri. Pienelle seurakunnalle kirkon kattoremontti on suuri ponnistus, ja samanaikaisesti isot seurakunnat miettivät koko kiinteistökannan uudistamista strategisesti.
Kyselyn mukaan seurakunnissa on valmiutta hyödyntää asiantuntijaryhmää erityisesti teknisissä ja projektinhallinnan tehtävissä, joissa oma osaaminen ei riitä tai resurssit ovat niukat. Tärkeinä pidettiin, että palvelu on ”kustannuksiltaan järkevä ja että asiantuntijat ovat oikeasti perehtyneet kirkollisten kiinteistöjen erityispiirteisiin”.
Arkipäiväinen peruskiinteistönhoito on pääsääntöisesti hyvällä mallilla kaiken kokoisissa seurakunnissa. Vaativampiin tehtäviin ei sen sijaan ole osaamista eikä resursseja läheskään kaikissa seurakunnissa.
”Turhista tiloista pitäisi luopua, jäljelle jääviin pitäisi löytää rahat ja tekijät ylläpidon varmistamiseksi.”
TAMPEREEN SEURAKUNTAYHTYMÄN kiinteistöjohtaja Heikki Päätalo kertoo, että tavoitteena on lisätä omaa kiinteistöihin liittyvää osaamista niin, että palvelujen ostamista ulkopuolisilta toimijoilta voidaan vähentää.
− Seurakunnat ostavat melko paljon palveluja kiinteistöalan konsulteilta, ja tähän menee tietysti paljon rahaa. Tavoitteena on koota osaamista isoimpiin seurakuntatalouksiin, jotka voisivat myydä osaamista pienemmille seurakunnille.
Päätalon mukaan kyse on rahan lisäksi myös kirkon kiinteistöjen erityispiirtein ottamisesta huomioon.
− Ulkopuolinen konsultti ei aina välttämättä ymmärrä kirkollisiin rakennuksiin ja suojeltuihin kohteisiin liittyviä erityispirteitä. Olen puhunut ”kontekstiymmärryksestä”, jota tässä yhteydessä vaaditaan, ja omalla asiantuntijaryhmällä tämä on varmasti kunnossa.
Kiinteistöasioiden osaamispoolin eli asiantuntijaryhmän on tarkoitus toimia Tampereen hiippakunnan alueella. Päätalo sanoo, että vaikka valtakunnallisesta ”suuruuden ekonomiasta” voisi joissain tapauksissa olla hyötyä, on paikallisuudella iso merkitys kiinteistötoimen kehittämisessä.
− Esimerkiksi rakennuttajapalveluissa etäisyyksien pitää olla tolkullisia. Jos etäisyydet kasvavat liian suuriksi, toiminta ei ole enää tehokasta.
− Myöhemmin malli on toki skaalattavissa muihin hiippakuntiin.
Hankkeen yhteydessä on tarkoitus tarjota myös hankintoihin liittyvää osaamista muille seurakunnille.
Hankkeen taustatyönä tehty kysely toi esille myös uusia ideoita yhteistyön kehittämiseksi. Avoimissa vastauksissa mainittiin mm. energiatehokkuuspalvelut, kiinteistöjen tekninen neuvonta ja koulutus sekä kiinteistönhoidon henkilöstön sijaispalvelut.
Lue myös:
Kirkkohallitus tukee seurakuntien kokeilutoimintaa − avustusta kahdeksalle hankkeelle
Ilmoita asiavirheestä
